300 migrantů se pokusilo dostat přes plot do Melilly, jeden tragicky zahynul

Na tři stovky lidí se dnes ráno pokusily dostat z Maroka do španělské enklávy v Africe Melilly, překonat hraniční plot se podařilo třem desítkám z nich. Jeden z migrantů zemřel, podle místních médií zřejmě bez cizího zavinění.

Deník El Confidencial napsal, že muž spadl asi z výšky asi čtyř metrů z plotu, který se snažil přelézt. Při střetech s pohraniční stráží bylo zraněno osm migrantů a tři policisté.

Podle listu El País se hromadný pokus o překonání hranice, který byl jedním z největším v Melille za poslední měsíce, odehrál ráno kolem šesté hodiny.

Un migrante ha muerto en su intento por saltar, junto unas 300 personas, la valla fronteriza de Melilla. Además del fallecido, tres migrantes y tres guardias civiles han resultado heridos. Cerca de 50 personas han logrado cruzar con éxito a España https://t.co/iCnUoHAfqh

— EL PAÍS (@el_pais) August 20, 2020

Většinu běženců se policistům podařilo zadržet. Jeden z policistů si při potyčkách vykloubil rameno a další dva utrpěli jiná zranění. Zdravotníci ošetřili také osm migrantů s lehkými zraněními.

Deník El Faro de Melilla napsal, že jednoho z běženců se zdravotníci snažili oživit, ale nepodařilo se jim. Podle deníku zemřel zřejmě z přirozených příčin po pádu.

Podobný hromadný pokus o překonání hraničního plotu v Melille se odehrál v dubnu, kdy se do EU takto pokusilo dostat na 260 migrantů. Podařilo se to asi 50 z nich.

Do Španělska v posledních letech míří velké množství migrantů z Afriky buď na lodích přes Středozemní moře či Atlantik nebo přes ploty s ostnatými dráty ve dvou španělských enklávách v Africe Ceuta a Melilla. Ploty často překonávají ve velkých skupinách, aby je policisté nestihli zadržet všechny. Například v červenci 2018 se v Ceutě pokusilo plot přelézt naráz na 850 migrantů, šesti stovkám z nich se to povedlo. Zraněno tehdy byly asi dvě desítky policistů, když proti nim migranti použili zápalné lahve či nehašené vápno, které může způsobit těžké popáleniny.

Někteří migranti se při přelézání plotů na hranicích Ceuty a Melilly zraní o ostnaté dráty, což dlouhodobě kritizují nevládní organizace. Madrid proto loni v prosinci tyto dráty začal odstraňovat a nahrazuje je jinými bezpečnostními prvky. Maroko ale na své části hranice u těchto enkláv naopak loni nainstalovalo další ploty s ostnatým drátem.

Do Španělska dorazilo od začátku letošního roku podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) z Afriky na 12.200 běženců, z toho asi 1360 do Ceuty a Melilly a zbytek přes Středozemní moře a Atlantik. Loni to bylo za celý rok 26.168 přes moře a 6345 překonalo ploty do Ceuty a Melilly.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Melilla (enkláva) Španělsko Maroko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 36 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy