Brexit bez dohody je nesmysl? Francie se obává nejhoršího, Macron tepe Londýn

Francie považuje brexit bez dohody na konci října za velmi pravděpodobný scénář. Evropská unie je sice ochotna s Británií o mnoha bodech jednat, ale trvá na záruce, že nevznikne tvrdá hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Uvedl to dnes podle agentury AFP Elysejský palác.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

"Ústředním brexitovým scénářem je nyní ten bez dohody," soudí Elysejský palác. Na evropské úrovni existuje odhodlání trvat na principech vyjednané brexitové dohody, uvedl prezidentský úřad.

Francouzský prezident Emmanuel Macron později novinářům řekl, že za případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody by si mohl Londýn sám. Jakákoli obchodní dohoda, kterou by díky tomu mohla Británie už od listopadu začít vyjednávat se Spojenými státy, by podle něj nezmírnila následky neřízeného odchodu z EU.

Požadavek britského premiéra Borise Johnsona, aby z brexitové dohody, jak ji vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, zmizela sporná irská pojistka, není podle francouzského prezidenta v současné podobě průchodný.

Existuje ovšem vůle s Británií o mnoha bodech hovořit, mimo jiné o budoucím vztahu mezi Londýnem a EU, cituje AFP Elysejský palác den před návštěvou britského premiéra Johnsona v Paříži, kde se s Macronem setká.

Už dnes Johnson zavítal do Berlína. Německá kancléřka Angela Merkelová před setkáním se svým britským protějškem řekla, že irská pojistka nebude potřeba v momentě, kdy bude jasné, jaké budou další vztahy EU s Británií.

Johnson se zavázal, že vyvede Británii z EU k 31. říjnu - s dohodou, nebo bez ní. Britský premiér požaduje vyškrtnutí ustanovení zaručujícího otevřenou irskou hranici z textu dohody, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vypukne Oktoberfest. Pivo zase podraží, bude i klimaticky neutrální stan

20.09.2019 10:02 V duchu tradic, k nimž už patří také rok od roku dražší pivo, i novinek, jako jsou atrakce s…

Světu hrozí globální pandemie, varují experti. Co může napáchat?

20.09.2019 08:06 Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) šance na celosvětovou pandemii rostou a lidstvo nato…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

NATO zvoní umíráček? Analytik poukázal na zarážející průzkumy

20.09.2019 00:01 NÁZOR – Většina amerického zahraničněpolitického establishmentu nadále považuje NATO a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama