Poláci odvolali generály, kterým kladou vinu za Smolensk

Varšava - Polská vláda ve čtvrtek provedla čistku v armádě. Odvolala tři generály a deset důstojníků za odpovědnost na letecké havárii u ruského Smolensku, při které zahynul prezident Lech Kaczyński, píše agentura AFP.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Odvolací dekrety příslušníků vzdušných sil podepsal polský premiér Donald Tusk na návrh úřadujícího ministra obrany Tomasze Siemoniaka.

Siemoniak odvolání navrhl v reakci na závěry zprávy polských vyšetřovatelů nehody ve Smolensku, podle kterých podíl na havárii má nepřipravenost a nedostatečný výcvik polské posádky.

Posádka pocházela z 36. zvláštního pluku vzdušných sil, který byl pověřen přepravou představitelů státu. Vláda rozhodla, že pluk bude zrušen a jeho letouny prodány. Politiky budou vozit státní aerolinie LOT.

Funkci opouští také náměstek ministra obrany Czeslaw Piatas. Ministr obrany Bogdan Klich rezignoval minulý týden v pátek po zveřejnění zprávy.

Ruští vyšetřovatelé kladou hlavní odpovědnost za havárii polským pilotům, kteří v mlze a za špatné viditelnosti přecenili své schopnosti. Ve zprávě Rusové jmenovitě zmiňují velitele polských vzdušných sil Andreze Blasika, který přišel do kokpitu a pilotům udílel rozkazy týkající se kursu a výšky letu poté, co piloti vyjádřili pochyby o možnosti přistání ve Smolensku kvůli špatnému počasí.

Zpráva polských vyšetřovatelů Blasika nezmiňuje, zato popisuje nedostatky smolenského letiště.

Při havárii Tupolevu 154, který letěl z Varšavy do Smolensku, zahynuli v dubnu 2010 polský prezident Lech Kaczyński, jeho manželka a desítky dalších představitelů země. Delegace letěla do Smolensku, aby v blízké Katyni uctila památku tisíců Poláků, které v roce 1940 povraždila tajná sovětská policie.

Loading...
Témata: Polsko | Letecké nehody
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polští horníci zablokovali trať, po které se přiváží ruské uhlí

18.02.2020 18:21 Polští horníci, kteří se kvůli dovozu levnějšího uhlí z Ruska obávají o práci, dnes na několik…

Uprchlíci berou ztečí Kanárské ostrovy, pátrá se po třech člunech

18.02.2020 18:00 Španělská civilní garda pátrá poblíž Kanárských ostrovů po třech člunech s uprchlíky. Byly na nich…

Mela ve slovenském parlamentu. Nezařazení poslanci okupovali řečnický pult

18.02.2020 17:43 Aktualizováno Skupina šesti nezařazených poslanců dnes obsadila řečnický pult v jednacím sálu slovenského…

Zóna bez gayů? Francouzské město je v šoku, ruší partnerství s polskou obcí

18.02.2020 16:32 Město Saint-Jean-de-Braye ve střední Francii po 25 letech končí spolupráci s partnerskou obcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama