Balkánský "řezník" Karadžič obviněn z genocidy

Haag - Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič bude čelit před mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii dalšímu obvinění z genocidy. Žaloba jej viní z podílu na fyzické likvidaci a vyhánění nesrbského obyvatelstva v sedmi oblastech na počátku války v Bosně v roce 1992. Informuje server BBC.

Přidejte svůj názor

Radovan Karadžič
doporučujeme

Karadžič je v Haagu viněn i z dalších deseti zločinů zahrnujících genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny. V nejznámější kauze se zodpovídá z podílu na masakru bosenských Muslimů ve Srebrenici v červenci 1995. Tehdy bosenskosrbské jednotky pod vedením generála Ratka Mladiče povraždily okolo 7500 mužů a chlapců, kteří se nacházeli v enklávě střežené vojsky OSN.

Stávající žaloba se bude nyní znovu snažit Karadžičovi prokázat účast na kampani vraždění a vyhánění muslimského a chorvatského obyvatelstva na počátku válku v Bosně. Bývalý bosenskosrbský vůdce byl již v této kauze souzen, tribunál ho však loni pro nedostatek důkazů osvobodil.

Žaloba tvrdí, že na základě nově zjištěných skutečností může prokázat, že Karadžičovo tehdejší jednání naplňuje skutkovou podstatu genocidy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neštěstí v Nízkých Tatrách: Lavina strhla lyžaře, jeden zahynul

14.12.2019 15:27 Třiadvacetiletý slovenský lyžař dnes zemřel v Nízkých Tatrách na Slovensku poté, co ho spolu s…

Bude mít Polsko prezidentku? Kandidátka opozice se drsně obula do Dudy

14.12.2019 14:56 Aktualizováno Polská hlavní opoziční strana Občanská platforma dnes vybrala Malgorzatu Kidawovou-Blońskou (62)…

Kolaps ve Francii: Dopravní stávka nebere konce, panují obavy ohledně Vánoc

14.12.2019 14:51 Ve Francii již desátý den pokračují stávky v dopravě kvůli vládnímu návrhu reformy důchodů. Panují…

Nové rozdělení Evropy? Plynovod Nord Stream 2 má vážné geopolitické dopady

14.12.2019 14:41 Aktualizováno Chystané uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2 Spojenými státy je podle německých médií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama