BBC: České volby nemají jasného vítěze, jednání budou obtížná

Londýn - České volby nemají žádného jasného vítěze, takže po nich pravděpodobně budou následovat týdny obtížných rozhovorů o vytvoření nové vlády. Uvedl to dnes internetový server britské zpravodajské společnosti BBC.

Předčasné volby do Sněmovny 2013
doporučujeme

Analytici se podle BBC domnívají, že výsledek voleb by mohl vést ke vzniku další nestabilní vládní koalice. Upozorňují na silnou vyjednávací pozici hnutí ANO, které ve volbách skončilo na druhém místě těsně za ČSSD.

Jeden z korespondentů BBC označil za skutečného vítěze voleb právě hnutí ANO. České volby jsou podle něj považovány za referendum ohledně popularity zavedených politických stran, které zemi řídily po dvě desetiletí. BBC upozorňuje, že volbám předcházely měsíce politického chaosu po červnovém pádu vlády premiéra Petra Nečase v důsledku korupčního skandálu.

Finanční trhy podle listu The Financial Times volby převážně ignorovaly díky ekonomické stabilitě České republiky podporované nízkým veřejným dluhem a nejnižšími náklady na půjčky v rozvíjejících se evropských zemích. List nicméně upozorňuje, že trhy by mohlo znepokojit nebezpečí vleklých jednání o sestavení vlády.

ČSSD po sečtení výsledků z 98 procent okrsků volilo 20,6 procenta lidí, což by jí podle propočtů ČTK zaručovalo 52 mandátů. V minulých volbách jich získala 56. Druhé ANO 2011 pak mělo 18,7 procenta hlasů, což by pro něj znamenalo 48 poslanců. Polepší si komunisté, kterým by 15 procent hlasů přineslo 34 mandátů místo dřívějších 26.

Podle očekávání si pohorší bývalé vládní strany. TOP 09 by za téměř 12 procent hlasů měla 25 poslanců místo bývalých 41. Největší pád z výsluní utrpěla ODS, která získala jen necelých osm procent hlasů. Obhájila tak jen 15 z 53 křesel ve Sněmovně. Lidovci si oproti roku 2010 o dva procentní body polepšili a získat by měli 14 mandátů za necelých sedm procent hlasů. Úsvit za podobný procentuální zisk bude mít zbývajících 12 poslanců.

Témata: Volby 2013 | Volby | BBC
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, Česko chybí

08.07.2020 21:17 Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké…

Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

08.07.2020 21:11 Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy