300 migrantů se pokusilo dostat přes plot do Melilly, jeden tragicky zahynul

Na tři stovky lidí se dnes ráno pokusily dostat z Maroka do španělské enklávy v Africe Melilly, překonat hraniční plot se podařilo třem desítkám z nich. Jeden z migrantů zemřel, podle místních médií zřejmě bez cizího zavinění.

Melilla (enkláva)
doporučujeme

Deník El Confidencial napsal, že muž spadl asi z výšky asi čtyř metrů z plotu, který se snažil přelézt. Při střetech s pohraniční stráží bylo zraněno osm migrantů a tři policisté.

Podle listu El País se hromadný pokus o překonání hranice, který byl jedním z největším v Melille za poslední měsíce, odehrál ráno kolem šesté hodiny.

Většinu běženců se policistům podařilo zadržet. Jeden z policistů si při potyčkách vykloubil rameno a další dva utrpěli jiná zranění. Zdravotníci ošetřili také osm migrantů s lehkými zraněními.

Deník El Faro de Melilla napsal, že jednoho z běženců se zdravotníci snažili oživit, ale nepodařilo se jim. Podle deníku zemřel zřejmě z přirozených příčin po pádu.

Podobný hromadný pokus o překonání hraničního plotu v Melille se odehrál v dubnu, kdy se do EU takto pokusilo dostat na 260 migrantů. Podařilo se to asi 50 z nich.

Do Španělska v posledních letech míří velké množství migrantů z Afriky buď na lodích přes Středozemní moře či Atlantik nebo přes ploty s ostnatými dráty ve dvou španělských enklávách v Africe Ceuta a Melilla. Ploty často překonávají ve velkých skupinách, aby je policisté nestihli zadržet všechny. Například v červenci 2018 se v Ceutě pokusilo plot přelézt naráz na 850 migrantů, šesti stovkám z nich se to povedlo. Zraněno tehdy byly asi dvě desítky policistů, když proti nim migranti použili zápalné lahve či nehašené vápno, které může způsobit těžké popáleniny.

Někteří migranti se při přelézání plotů na hranicích Ceuty a Melilly zraní o ostnaté dráty, což dlouhodobě kritizují nevládní organizace. Madrid proto loni v prosinci tyto dráty začal odstraňovat a nahrazuje je jinými bezpečnostními prvky. Maroko ale na své části hranice u těchto enkláv naopak loni nainstalovalo další ploty s ostnatým drátem.

Do Španělska dorazilo od začátku letošního roku podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) z Afriky na 12.200 běženců, z toho asi 1360 do Ceuty a Melilly a zbytek přes Středozemní moře a Atlantik. Loni to bylo za celý rok 26.168 přes moře a 6345 překonalo ploty do Ceuty a Melilly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama