Regulace záchodů v EU? Brusel radí, jak správně splachovat

Brusel - Zavedením poplatků, omezením při uvádění na trh, ale případně i zákazem by měly členské země Evropské unie snížit používání plastových tašek. Navrhuje to Evropská komise. Státy si mají samy vybrat, která konkrétní opatření budou v jejich případě nejvhodnější. Komise plánuje podpořit i ekologicky šetrné toalety s maximální spotřebou šest litrů.

Vlajka EU
doporučujeme

Dnes představený návrh fakticky mění evropskou směrnici o obalech a obalových odpadech. Souhlasit s ním budou muset členské země i Evropský parlament. Pak by do tří let měly státy EU přijmout taková opatření, která sníží spotřebu plastových nákupních tašek o tloušťce do 50 mikronů (0,05 milimetru). Právě ty nejčastěji končí jako netříděný odpad.

Kroky, které budou mít jednotlivé členské země k dispozici, mohou podle komise zahrnovat ekonomické nástroje, jako jsou poplatky nebo různá omezení při uvádění na trh. Komise dnes připomněla, že podobná opatření už v některých zemích unie k jasnému snížení spotřeby plastových tašek úspěšně vedla.

Plastové nákupní tašky často propadají systémem odpadového hospodářství a hromadí se v životním prostředí, zejména jako odpadky v moři. Alternativou mohou podle komisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika být nejen tašky z papíru, ale i tašky ze silnějšího plastu, které lidé používají opakovaně.

Nařídí nám EU, jak splachovat?

Nejnovější bruselská iniciativa neznamená, že by EU direktivně nařídila maximální spotřebu vody při splachování. Mluvčí komise Marlene Holzner Radiožurnál ujistila, že takováto regulace záchodů se opravdu nechystá.

Každý si podle ní bude moci splachovat, čím chce a kolik chce. Komise ale hodlá příští týden představit pravidla pro to, co je ekologicky šetrný záchod, a co ne. To znamená, že výrobci budou moci získat nálepku ekologicky šetrný výrobek, pokud splní určité limity, a spotřebitel bude moci předem odhadnout, kolik ho provoz takového záchodu bude stát. Ale vše bude čistě dobrovolné.

Pro celé společenství se odhaduje, že kdyby ekologické toalety tvořily 20 procent trhu, tak se ročně může ušetřit přes 30 milionů kubíků vody. To je víc, než ročně spotřebují některé africké země.

Pro zajímavost, například ve Spojených státech podobná norma platí už 20 let, informuje rozhlas.cz. A i třeba v Irsku zákon od roku 2008 stanovuje maximální kapacitu spláchnutí, konkrétně na šest litrů.

Témata: evropská komise | EU
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama