USA přesouvají vojenskou základnu do Rumunska

Constanta - Spojené státy a Rumunsko uzavřely smlouvu, která umožní americké armádě využívat rumunskou leteckou základnu Mihaila Kogalniceanu jako klíčový uzel pro vojska stahující se z Afghánistánu. Informuje server BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dohoda byla uzavřena během bilaterálních rozhovorů mezi americkým ministrem obrany Chuckem Hagelem a jeho rumunským protějškem Mircea Dusou v Pentagonu.

Spojené státy hledaly novou základnu, ze které by příští rok mohly realizovat stahování svých kontingentů z Afghánistánu. Pronájem doposud využívané základny Manas v Kyrgystánu totiž vyprší v červenci 2014. Tamní parlament prodloužení americké přítomnosti zamítl.

Washington plánuje do konce příštího roku stáhnout z Afghánistánu většinu ze svých 52 tisíc vojáků. V zemi by měly zůstat pouze malé podpůrné jednotky. Na tom se však ještě USA musí dohodnout s afghánskou vládou.

Detaily americkou-rumunské smlouvy nebyly zveřejněny.Uvedená základna se nachází u Černého moře, poblíž města Constatnta. Ministr Hagel dohodu kvitoval. Rumunsko podle něj potvrdilo své závazky nejen k afghánské misi NATO ISAF, ale též k regionální a mezinárodní bezpečnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama