Spor o uprchlíky šel stranou. Merkelová a Orbán oslavili začátek pádu železné opony

Německá kancléřka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán si dnes v Šoproni na západě Maďarska společně připomněli 30. výročí let od takzvaného Panevropského pikniku, který předznamenal pád berlínské zdi a železné opony, informovala agentura DPA. Šéfka německé vlády navštívila Maďarsko poprvé od roku 2014.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Angela Merkelová
doporučujeme

Piknik v srpnu 1989 uspořádala Panevropská unie společně s tehdejší protikomunistickou maďarskou opozicí. Kvůli němu se na tři hodiny otevřel přechod z Maďarska, kam se v létě 1989 stáhly tisíce obyvatel Německé demokratické republiky toužících po emigraci na Západ.

Kancléřka při dnešní vzpomínkové akci poděkovala Maďarsku za otevření hranic v roce 1989 i za přínos pro německé sjednocení. "Z pikniku se stal největší hromadný útěk z NDR od stavby (berlínské) zdi v roce 1961. Stala se z něj světová událost," řekla kancléřka po ekumenické mši v evangelickém kostele v Šoproni na hranicích s Rakouskem.

"Šoproň je příkladem, kolik toho mohou Evropané dosáhnout, když se budeme odvážně zasazovat za naše nedělitelné hodnoty," řekla Merkelová. Apelovala také na schopnost kompromisu států EU v palčivých otázkách: "Měli bychom si být vědomi, že národní blaho vždy závisí na společném blahu evropském," uvedla na tiskové konferenci po boku maďarského premiéra Orbána, s nímž se v posledních letech dostávala do střetu v otázkách migrace i vlády práva v Maďarsku.

Orbán měl dnes pro Merkelovou slova chvály. Uvedl, že kancléřka se těší "úctě maďarského národa", neboť se zasazuje o soudržnost Evropy. Vyzdvihl, že bez znovusjednocení Německa by Maďarsko nemohlo být osvobozeno od sovětské nadvlády. Dodal také, že jednotu Evropy nelze považovat za dokončenou.

Podle DPA tak řekl v narážce na nesoulad mezi Budapeští a Berlínem zejména ohledně přístupu k migraci - zatímco Orbán dlouhodobě vystupuje proti přistěhovalectví, Německo obviňuje maďarské vedení z autoritářských tendencí.

Merkelová se s Orbánem krátce setkala na šoproňské radnici a oba poté vystoupili na tiskové konferenci. Krátký společný program je podle hodnocení DPA ukázkou toho, nakolik jsou dnešní německo-maďarské vztahy napjaté. Kancléřka se vyhýbala návštěvě Maďarska od chvíle, kdy v roce 2015 vypukla uprchlická a migrační krize a kdy byla mimo jiné v Maďarsku terčem ostré kritiky za svou vstřícnou migrační politiku.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak bojovat s chudobou? Ekonomie zabředla do krize, zní z Británie

20.10.2019 00:01 NÁZOR - Práce ekonomů Esther Dufloové, Abhijita Banerjeeho a Michaela Kremera o chudobě si zaslouží…

"Máte na rukou krev." Salvini sepsul vládu kvůli uprchlíkům, Berlusconi si…

19.10.2019 21:57 Aktualizováno Italská pravice dnes pod heslem "Italská hrdost" na římském náměstí San Giovanni protestovala proti…

Brexit: Johnson utržil porážku, z EU přicházejí tvrdé reakce

19.10.2019 21:47 Aktualizováno Další odložení brexitu by nikomu neprospělo, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama