Požár na Gran Canaria ztrácí na síle, poprvé mohlo vzlétnout velké hasicí letadlo

Lesní požár, který se na španělském ostrově Gran Canaria nedařilo od soboty dostat pod kontrolu, podle šéfa regionální vlády Kanárských ostrovů začíná ztrácet na síle a dnes mohl být díky zlepšeným povětrnostním podmínkám do zásahu poprvé nasazen velký hasičský letoun. Plameny zničily už více než 12.000 hektarů v severní a západní části ostrova, včetně nejméně 2000 hektarů přírodního parku.

Přidejte svůj názor

Požár
doporučujeme

Podle deníku El País jde o nejhorší lesní požár ve Španělsku za poslední roky. Zatím neohrozil oblast, kam směřuje většina turistů navštěvujících tento ostrov u afrického pobřeží.

Vítr dnes polevil, což hasičům umožnilo zaznamenat pokrok v boji s plameny. "Lesní požár na Gran Canarii začal dnes nad ránem ztrácet na síle. A to po třech dnech, kdy ho nebylo možné dostat pod kontrolu," napsal na twitteru premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres. Brzy by se mělo znovu otevřít asi 20 místních silnic uzavřených kvůli požáru. Část lidí z 10.000 evakuovaných se dnes začala vracet domů.

Torres řekl, že povětrnostní podmínky jsou nyní mnohem příznivější než předchozí den a že do akce bylo vysláno 16 letounů určených k hašení požárů vodou. S živlem dnes bojovalo na 700 hasičů.

"Myslím, že se možná blížíme poslední fázi tohoto lesního požáru," řekl místní stanici Televisión Canaria šéf krizového štábu Frederico Grillo. Podle Torrese byla před plameny ušetřena hlavní část ostrovní přírodní rezervace Tamadaba.

Do boje s ohněm bylo dohromady nasazeno na 1000 hasičů s téměř 20 letadly a vrtulník; jejich práci komplikuje počasí i hornatý terén. Plameny v předchozích dnech místy dosahovaly výše až 50 metrů, takže hasit se někde nedalo ani ze vzduchu. Vysoké teploty, až kolem 34 stupňů, nízká vlhkost vzduchu a vítr o rychlosti i přes 80 kilometrů v hodině přispěly k rychlému šíření požáru.

Od soboty, kdy požár vypukl, bylo evakuováno na 10.000 lidí z 50 lokalit v devíti obcích. Lidé museli opustit své domovy velmi rychle, mnozí mají strach také o zvířata, která nechali na svých farmách. "Mám pocit bezmoci a nejistoty. Říkají, že oheň nezasáhl můj dům, doufám, že vše bude dobré," řekl rozhlasu Cadena SER Paco Marrero (55) z obce San Mateo.

Evakuovaným pomáhá místní Červený kříž. "Poskytujeme jim nejen základní potraviny a vodu, ale snažíme se rovněž o psychickou podporu. Neví, jestli přišli o své domy, o svá zvířata... Jsou to venkovští lidé, závislí na půdě," řekla rozhlasu Maru Vázquezová z Červeného kříže.

Nynější požár je už třetím, který ostrov Gran Canaria zasáhl v posledních dnech. První z 10. srpna zničil na 1200 hektarů, druhý z 13. srpna zasáhl území asi o 200 hektarech.

Ostrov Gran Canaria je s téměř milionem obyvatel druhým nejlidnatějším z Kanárských ostrovů. Ročně ho navštíví na 4,5 milionu turistů, 90 procent z nich ale jezdí na jih ostrova a zejména na pobřeží.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

NATO zvoní umíráček? Analytik poukázal na zarážející průzkumy

20.09.2019 00:01 NÁZOR – Většina amerického zahraničněpolitického establishmentu nadále považuje NATO a…

Zemřel Kurt Taussig, jeden ze dvou posledních letců RAF

19.09.2019 23:36 V Londýně zemřel v 96 letech jeden ze dvou posledních žijících československých letců RAF Kurt…

Paul McCartney o brexitu: referendum byla chyba

19.09.2019 22:23 Britský zpěvák legendární kapely the Beatles – Paul McCartney, nedávno prozradil, že se v průběhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama