Poláci odvolali generály, kterým kladou vinu za Smolensk

Varšava - Polská vláda ve čtvrtek provedla čistku v armádě. Odvolala tři generály a deset důstojníků za odpovědnost na letecké havárii u ruského Smolensku, při které zahynul prezident Lech Kaczyński, píše agentura AFP.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Odvolací dekrety příslušníků vzdušných sil podepsal polský premiér Donald Tusk na návrh úřadujícího ministra obrany Tomasze Siemoniaka.

Siemoniak odvolání navrhl v reakci na závěry zprávy polských vyšetřovatelů nehody ve Smolensku, podle kterých podíl na havárii má nepřipravenost a nedostatečný výcvik polské posádky.

Posádka pocházela z 36. zvláštního pluku vzdušných sil, který byl pověřen přepravou představitelů státu. Vláda rozhodla, že pluk bude zrušen a jeho letouny prodány. Politiky budou vozit státní aerolinie LOT.

Funkci opouští také náměstek ministra obrany Czeslaw Piatas. Ministr obrany Bogdan Klich rezignoval minulý týden v pátek po zveřejnění zprávy.

Ruští vyšetřovatelé kladou hlavní odpovědnost za havárii polským pilotům, kteří v mlze a za špatné viditelnosti přecenili své schopnosti. Ve zprávě Rusové jmenovitě zmiňují velitele polských vzdušných sil Andreze Blasika, který přišel do kokpitu a pilotům udílel rozkazy týkající se kursu a výšky letu poté, co piloti vyjádřili pochyby o možnosti přistání ve Smolensku kvůli špatnému počasí.

Zpráva polských vyšetřovatelů Blasika nezmiňuje, zato popisuje nedostatky smolenského letiště.

Při havárii Tupolevu 154, který letěl z Varšavy do Smolensku, zahynuli v dubnu 2010 polský prezident Lech Kaczyński, jeho manželka a desítky dalších představitelů země. Delegace letěla do Smolensku, aby v blízké Katyni uctila památku tisíců Poláků, které v roce 1940 povraždila tajná sovětská policie.

Témata: Polsko | Letecké nehody
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam za zábavou? Němci kvůli covid-19 mění zvyky: Roste zájem o autokina

07.04.2020 10:35 V Německu se v posledních týdnech výrazně zvýšila návštěvnost autokin, která v době rychle se…

Prezidentské volby v Polsku se blíží. Sejm schválil korespondenční…

07.04.2020 10:04 Dolní komora polského parlamentu, Sejm, v noci na dnešek po dlouhém jednání schválila plán…

Německo má kolem 100 tisíc případů koronaviru, značně vzrostl počet mrtvých

07.04.2020 08:39 V Německu za minulých 24 hodin přibylo více než 3800 případů koronaviru a země jich nyní má 99.225.…

Francouzi v karanténě: Lékem na depresi je Louis de Funes, píše agentura…

07.04.2020 08:35 Aktualizováno Miliony Francouzů se i přes koronavirovou krizi a karanténu v odpoledních a večerních hodinách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy