Srbsko v EU? Zatím rozhodně ne! V čem je zádrhel?

Bělehrad - Srbský premiér Ivica Dačić nevylučuje, že se kvůli problémům s Kosovem jeho zemi nepodaří dosáhnout pokroku na cestě do Evropské unie. Informoval o tom dnes list Večernje novosti. Bělehrad se snaží získat termín zahájení přístupových rozhovorů a doufá, že se ho dozví už v červnu. K tomu ale potřebuje uzavřít do poloviny dubna s Prištinou dohodu o urovnání vztahů s Kosovem.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dačić upozornil, že pokud se do 16. dubna nepodaří najít kompromisní řešení problému severního Kosova, kde tvoří většinu obyvatel odbojní Srbové, bude Srbsko nuceno na pokračování cesty do EU počkat až do druhé poloviny příštího roku.

Srbský premiér od loňského listopadu jedná se svým kosovským protějškem Hashimem Thaçim o severokosovských srbských opštinách (okresech). Tamní Srbové se nechtějí smířit s jednostranným odtržením Kosova od Srbska a vytrvale se odmítají podřídit Prištině. Bělehrad se při jednáních pro ně snaží získat co největší autonomii, o čemž ale druhá strana nechce ani slyšet a požaduje, aby tamní Srbové rozpustili svoje paralelní instituce.

Dačić i další čelní srbští politici si opakovaně stěžují na neochotu Albánců učinit byť sebemenší ústupek a přistoupit na nějaký kompromis. Ani zatím poslední kolo jednání minulou středu v Bruselu dohodu o normalizaci vztahů nepřineslo. Zprostředkovatelka rozhovorů, šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová, nicméně věří, že příští kolo 2. dubna už řešení přinese.

Problém srbské komunity na severu Kosova by mohl být vyřešen podle příkladu rakouské menšiny v Jižním Tyrolsku nebo švédské komunity žijící na Alandských ostrovech na jihozápadě Finska. V rozhovoru pro srbský list Večerně Novosti, to před týdnem řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, informuje tyden.cz.

Jižní Tyrolsko je součástí historického Tyrolska, které bylo po první světové válce mírovou smlouvou ze Saint-Germain ze září 1919 odtrženo od Rakouska a připojeno k Itálii. Dnes tvoří autonomní oblast Tridentsko-Horní Adiže. Místní německy mluvící obyvatelstvo dostalo od italských úřadů značnou jazykovou i politickou autonomii.

Alandské ostrovy ležící na jihozápadě Finska byly po staletí součástí Švédska, které o ně přišlo po prohrané válce na počátku 19. století. Spor mezi Švédskem a Finskem projednávala po první světové válce Společnost národů, která nakonec v roce 1921 schválila finský návrh rozsáhlé autonomie. Ostrovy mají parlament a švédština je tu jedinou úřední řečí.

Témata: srbsko | kosovo | EU
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu je 652 nově nakažených koronavirem

15.06.2021 07:57 V Německu se za poslední den objevilo 652 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, přesně před…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama