Konec Belgie? Chystá se radikální zásah do ústavy

Brusel - Belgie jako konfederace s vládou bez premiéra odpovědnou jen za úzký okruh oblastí. Návrh momentálně nejsilnější belgické politické strany, separatistické Nové vlámské aliance (N-VA), na zásadní změnu politického uspořádání země vzbudil v posledních dnech v Belgii rozruch. Jednoznačně ho odmítli politici z frankofonního Valonska, skeptické ale byly i komentáře v médiích, včetně těch vlámských.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Je to naše ideální představa, tak by to podle nás mělo vypadat," komentoval návrhy předseda N-VA a starosta Antverp Bart De Wever. O plánech bude ještě podle něj strana dál jednat. 

Podle N-VA by měl být na hlavu otočen dosavadní princip, kdy ústřední vláda belgické federace předává své pravomoci vládám tří regionů, tedy nizozemsky hovořícímu Vlámsku v severní části země, frankofonnímu Valonsku na jihu a oblasti okolo hlavního města Bruselu.

Tato třetí část územního uspořádání Belgie by navíc podle představ N-VA měla přestat právně zcela existovat. Brusel, kde sídlí instituce EU i centrála NATO, by si měl vybrat, zda se přidat k Vlámsku či Valonsku. 

Valonsko a Vlámsko by se pak podle návrhu N-VA společně dohodly, zda vůbec spolu chtějí Belgii tvořit a jaké pravomoci by předaly centrální vládě. Ta by neměla premiéra a tvořilo by ji jen šest ministrů, po třech z každé strany. Museli by ovládat jazyky obou částí konfederace. Na starosti by měli oblasti jako obrana, azylová politika, národnostní problematika či snižování zadlužení.

Také společný parlament by byl výrazně menší než ten současný a tvořilo by jej po 25 poslancích z Vlámska a z Valonska.

První průzkumy ukazují, že podobný návrh podporuje 46 procent Vlámů, proti bylo 52 procent. Skeptická jsou jasně média, včetně vlámských: "N-VA kope Belgii hrob", zněl titulek deníku Standaard. 

Takto vypadá současná Belgie:

Belgie je z územního hlediska rozčleněná do 10 provincií a tří regionů: Vlámského, Valonského a Bruselského. Země čítá 589 obcí. Současně je země dělena na jazykovém principu na frankofonní, vlámské a germanofonní (německy mluvící) společenství.

Z hlediska národnostního a ekonomického členění je Belgie značně originální, prolíná se v něm kompetence federace, regionů a společenství. V pravomoci federace zůstávají zahraniční vztahy, obrana, finance, sociální zabezpečení, částečně zdravotnictví a vnitřní záležitosti.

Regiony i společenství mají své vlastní legislativní orgány – parlamenty (či rady) a vlastní exekutivy, tedy vlády. Vlámský region i Vlámské společenství mají jak parlament, tak vládu společnou. Valonský region má vlastní parlament i vládu, stejně tak i Francouzské (frankofonní) společenství. Vlastní parlament (radu) a vládu má i germanofonní společenství a Region Brusel.

V Belgii tak zároveň působí 6 vlád – federální, vlámská, Valonského regionu, Regionu Brusel, Frankofonního společenství a Germanofonního společenství. Stejně tak 6 parlamentů – Federální parlament Belgie, Vlámský parlament, parlament Valonského regionu, Regionu Brusel, Frankofonního společenství a Germanofonního společenství.

Témata: Belgie
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama