Hrozba pro Evropu? Německo poprvé přijalo děti džihádistů IS

Kurdské úřady v Sýrii dnes na hranici s Irákem předaly Německu čtyři děti z rodin bojovníků Islámského státu (IS). S odvoláním na Fanara Kaíta, který v rámci kurdské správy odpovídá za zahraniční otázky, o tom informovala agentura AFP. Jde o první případ, kdy byli příbuzní členů IS předáni Berlínu.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Islámský stát, členy jsou mnohdy děti
doporučujeme

"Poloautonomní (kurdská) správa předala čtyři děti německé vládní delegaci," řekl Kaít na tiskové konferenci na hranici.

Tři z předaných dětí jsou sirotci a sourozenci, čtvrté - šestiměsíční holčička - je dítětem stále žijící matky a stav dítěte je kritický. Ve skupině byly tři dívky a jeden chlapec, všichni ve věku do deseti let. matka nemocné holčičky souhlasila s převezením nemocné dcery a sama zůstala v uprchlickém táboře s dalšími svými dětmi.

Mluvčí německého ministerstva zahraniční agentuře AFP sdělil, že skupina už odjela ze Sýrie. Na hranici na děti čekali zástupci německého konzulátu z Irbílu, který je střediskem iráckého Kurdistánu. V Německu budou děti předány příbuzným, kteří už tam žijí.

Islámský stát byl v Iráku poražen v prosinci 2017, v Sýrii letos v březnu. Na severu Sýrie je tábor, v němž jsou příbuzní bojovníků IS. Podle agentury AP jde o 70.000 žen a dětí, mezi nimiž je 12.000 cizinců. Agentura AFP píše, že jsou až ze čtyř desítek zemí a je mezi nimi 4000 žen a 8000 dětí. Tábor leží na území syrských Kurdů, kteří žádají státy, k nimž tito lidé patří, aby si je převzaly.

Zejména západní země ale odmítají vzít na své území lidi spojené s teroristickým IS. Pokud s převzetím souhlasí, pak jen po malých skupinách. V červnu bylo do Bruselu převezeno šest osiřelých potomků belgických členů IS, což byla v případě Belgie vůbec první akce tohoto druhu. Předtím souhlasila Francie s převzetím 12 dětí, z nichž deset byli sirotci. Už v březnu Francie přijala pět sirotků po francouzských členech IS.

Země jako Uzbekistán, Kazachstán nebo Kosovo v minulosti přijaly několik desítek svých občanů.

Situaci v uprchlickém táboře na severu Sýrie pravidelně kritizují nevládní organizace. Mezinárodní výbor Červeného kříže v červenci tamní situaci označil za apokalyptickou a žádal, aby země přijaly ženy a děti zajatých nebo mrtvých radikálů.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci ohrožují Evropany? Leyenová vyvolala poprask, protiimigrační…

16.09.2019 11:56 Nastupující předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová se nehodlá vzdát kritizovaného…

Brexit: Přinese dnešní schůzka Johnsona a Junckera konečně průlom?

16.09.2019 11:41 Britský premiér Boris Johnson se dnes v Lucembursku sejde s dosluhujícím předsedou Evropské komise…

Požár Notre-Dame: Co se tajilo před veřejností? Unikly alarmující dokumenty

16.09.2019 11:02 Francouzské úřady se dopustily významných pochybení při informování veřejnosti o rizicích spojených…

Klimatická hysterie? AfD napadla plán Merkelové, má stát desítky miliard…

16.09.2019 10:23 Německá vláda chce do roku 2023 dát kolem 40 miliard eur (bilion Kč) do boje proti klimatickým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama