Svět křičí v ulicích kvůli krizi: Jediným řešením je revoluce!

Berlín, Londýn, Řím - Protestující proti nadvládě kapitalismu, sociální nerovnosti a vlivu finančníků v sobotu vyrazili do center evropských metropolí. Demonstruje se ve Frankfurtu před budovou Evropské centrální banky (ECB), v Londýně, Římě a v dalších velkoměstech, informuje agentura AFP.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Před budovou ECB se shromáždilo zhruba 5000 demonstrantů, kteří zde protestují proti finanční politice Evropské unie. Jejich transparenty nesou nápisy jako "Spekulujete s našimi životy" nebo "Hrajete s naší budoucností".

Početné skupiny demonstrantů se rovněž shromáždily v dalších německých městech - v Berlíně, Hamburku, Hannoveru, Mnichově, Lipsku a Stuttgartu.

Do centra Bruselu vyrazilo zhruba 2000 lidí. Skandují zde hesla jako "My jsme 99 procent".

Nejprudší jsou demonstrace zřejmě v Římě, kde se shromáždilo několik desítek tisíc lidí. Jejich transparenty nesou nápisy jako "Jediným řešením je revoluce".

Jak informuje agentura AFP, několik skupin italských demonstrantů začalo během protestů v okolí Kolosea páchat násilnosti. Zapálili několik automobilů a vybili kameny okna bank a obchodů. Zapálili prý také přístavbu italského ministerstva obrany.

"Dnešek je jen začátek. Doufáme, že pokročíme s globálním hnutím," uvedl protestující student Andrea Muraro.

Italští policisté proti demonstrantům nasadili slzný plyn a vodní děla. Rovněž několik set demonstrantů pozatýkali.

Zhruba tři desítky policistů utrpěly při střetu s demonstranty zranění.

V centru Londýna se shromáždilo zhruba 1000 lidí. Policie je zadržela u Katedrály svatého Pavla, aby se nedostali k londýnské burze, kterou mají v plánu obsadit.

Zdejších protestů se zúčastnil i zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. "Jedním z důvodu, co se zde děje, je to, že bankovní systém v Londýně je příjemcem korupčních peněz," řekl Assange v projevu k demonstrantům ze schodů katedrály.
 
Další protesty probíhají v Madridu, Aténách a také v Paříži, kde jednají ministři financí zemí G20.

"Mladí lidé mají právo být pobouření," řekl šéf Italské národní banky Mario Draghi na summitu G20. "Jsou rozzlobeni na svět financí. Rozumím jim. My dospělí jsme rozzlobení kvůli krizi. Umíte si představit, jak může být nyní lidem, když jim je 20 nebo 30?," dodal Draghi.

Demonstrace jsou na sobotu naplánovány v 951 městech v 82 zemích v Evropě, Severní Americe, Latinské Americe, Asii a Africe.
 
"Protestujeme proti manipulacím jednoho procenta lakomých lidí, kteří ovlivňují život 99 procent lidí na naší planetě," řekl AFP demonstrant Tim Salek v Sarajevu, kde se shromáždily stovky lidí.

Manifestace jsou inspirovány španělskými "rozhořčenými", kteří 15. května obsadili v protestu proti politice své vlády a vysoké nezaměstnanosti zvláště mladých lidí madridské náměstí Puerta del Sol. Hnutí 15. května se pak rozšířilo do celého Španělska. Dalším vzorem jsou demonstranti z hnutí Occupy Wall Street (Obsaďte Wall Street - OWS), kteří již měsíce okupují park Zuccotti na Manhattanu.

Loading...
Témata: Demonstrace
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladý Čech se chtěl ubytovat na Slovensku. Místní ho zbili a okradli

23.07.2019 09:06 Aktualizováno 22letý Čech chtěl využít slovenské pohostinnosti. Namísto toho byl zbit a okraden, uvádí slovenský…

Rasistický útok v Německu? Muž těžce zranil Eritrejce, pak se zabil

23.07.2019 09:02 Možná z rasistických důvodů zaútočil v pondělí ve Wächtersbachu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem…

Dohoda o přerozdělování migrantů? Macron jásá, Německo ho zpražilo

23.07.2019 08:50 Aktualizováno Čtrnáct států Evropské unie se "v této fázi v zásadě" dohodlo na novém mechanismu přerozdělování…

Skandál v Německu: Chlípný policista osahával ženy, soud ho poslal za mříže

23.07.2019 07:13 Soud v bavorském Ansbachu poslal v pondělí na dva roky a osm měsíců do vězení policistu (57), který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama