Merkelová odchází z voleb s pláčem. Její strana neuspěla

Düseldorf - Strana německé kancléřky Angely Merkelové utrpěla porážku, která jí může ztížit vládu i vyhlídky na úspěch ve volbách do Spolkového sněmu. Agentura AFP informuje, že nedělní volby do parlamentu nejlidnatější německé země Severního Porýní-Vestfálska vyhrála sociální demokracie.

Přidejte svůj názor

Angela Merkelová
doporučujeme

Křesťanskodemokratická unie (CDU), které Merkelová předsedá, zaznamenala v zemi na západě Německa nejhorší výsledek od konce války, podle odhadů, které vysílala televize ARD, získala 26 procent hlasů, o devět procent méně než v minulých volbách.

Sociálním demokratům přičítají sondy 39 procent hlasů a jejich nynějším koaličním partnerům Zeleným 12.

Výsledek tedy dává koalici sociálních demokratů se Zelenými většinu. Dosud tento tandem vládl s menšinou v parlamentu.

Ve funkci zemské premiérky zůstane sociální demokratka Hannelore Kraftová. V Severním Porýní-Vestfálsku je oblíbena. Její politika investic do ekonomiky a vzdělání kontrastuje s úspornou strategií Merkelové.

"Dostali jsme lidi do centra rozhodování. Naše politika patří jim, odpovídá na jejich přání a potřeby," řekla v reakci na výsledek Kraftová.

Do zemského sněmu se přes pětiprocentní práh ještě dostanou dvě další strany - liberálové z FDP, koaliční partneři Merkelové na celostátní úrovni, a piráti. První dostali 8,5 procenta hlasů, druzí osm procent.

Volby v Severním Porýní-Vestfálsku byly nejpozorněji sledovaným hlasováním o zástupcích do zemských sněmů. Uskutečnily se před plánovaným datem poté, co zemský parlament odmítl návrh rámce rozpočtu na příští rok, který předložila menšinová vláda.

Mohou naznačit, jak dopadnou v příštím roce volby do Spolkového sněmu, v nichž bude Merkelová obhajovat kancléřské křeslo.

Hlasování v Severním Porýní-Vestfálsku jsou vždy pokládána za mimořádně důležitá. Jejich hlavní téma je zpravidla shodné s klíčovým tématem voleb celoněmeckých. Letos jím byl spor o to, zda má Německo šetřit nebo investovat.

CDU se během voleb snažila obyvatele Severního Porýní-Vestfálska odradit od hlasování pro sociální demokraty varováním, že tato strana slibuje "růst na dluh".

Rozpočtově přísná CDU zaznamenala porážku jen dva dny před schůzkou kancléřky Merkelové s novým francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. Tento socialista v prezidentské kampani vyslovoval námitky vůči unijní smlouvě o rozpočtové odpovědnosti. Vyzýval Evropskou unii, aby přijala investiční plán, který by podpořil hospodářský růst.

Agentura DPA připomíná, že Severní Porýní-Vestfálsko, označované za hospodářské srdce Německa, předznamenalo před sedmi lety pád sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera. Jeho strana tam utrpěla debakl, což Schrödera přimělo vyhlásit předčasné volby. V nich se dostala k moci Merkelová a její CDU.

Volit do Spolkového sněmu mají Němci za osmnáct měsíců. Merkelová se v těchto volbách chce pokusit o třetí vítězství v řadě.

K výsledku ze Severního Porýní-Vestfálska se kancléřka dosud nevyjádřila. Komentoval ho však zemský šéf CDU Norbert Röttgen, který je ve spolkové vládě ministrem pro životní prostředí. "Je to hořká porážka, která nás bolí,“ pravil.

Porážka se odrazí na složení Spolkové rady, v níž zasedají zástupci zemi. Rada plní roli horní komory parlamentu a CDU tam po prohře v Severním Porýní-Vesfálsku oslabí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

06.06.2020 08:03 Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu …

Epidemie covidu-19 je ve Francii podle expertů pod kontrolou

05.06.2020 20:34 Aktualizováno Epidemie covidu-19 je ve Francii podle tamní vědecké rady, která koordinuje boj s pandemií,…

Lidí s covidem-19 v Itálii umírá méně, výskytů nákazy ale přibylo

05.06.2020 20:01 V Itálii klesá počet obětí koronaviru, už téměř týden se denní bilance mrtvých drží pod hranicí…

Afghánec vraždil v Rakousku u hranic s ČR, dostal doživotí

05.06.2020 19:21 Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy