Chorvatsko odvolalo z Berlína svou diplomatku, prosazovala "bílou Evropu"

Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních sítích prosazovala ideu "bílé Evropy" a další xenofobní postoje. S odvoláním na chorvatské ministerstvo zahraničí o tom dnes informoval server Balkan Insight.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Chorvatská vlajka
doporučujeme

První tajemnice na ambasádě Elizabeta Madjarevičová byla povolána zpět do Chorvatska a byla zahájena procedura jejího propuštění, uvedlo ministerstvo.

"Stáhli jsme ji z funkce. Její mandát vypršel, byla odvolána. Diplomat nikdy není soukromou osobou," řekl dnes na tiskové konferenci ministr zahraničí Gordan Grlić Radman.

Chorvatský zpravodajský server Index v pátek zveřejnil řadu anglicky psaných facebookových příspěvků, v nichž Madjarevičová velebila ideu "bílé Evropy".

"Čistá a autentická Evropa," napsala 8. srpna pod snímek jaderského pobřeží Chorvatska. "Pouze bílí Evropané, jak to v celé Evropě bývalo před pouhými 30 lety. To by měla být dobrá reklama na dovolenou. Jeden by si myslel, že to už není možné, ale naštěstí je."

V posledních letech se Madjarevičová, která byla na misi v Berlíně teprve od letošního ledna, na facebooku vyjadřovala v tom smyslu, že muslimští migranti a uprchlíci přicházejí do Evropy s cílem "islamizovat" kontinent. V jednom příspěvku také naznačila souvislost mezi LGBT orientací (lesbičky, gayové, bisexuálové a transgenderové osoby) a pedofilií.

Po zveřejnění článku Madjarevičová původně tvrdila, že si stojí za svým "osobním názorem", který je součástí konzervativního vidění světa, a že není "ani veřejný činitel, ani politik". Hned následující den však byl její facebookový účet smazán a německo-chorvatskému online časopisu Fenix Madjarevičová sdělila, že její účet napadli hackeři a že autorkou těch kontroverzních příspěvků není ona. Dodala, že mediální zprávy jsou ve skutečnosti útokem proti chorvatské vládě a ministrovi Radmanovi.

Šéf diplomacie se ale k její verzi nepřiklonil a postavil se za její vyloučení z diplomatického sboru. Premiér Andrej Plenković označil chování diplomatky za katastrofu a její odvolání podpořil.

Server Index ve svých článcích viní chorvatskou vládu i státní správu ze skryté tolerance rasismu a xenofobie. Madjarevičová byla totiž pracovnicí ministerstva už od roku 2012 a své krajně pravicové názory údajně ventilovala nejenom na sociálních sítích, ale i v odborných časopisech. Pozastavuje se také nad tím, jak mohla být vyslána zrovna do Berlína, když německé kancléřce Angele Merkelové na sociálních sítích zcela nediplomaticky veřejně vyčítala "nedostatek vlastní kultury".

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 23:01 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Nizozemsko v šoku. Skupina lidí žila 9 let ve sklepě, čekala konec světa

15.10.2019 22:36 Aktualizováno Nejméně šestičlenná skupina lidí pravděpodobně žila devět let zcela izolována od vnějšího světa ve…

Francie chystá zákon proti domácímu násilí. Agresorům dá náramky

15.10.2019 22:32 Dolní komora francouzského parlamentu dnes téměř jednomyslně schválila návrh zákona proti domácímu…

Policie nasadila proti demonstrujícím hasičům vodní děla

15.10.2019 21:37 Policie dnes v Paříži použila slzný plyn a vodní děla proti hasičům demonstrujícím za lepší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama