Hnutí pěti hvězd Salvinimu nevěří, už s ním vládnout nechce

Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě nezvratný. Vedení populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) totiž dnes na jednání došlo k závěru, že vicepremiér a šéf koaliční Ligy Matteo Salvini už pro něj není důvěryhodný partner. Informovala o tom agentura ANSA.

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

Vládní krizi v Itálii spustil právě předseda protiimigrační Ligy Salvini, který minulý týden podal v Senátu návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Odůvodnil ho nepřekonatelnými názorovými rozdíly, které vládní spolupráci jeho strany s M5S brzdí.

Salviniho cílem bylo vypsání předčasných voleb v co nejčasnějším termínu, které by pro něj byly výhodné vzhledem ke stoupajícím preferencím Ligy. Ta by podle průzkumů volby nyní pohodlně vyhrála. Jeho plány ale vážně narušil Senát, který minulý týden odmítl hlasovat o nedůvěře a vystoupení premiéra Guiseppe Conteho zařadil do harmonogramu až na 20. srpna.

Mezitím se rovněž začala rýsovat možná spolupráce M5S a opoziční levicové Demokratické strany (PD), které zvažují spojit síly ve snaze zabránit vypsání předčasných voleb na podzim. Obě strany argumentují tím, že v zájmu země je zejména řádné schválení rozpočtu a dalších zákonů, a ve hře je proto podpora pro přechodnou vládu. Takový scénář by mohl znamenat, že Salviniho strategie zcela ztroskotá a že se jeho dosud vládní strana ocitne v opozici.

Právě tyto vyhlídky přiměly Salviniho, aby zaujal smířlivější postoj. Vicepremiér proto hovořil o možnosti pokračování koalice v případě, že by se partneři dohodli na podstatných změnách v kabinetu, napsala agentura Reuters. Tato možnost je ale teď kvůli postoji M5S podle všeho zřejmě neprůchozí.

Salvini se nyní snaží tvrdě vystupovat vůči variantě přechodné vlády, kterou by podpořila PD. Dnes na facebooku napsal, že se jejímu vzniku bude snažit zabránit ze všech sil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O krok blíž k vakcíně proti covidu: Schvalovací proces v EU vstoupil do…

01.10.2020 17:23 Schvalovací proces pro jednu z vyvíjených vakcín proti covidu-19 vstoupil do další fáze poté, co…

Začal summit EU. Politici řeší Bělorusko a krizi ve východním Středomoří

01.10.2020 17:03 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odpoledne v Bruselu zahájili vrcholnou schůzku, na…

Prohlášení tří prezidentů: Trump, Putin a Macron žádají klid zbraní u…

01.10.2020 17:02 Aktualizováno Prezidenti Spojených států, Ruska a Francie požadují okamžité přerušení bojů mezi arménskými a…

Belgie má novou vládu. Premiér De Croo složil před králem přísahu ve třech…

01.10.2020 16:06 Belgie má po 493 dnech od parlamentních voleb plně funkční vládu. Kabinet premiéra Alexandera De…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama