Evropa panikaří: Na děti Romů začal nechutný hon

Sofia - Testy DNA potvrdily, že matkou malé blonďaté Marie, nalezené minulý týden u romského páru v Řecku, je Bulharka Saša Rusevová. Uvedly to světové agentury s odvoláním na mluvčího bulharského ministerstva vnitra Svetlozara Lazarova. Testy rovněž prokázaly, že otcem dívky je manžel Rusevové Atanas. Romský pár žije v městečku Nikolaevo ve středním Bulharsku. Dívku prý v Řecku v roce 2009 nechali, protože neměli peníze na to, aby se o ní starali.

Ilustrační foto
doporučujeme

Biologická matka dívky svou dceru poznala podle fotografií v televizi a uvědomila si, že ji chce zpět. Maria se narodila v Řecku, když zde romský pár pracoval - pomáhali při sklizni oliv a pomerančů.

Poté ale neměli na její obživu peníze, a tak ji prý darovali romskému páru v Řecku. Tehdy bylo děvčátku sedm měsíců a jmenovala se Stanka. Nejstarší syn rodiny Rusevových pro televizní stanici bTV nicméně uvedl, že za miminko jeho rodiče dostali peníze. Mluví se prý o 500 leva (přes 6500 Kč).

Bulharští policisté již Rusevovou začali vyšetřovat kvůli podezření, že prodala své dítě. Ona to ale odmítá. Jestliže by jí soud shledal vinnou, hrozí jí trest až šest let vězení a pokuta 15.000 leva (téměř 200.000 Kč).

Nový hon na čarodějnice? 

"Únos" v Irsku skončil ostudou. Sedmiletou holčičku irská policie odebrala na základě anonymního udání, které zřejmě vyprovokovaly zprávy o zabavení malé blondýnky v Řecku. A to navzdory skutečnosti, že rodiče měli její pas i album fotek z dřívějších let. Testy DNA prokázaly, že dívenka je jejich biologickou dcerou, přestože má modré oči a blonďaté vlasy.

Lidskoprávní organizace Amnesty International proto v této souvislosti varuje před předsudky a diskriminací Romů, které se podle ní v poslední době šíří Evropou.

Najednou všichni porovnávají vzhled romského dítěte podle jednoho unifikovaného vzoru. Má černé vlásky s černýma nebo hnědýma očima, tak potom je všechno v pořádku. Ale jakmile bude mít takové děcko blonďaté vlasy nebo modré oči, bude ihned na seznamu potenciálně unesených dětí, píše server hrebenar.eu.

V Gambii, v Pobřeží slonoviny a v dalších státech Afriky jsou blonďatí černoši pronásledováni a podezříváni z čarodějnictví...Evropa je s mnoha vyspělejšími státy světa pokrokovější a čarodějnictví nahradila dětskými domovy a mnohdy zbytečně zahajovanými trestními kauzami. Musí romští rodiče blonďáků a neromsky vypadajících potomků před policií prokazovat své rodičovství DNA testy? Bude to další zákonná výbava minorit?

Témata: Romové | Řecko
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii zatkli Alžířana kvůli útokům v Paříži

08.03.2021 09:49 V italském městě Bari zatkla policie muže, jehož podezírá, že v roce 2015 pomohl autorům…

ONLINE: Počet těžkých případů nákazy vzrostl, Finsko a Maďarsko zpřísňují…

08.03.2021 09:23 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

V Německu za poslední den 34 mrtvých s koronavirem

08.03.2021 08:17 Zdravotnické úřady v Německu ohlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 5011 nových…

Při havárii vrtulníku zahynul francouzský miliardář a poslanec Dassault

07.03.2021 22:01 Aktualizováno Francouzský miliardář a poslanec Olivier Dassault (69) dnes přišel o život při havárii vrtulníku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama