USA přesouvají vojenskou základnu do Rumunska

Constanta - Spojené státy a Rumunsko uzavřely smlouvu, která umožní americké armádě využívat rumunskou leteckou základnu Mihaila Kogalniceanu jako klíčový uzel pro vojska stahující se z Afghánistánu. Informuje server BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dohoda byla uzavřena během bilaterálních rozhovorů mezi americkým ministrem obrany Chuckem Hagelem a jeho rumunským protějškem Mircea Dusou v Pentagonu.

Spojené státy hledaly novou základnu, ze které by příští rok mohly realizovat stahování svých kontingentů z Afghánistánu. Pronájem doposud využívané základny Manas v Kyrgystánu totiž vyprší v červenci 2014. Tamní parlament prodloužení americké přítomnosti zamítl.

Washington plánuje do konce příštího roku stáhnout z Afghánistánu většinu ze svých 52 tisíc vojáků. V zemi by měly zůstat pouze malé podpůrné jednotky. Na tom se však ještě USA musí dohodnout s afghánskou vládou.

Detaily americkou-rumunské smlouvy nebyly zveřejněny.Uvedená základna se nachází u Černého moře, poblíž města Constatnta. Ministr Hagel dohodu kvitoval. Rumunsko podle něj potvrdilo své závazky nejen k afghánské misi NATO ISAF, ale též k regionální a mezinárodní bezpečnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

Koronavirus oživil v Itálii tradici vinných okének, existovala už za…

09.08.2020 18:00 Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku…

Řecký ostrov Euboia postihly bleskové záplavy, pět mrtvých

09.08.2020 14:54 Přívalové deště a bouřky provázené bleskovými záplavami si na řeckém ostrově Euboia tento víkend…

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama