Hledala, nebo našla uprchlíky? Lodi Open Arms hrozí žaloba i vysoká pokuta

Posádce lodě španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která díky nařízení italské prokuratury v noci na dnešek vylodila zhruba 80 afrických migrantů na italském ostrově Lampedusa, hrozí ve Španělsku pokuta až 900.000 eur (až 23,2 milionu Kč) a žaloba za "napomáhání ilegální migraci". Informoval o tom dnes deník El Mundo.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

loď Aquarius
doporučujeme

"Loď neměla povolení zachraňovat migranty," připomněla dnes španělská vicepremiérka Carmen Calvová dřívější rozhodnutí španělských úřadů. Ty v dubnu lodi totiž povolily vyplout na moře jen kvůli přepravě materiálu na ostrovy v Egejském moři, protože při předchozích operacích posádka porušila námořní pravidla o bezpečnosti.

Posádka se hájí pravidlem mořeplavby, které ukládá povinnost zachránit tonoucí. Spor se ale může vést o to, zda je v moři "našla", či "hledala", uvedl španělský tisk.

Podnět k trestnímu stíhání kvůli zneužívání námořních zákonů a napomáhání ilegální migraci hodlá na posádku lodi Open Arms podat španělská krajně pravicová strana Vox, oznámil dnes na twitteru její šéf Santiago Abascal. "Maskují své činy jako 'záchranu', a přitom jsou komplici mezinárodní mafie pašeráků lidí," uvedl Abascal.

Z napomáhání nelegální migraci viní nevládní organizace také italský ministr vnitra Matteo Salvini, který proto od loňska uzavírá jejich lodím s migranty italské přístavy. Kvůli lodi Open Arms, z níž se po téměř třech týdnech v noci na dnešek vylodili migranti na Lampeduse, hrozí Salvinimu trestní stíhání. To se ještě více přiblížilo poté, co premiér Giuseppe Conte v úterý oznámil demisi.

Italská prokuratura vede vyšetřování, zatím proti neznámému pachateli, kvůli zadržování lidí, ale i kvůli neznámému veřejnému činiteli za nesplnění povinnosti zajistit veřejný pořádek a zdraví osob, za což hrozí až dva roky vězení. Podle médií je jasné, že se toto vyšetřování týká Salviniho. Ten k možnosti stíhání uvedl, že je připraven "nést osobní zodpovědnost" za politiku uzavřených přístavů.

Migranti, kteří se dnes po půlnoci na Lampeduse vylodili, se v přístavu dočkali vřelého přivítání. Lidé tam na ně volali "ahoj, kluci" a tleskali. S posádkou se rozloučili objetím a radostně zpívali. Po zdravotní prohlídce byli převezeni do přijímacího centra, kde stráví jeden až dva dny a pak budou převezeni do uprchlického střediska.

Zatím není jasné, které země migranty převezmou. Minulý týden Conte oznámil, že ochotu převzít migranty mu sdělily Francie, Německo, Rumunsko, Portugalsko, Španělsko a Lucembursko. Oficiálně ale dohoda uzavřena není, uvedl dnes španělský tisk.

Loď Open Arms teď musí zůstat 15 dní v některém ze sicilských přístavů kvůli vyšetřování ze zadržování osob. Netýká se to posádky, ale neznámého pachatele, tedy zřejmě členů italské vlády.

Mezi Lampedusou a Maltou pak stále čeká na povolení zakotvit další loď s africkými migranty - Ocean Viking organizací Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée. Na palubě má přes 350 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (46)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Marko Feingold (†106), nejstarší rakouský přeživší holokaustu

20.09.2019 16:01 Ve věku 106 let zemřel ve čtvrtek rodák z Banské Bystrice Marko Feingold, který byl nejstarším…

Jak si Německo poradí se změnou klimatu? Vláda rokovala 19 hodin,…

20.09.2019 15:48 Aktualizováno Strany německé vládní koalice - CDU, CSU a SPD - se dnes po zhruba 19hodinovém jednání dohodly na…

Ruský soud propustil z vězení herce Ustinova, na demonstraci se ocitl…

20.09.2019 15:22 Moskevský soud dnes podmínečně propustil herce Pavla Ustinova, který byl počátkem týdne odsouzen na…

Nejhorší exploze v dějinách Slovenska: Soud vynesl tresty za tragédii z…

20.09.2019 14:47 Dva bývalé manažery firmy uznal dnes soud vinnými z obecného ohrožení a dvanáct let po mohutné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama