Italové budou stávkovat, nechtějí si utahovat opasky

Řím - Italské odbory CISL a Uil svolaly na 12. prosince dvouhodinovou stávku na protest proti úspornému balíčku vlády premiéra Maria Montiho. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

doporučujeme

Odbory kritizují balíček, který zahrnuje zvýšení daní a důchodovou reformu. Podle nich totiž bude mít příliš tvrdý dopad na zaměstnance, důchodce a slabší vrstvy společnosti.

Jako osobní příspěvek k úsporným opatřením už dříve Monti avizoval, že se zřekne platu předsedy vlády i šéfa resortu hospodářství. Neprozradil ale, zda se vzdá i příjmu, který má jako doživotní senátor.

Premiér současně oznámil, že ti členové jeho vlády expertů, ministři i státní tajemníci, kteří nejsou poslanci, budou pobírat za práci pouze základní plat a odvody do penzijních pojišťoven. Zároveň poznamenal, že není nemorální pobírat finanční ocenění práce ve vládním kabinetu.

Montiho kabinet je v úřadě pouze něco více než dva týdny. Itálie by měl vést do konce volebního období, tedy do jara 2013.

Z Říma přišla i neobvyklá informace o tom, že se italská ministryně sociálních věcí Elsa Fornerová rozplakala na tiskové konferenci, věnované připravovaným restriktivním opatřením vlády. Ministryni údajně zmohlo vysvětlování některých mimořádně bolestivých opatření, jak je v neděli schválila v Římě vláda premiéra Montiho.

Témata: Itálie | Odbory | stávka
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama