Mýtné pro cizince? V Německu se tvrdě bojuje, Nizozemí už pohrozilo

Berlín - Odpor proti plánovanému zpoplatnění německých dálnic pro osobní automobily cizinců spojil největší autoklub v Německu ADAC a ekologickou stranu Zelených. Jejich šéfové dnes v tisku rezolutně odmítli záměr nové vlády zavést toto mýtné, které je podle nich protiprávní, neekologické, z dopravně-politického hlediska nesmyslné, a navíc prý bude ztrátové.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Německo je poslední velkou evropskou tranzitní zemí, kde řidiči osobních vozů za jízdu po dálnicích neplatí. Bezplatné dálnice pro osobní auta jsou dále v Dánsku, Estonsku, Finsku, v Nizozemí, Lichtenštejnsku, Lucembursku, Monaku a ve Švédsku.

Podle předsedy německých Zelených Cema Özdemira nelze dálniční poplatek jen pro cizince prosadit v souladu s právem. "Je protiprávní a neekologický, neboť bude všechny motoristy zatěžovat stejně" bez ohledu na to, kolik jejich vůz vypouští do ovzduší škodlivin, kritizoval Özdemir plánované mýto na serveru Spiegel Online. 

V současnosti v Německu platí mýtné kamiony od 12 tun, a to na všech dálnicích a části silnic prvních tříd. Rozšíření kamionového mýtného podporuje prezident ADAC Peter Meyer. Ten prohlásil, že jeho autoklub bude dál proti plánovanému zpoplatnění dálnic pro osobní auta cizinců bojovat. "Dopravně-politicky nemá smysl, ani nakonec nepřinese žádné peníze navíc," připomněl nedávno zveřejněnou studii pro ADAC.

Podle Meyera by vláda měla lépe využívat prostředky, které už nyní od motoristů získává. "Němečtí řidiči teď platí každý rok 53 miliard eur (1,45 bilionu Kč) na odvodech do státní pokladny, z nichž zpět do infrastruktury plyne jen 19 miliard (521 miliard Kč)," apeloval na vládu.

V chystaném zavedení dálničního mýta pro cizince vidí jen skrytý způsob jak z motoristů vytáhnout další peníze. Za mnohem spravedlivější přitom považuje zvýšení daně z pohonných hmot. "Kdo hodně jezdí, by také hodně zaplatil," poznamenal Meyer.

Evropská komise je rozpačitá, Nizozemí vyhrožuje

Mýtné pro cizince bude nejdříve zavedeno v roce 2015. Výše plánovaného mýta je zatím neznámá, deník Zeitung Rheinische Post však naznačuje cenu 100 eur za roční známku, což je při současném kurzu asi 2.700 korun. S touto částkou počítá i nový německý ministr dopravy Alexander Dobrindt (CSU).

Generální tajemník CSU Andreas Scheuer dnes návrh ADAC na zvýšení daně z pohonných hmot odmítl jako "hluboce nespravedlivý, neboť by tím byli nejvíce zatíženi Němci přímo při tankování" a podpořilo by to jen "čerpací turismus" v pohraničí.

Proti mýtnému pro cizince se už dříve ostře ohradily Nizozemsko nebo Rakousko. Nizozemská velvyslankyně Monique van Daalenová dnešnímu vydání deníku Rheinische Post řekla, že toto opatření může mít vážné důsledky pro německé sousedy, například v podobě přesunu dopravy do Nizozemska.

Evropská komise se už dřív stavěla k zavedení mýta pro cizince odmítavě. V srpnu uvedla, že žádná členská země nemůže znevýhodňovat cizince při placení mýtného vůči svým obyvatelům, uvedl web CT24. Jenže jak se zdá, sám eurokomisař Kallas v návrhu CSU problém nevidí: "Snížení daně pro územně příslušné uživatele v zásadě nepředstavuje (...) při současném zvýšení příslušných poplatků za užívání (dálnic) pro všechny uživatele žádnou diskriminaci na základě státní příslušnosti." Kallas také dodal, že výše poplatku by měla být přiměřená tomu, nakolik vozidlo dálniční síť využívá.

Jenže Barrosův mluvčí Mester na Twitteru uvedl, že Evropská komise nedala Německu zelenou ke spuštění mýta pro cizince, protože není jasné, zda ho Berlín zavede a jak by vypadalo. "Co platí, je princip nediskriminace," zdůraznil Mester.

Témata: Německo | Mýtné | Dálnice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:49 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Francie srazí Británii na kolena. Odklad brexitu vetuje

20.03.2019 18:45 Aktualizováno Pokud britská premiérka Theresa Mayová neposkytne "dostatečné záruky" věrohodnosti svého plánu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama