NATO souhlasí s přijetím Bosny a Hercegoviny

Tallinn - Ministři zahraničních věcí členských států Severoatlantické aliance se ve čtvrtek dohodli na spuštění Akčního plánu členství (MAP) v NATO pro Bosnu a Hercegovinu. K plánu jsou připojeny podmínky, které Bosna a Hercegovina bude muset před přijetím splnit, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

"Dnes byl Bosně zaručen MAP, ale byly k němu připojeny jasné podmínky," řekl mluvčí NATO James Appathurai na tiskové konferenci po jednání ministrů zahraničí aliance v estonském Tallinnu.

Bosna a Hercegovina patří spolu s Černou horou mezi největší kandidáty na vstup do aliance. Země usilující o vstup do NATO musí provést politické, demokratické a vojenské reformy a musí mít také dobré vztahy se sousedními státy.

To, že Bosna a Hercegovina má dveře do aliance otevřené, potvrdil ještě před zahájením jednání v Estonsku generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Otázkou není jestli, ale kdy. Shodujeme se v tom, že místo Bosny a Hercegoviny je v euroatlantických strukturách," řekl Rasmussen.

Podle něj by se Bosna měla v nejbližší době zapojit do vojenských operací v Afghánistánu.

Akční plán členství (MAP) se považuje za jakýsi předstupeň ke vstupu do NATO. Jeho cílem je připravit budoucí členské země na povinnosti a závazky, které členství v alianci přináší. Je to program konzultací, pomoci, asistence a praktické podpory.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš chce, aby Merkelová vládla celé Evropské unii

25.05.2019 22:54 Aktualizováno Probíhající volby do Evropského parlamentu přinesou i konec funkčních období několika vrchních…

Ve vězení zemřel lídr Pravé IRA Seamus McGrane

25.05.2019 21:45 Ve věznici zemřel ve věku 64 let jeden z lídrů radikální organizace Pravá IRA Seamus McGrane, který…

Zloději v Německu ukradli žvýkačky, dali je dětem

25.05.2019 20:24 Německá policie řeší případ dvou vykradených automatů na žvýkačky. Svědky jsou děti, které si sice…

Po útoku v Lyonu 13 zraněných. Policie hledá tohoto pachatele

25.05.2019 19:33 Aktualizováno Francouzská policie pátrá po podezřelém jako pravděpodobném strůjci páteční exploze zřejmě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama