Hnutí pěti hvězd Salvinimu nevěří, už s ním vládnout nechce

Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě nezvratný. Vedení populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) totiž dnes na jednání došlo k závěru, že vicepremiér a šéf koaliční Ligy Matteo Salvini už pro něj není důvěryhodný partner. Informovala o tom agentura ANSA.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

Vládní krizi v Itálii spustil právě předseda protiimigrační Ligy Salvini, který minulý týden podal v Senátu návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Odůvodnil ho nepřekonatelnými názorovými rozdíly, které vládní spolupráci jeho strany s M5S brzdí.

Salviniho cílem bylo vypsání předčasných voleb v co nejčasnějším termínu, které by pro něj byly výhodné vzhledem ke stoupajícím preferencím Ligy. Ta by podle průzkumů volby nyní pohodlně vyhrála. Jeho plány ale vážně narušil Senát, který minulý týden odmítl hlasovat o nedůvěře a vystoupení premiéra Guiseppe Conteho zařadil do harmonogramu až na 20. srpna.

Mezitím se rovněž začala rýsovat možná spolupráce M5S a opoziční levicové Demokratické strany (PD), které zvažují spojit síly ve snaze zabránit vypsání předčasných voleb na podzim. Obě strany argumentují tím, že v zájmu země je zejména řádné schválení rozpočtu a dalších zákonů, a ve hře je proto podpora pro přechodnou vládu. Takový scénář by mohl znamenat, že Salviniho strategie zcela ztroskotá a že se jeho dosud vládní strana ocitne v opozici.

Právě tyto vyhlídky přiměly Salviniho, aby zaujal smířlivější postoj. Vicepremiér proto hovořil o možnosti pokračování koalice v případě, že by se partneři dohodli na podstatných změnách v kabinetu, napsala agentura Reuters. Tato možnost je ale teď kvůli postoji M5S podle všeho zřejmě neprůchozí.

Salvini se nyní snaží tvrdě vystupovat vůči variantě přechodné vlády, kterou by podpořila PD. Dnes na facebooku napsal, že se jejímu vzniku bude snažit zabránit ze všech sil.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

NATO zvoní umíráček? Analytik poukázal na zarážející průzkumy

20.09.2019 00:01 NÁZOR – Většina amerického zahraničněpolitického establishmentu nadále považuje NATO a…

Zemřel Kurt Taussig, jeden ze dvou posledních letců RAF

19.09.2019 23:36 V Londýně zemřel v 96 letech jeden ze dvou posledních žijících československých letců RAF Kurt…

Paul McCartney o brexitu: referendum byla chyba

19.09.2019 22:23 Britský zpěvák legendární kapely the Beatles – Paul McCartney, nedávno prozradil, že se v průběhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama