Darujte své tělo vědě, lékaře trápí nedostatek mozků k pitvání

Paříž - Francouzští vědci zahájili kampaň s cílem rozšířit posmrtné dárcovství mozků, jichž je stále povážlivý nedostatek. Vědci je potřebují ke zkoumání stárnutí tohoto významného orgánu a také vážných nemocí, jež ho zasahují, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Výzkum dnes naráží na zásadní překážku: nedostatek mozků ke zkoumání, který způsobil vymizení vědeckých pitev ve Francii," oznámila v pondělí podle agentury AFP francouzská lékařská akademie. Podle ní následovala pitva v zemi v roce 2011 jen v 0,11 procenta případech úmrtí.

Situaci zhoršily také etické zákony, které nyní vyžadují souhlas dárce nebo jeho rodiny před posmrtným odebráním orgánů.

Řešit situaci měl vznik národní mozkové banky, kam směřují darované orgány lidí postižených těmito vážnými chorobami.

Pro každého lékaře jsou nezbytné anatomické znalosti stavby lidského těla. Studenti medicíny nejvíce těchto potřebných znalostí nabývají při praktické výuce anatomie na balzamovaných lidských preparátech.

Například Anatomický ústav lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně může zabezpečit praktickou výuku budoucích lékařů zejména na základě ušlechtilého rozhodnutí dobrovolných dárců, kteří věnují své tělo pro vědecké a výukové účely formou dárcovské smlouvy. Podle této smlouvy Anatomický ústav bezplatně zajistí veškerý transport ostatků zemřelého dárce a jejich kremaci.

Zájemci o poskytnutí těla k vědeckým a výukovým účelům mohou kontaktovat sekretariát Anatomického ústavu pro zodpovězení případných dotazů (549 49 1332) nebo zaslat vyplněný a ověřený souhlas a podepsanou smlouvu na adresu:Anatomický ústav LF MU, Kamenice 3, Brno, 625 00. Z technických důvodů od 1. 6. 2012 uzavíráme smlouvy pouze s dárci s místem trvalého bydliště ve vzdálenosti do 150 km od Brna.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama