Mohutné prozápadní demonstrace v Kyjevě pokračují, EU jednání zastavila

Kyjev/Brusel - Mohutnou demonstrací dnes vstoupily protesty ukrajinské opozice do čtvrtého týdne. Na kyjevské náměstí Nezávislosti přišlo znovu přes 200.000 lidí, aby se přihlásili k integraci s Evropou a odmítli plány vlády na těsnější spolupráci s Moskvou. Ty dnes v Kyjevě podpořilo asi 15.000 stoupenců prezidenta Viktora Janukovyče. Práci jeho vyjednavačů kritizoval Brusel, který pozastavil jednání o smlouvě o přidružení Ukrajiny k EU. V sobotu prozápadní demonstranty pozdravil bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Prozápadní demonstrace v Kyjevě pokračují

K účastníkům demonstrace dnes v Kyjevě promluvili američtí senátoři Chris Murphy a John McCain. Podle Murphyho spočívá budoucnost Ukrajiny ve sjednocení s Evropou, což je volba, kterou USA podporují. Podle McCaina "Ukrajina po spojení s EU učiní Evropu lepší, stejně jako sama Ukrajina se stane lepší ve spojení s Evropou". Slova amerických politiků přivítaly davy demonstrantů ovacemi.

V sobotu mezi proevropské demonstranty přišel Karel Schwarzenberg. "Skláníme se před vaší odvahou, že nejen snášíte hlad a chlad, ale že vydržíte také represe proti vám," řekl shromážděným. Dnes večer má na náměstí Nezávislosti promluvit český hudebník a politik Michael Kocáb, který bude demonstrantům tlumočit podporu českých a slovenských osobností.

Účastníci dnešního mítinku přijali rezoluci, v níž žádají propuštění politických vězňů včetně vůdkyně opoziční strany Vlast Julije Tymošenkové. Expremiérka si v Charkově odpykává sedmiletý trest za překročení pravomocí při podpisu plynové smlouvy s Ruskem v roce 2009. Rezoluce se rovněž důrazně staví proti účasti Ukrajiny v celní unii s Ruskem.

Evropská unie dnes ústy svého komisaře pro rozšíření oznámila, že pozastavuje jednání s Ukrajinou o podpisu asociační smlouvy. Český diplomat Štefan Füle, který za Evropskou komisi vede jednání s Kyjevem, obvinil ukrajinskou vládu, že její slova a činy se stále víc rozcházejí. "Práce se zastavila," konstatoval Füle na svém twitterovém účtu.

Eurokomisař pro rozšíření v minulých dnech v Bruselu jednal s ukrajinským viceprezidentem Serhijem Arbuzovem, který přijel do centrály EU dojednat "cestování mapu" ukrajinské integrace. Füle ho upozornil, že podmínkou jakýchkoli dalších debat je jasný ukrajinský závazek, že smlouvu o přidružení, jejíž součástí je dohoda o volném obchodu, Kyjev nakonec skutečně podepíše. Žádné reakce z ukrajinské strany se ale Füle nedočkal.

"Slova a činy prezidenta a vlády ohledně asociační smlouvy se stále víc rozcházejí. Jejich argumenty se míjejí s realitou," napsal v Twitteru Füle. "Práce se zastavila, odpověď jsem nedostal," konstatoval. Ostré Füleho výroky jsou podle médií známkou toho, že Brusel ztratil trpělivost s finančními požadavky Ukrajiny a odmítá se s Ruskem "přetahovat o ukrajinskou kořist".

Úřad ukrajinského premiéra Mykoly Azarova nechce Füleho vyjádření komentovat. Mluvčí předsedy vlády řekl, že kabinet bere na vědomí jen oficiální prohlášení EU a pouze na ně bude reagovat. Americký senátor John McCain, který pobývá v Kyjevě, vyjádřil nad slovy eurokomisaře znepokojení, podle vlivného ruského poslance Alexeje Puškova je Füleho komentář důkazem tvrdého postupu EU vůči Ukrajině.

Budoucí směřování Ukrajiny mohou v příštích dvou dnech naznačit klíčová politická jednání. V pondělí bude v Bruselu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na ministerské konferenci Evropské unie obhajovat ruský přístup k vývoji v Kyjevě. V úterý pak prezident Janukovyč přiletí do Moskvy, kde má podepsat několik dokumentů o strategické spolupráci. Hovoří se o slevě na dodávky ruského plynu či o případné zvýhodněné půjčce.

Ukrajinská opozice se nicméně obává, že prezident v Rusku učiní první krok k začlenění země do Moskvou ovládané euroasijské celní unie. Opoziční předák Arsenij Jaceňuk dnes prohlásil, že podepíše-li Janukovyč v Moskvě dohodu o celní unii, nemusí se ani do Kyjeva vracet.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:49 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama