Nový globální problém na obzoru. Z Washingtonu zní apel k akci

NÁZOR -Krajně pravicoví extremisté jsou globální problém, hlásá titulek editorialu serveru Washington Post. Vlivný deník v něm píše, že přesto se dá těžko očekávat, že by se mu postavil americký prezident Donald Trump, který naopak sám šíří konspirační teorie na sociálních sítích.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Fake news
doporučujeme

Intrikánská mašinerie

Švédsko představuje vše, čeho se bílí nacionalisté štítí, konstatuje renomovaný server. Připomíná, že jde o bohatou liberální demokracii, která se otevřela přílivu migrantů, které integrovala do "folkhemmet", domova lidu, kde jsou občané rodina.

Washington Post pak odkazuje na názor jiného amerického deníku, New York Times, že právě z tohoto důvodu krajní pravice tolik usiluje o podporu populistické vlny v uvedené zemi. Chce zde vrátit čas a vyhnat cizince, soudí editorial.

Situace ukazuje intrikánskou mašinerii, která šíří dezinformace a xenofobní propagandu mezi švédským obyvatelstvem, deklaruje prestižní server. Dodává, že to pomohlo tamní politické straně s neonacistickými kořeny získat bezprecedentní vliv a svou roli v tom sehrálo také Rusko.

"Nazývejte to ironií, nazývejte to pokrytectvím, ale aktivisté tak ostentativně oddaní vyzdvihování své země na první místo víc než nadšeně přijímají peníze z Moskvy," píše washingtonský server. Podotýká, že krom finanční pomoci slouží k propagaci rasistického narativu a špinění ostatních politiků také ruská média jako RT a Sputnik.  

Toto soukolí je však mnohem komplikovanější a jeho dosah překračuje hranice Švédska, zdůrazňuje americký deník. Připomíná, že také v USA existují lidé, kteří dychtí po šíření etnicko-nacionalistických dogmat a obracejí se podobně orientované skupiny kvůli radám, jak radikalizovat ostatní skrze internetové memy či automatizované účty na sociálních sítích, které uměle zveličují jisté názory.

Globální problém, globální odpověď

Daný skupinám díky tomu roste sledovanost, vysvětluje Washington Post. Uvádí, že k tomuto dochází ve Švédsku, Itálii, Německu i jiných zemích, jelikož vlivní aktivisté v jednom státě jsou připraveni pomoci svým souputníkům v jiném, kdykoliv se blíží volby.

Vznikly tak krajně pravicové think tanky, pořádají se krajně pravicové konference a experti hovoří o nacionalistickém internacionalismu, nastiňuje editorial. Poukazuje, že dlouhé roky se krajní pravici díky její fragmentované povaze nedařilo získat celosvětový vliv, ale s nástupem internetu kdysi izolované subkultury zjistily, jak si k sobě nalézt cestu a jak si vzájemně pomáhat.

"Škodlivá není jenom (jejich) ideologie. Jde o taktiku," pokračuje vlivný server. Podotýká, že konglomerát krajně pravicových extremistů šíří otevřené lži, například v podobě tzv. fake news, a nebezpečně odvádí pozornost pomocí trollů a botů na sociálních sítích vybavených lidskou tváří a patřičným algoritmem.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V rámci této taktiky také dochází k vyhrožování smrtí a šikanou každého, kdo si dovolí v diskuzi projevit nesouhlas, konstatuje Washington Post. Vysvětluje, že cílem je potlačit veškerý odpor a oslabit demokracii jako takovou.

Globální problém si žádá globální odpověď, naznačuje prestižní deník. Domnívá se, že zapojit se musí technologické firmy, akademici, občanské organizace a především vlády, přičemž musejí spolupracovat se stejným odhodláním jako jejich protivník.

"Jisté analogie existují v boji proti Islámskému státu," píše americký server. Dodává však, že širší strategie musí vycházet z nových výzkumů této hrozby a úspěch bude záviset na vedení, kterého se ale sotva ujme současný americký prezident, který raději na svém twitterovém účtu sdílí konspirační teorie.         

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

NATO zvoní umíráček? Analytik poukázal na zarážející průzkumy

20.09.2019 00:01 NÁZOR – Většina amerického zahraničněpolitického establishmentu nadále považuje NATO a…

Zemřel Kurt Taussig, jeden ze dvou posledních letců RAF

19.09.2019 23:36 V Londýně zemřel v 96 letech jeden ze dvou posledních žijících československých letců RAF Kurt…

Paul McCartney o brexitu: referendum byla chyba

19.09.2019 22:23 Britský zpěvák legendární kapely the Beatles – Paul McCartney, nedávno prozradil, že se v průběhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama