Poláci odvolali generály, kterým kladou vinu za Smolensk

Varšava - Polská vláda ve čtvrtek provedla čistku v armádě. Odvolala tři generály a deset důstojníků za odpovědnost na letecké havárii u ruského Smolensku, při které zahynul prezident Lech Kaczyński, píše agentura AFP.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Odvolací dekrety příslušníků vzdušných sil podepsal polský premiér Donald Tusk na návrh úřadujícího ministra obrany Tomasze Siemoniaka.

Siemoniak odvolání navrhl v reakci na závěry zprávy polských vyšetřovatelů nehody ve Smolensku, podle kterých podíl na havárii má nepřipravenost a nedostatečný výcvik polské posádky.

Posádka pocházela z 36. zvláštního pluku vzdušných sil, který byl pověřen přepravou představitelů státu. Vláda rozhodla, že pluk bude zrušen a jeho letouny prodány. Politiky budou vozit státní aerolinie LOT.

Funkci opouští také náměstek ministra obrany Czeslaw Piatas. Ministr obrany Bogdan Klich rezignoval minulý týden v pátek po zveřejnění zprávy.

Ruští vyšetřovatelé kladou hlavní odpovědnost za havárii polským pilotům, kteří v mlze a za špatné viditelnosti přecenili své schopnosti. Ve zprávě Rusové jmenovitě zmiňují velitele polských vzdušných sil Andreze Blasika, který přišel do kokpitu a pilotům udílel rozkazy týkající se kursu a výšky letu poté, co piloti vyjádřili pochyby o možnosti přistání ve Smolensku kvůli špatnému počasí.

Zpráva polských vyšetřovatelů Blasika nezmiňuje, zato popisuje nedostatky smolenského letiště.

Při havárii Tupolevu 154, který letěl z Varšavy do Smolensku, zahynuli v dubnu 2010 polský prezident Lech Kaczyński, jeho manželka a desítky dalších představitelů země. Delegace letěla do Smolensku, aby v blízké Katyni uctila památku tisíců Poláků, které v roce 1940 povraždila tajná sovětská policie.

Loading...
Témata: Polsko | Letecké nehody
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhada u Balatonu: Poklad v maďarském městečku stále čeká na majitele

23.07.2019 09:34 Starověký poklad hledá svého majitele: nález tisíců zlatých a stříbrných mincí ve sklepě domu v…

Mladý Čech se chtěl ubytovat na Slovensku. Místní ho zbili a okradli

23.07.2019 09:06 Aktualizováno 22letý Čech chtěl využít slovenské pohostinnosti. Namísto toho byl zbit a okraden, uvádí slovenský…

Rasistický útok v Německu? Muž těžce zranil Eritrejce, pak se zabil

23.07.2019 09:02 Možná z rasistických důvodů zaútočil v pondělí ve Wächtersbachu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem…

Dohoda o přerozdělování migrantů? Macron jásá, Německo ho zpražilo

23.07.2019 08:50 Aktualizováno Čtrnáct států Evropské unie se "v této fázi v zásadě" dohodlo na novém mechanismu přerozdělování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama