Darujte své tělo vědě, lékaře trápí nedostatek mozků k pitvání

Paříž - Francouzští vědci zahájili kampaň s cílem rozšířit posmrtné dárcovství mozků, jichž je stále povážlivý nedostatek. Vědci je potřebují ke zkoumání stárnutí tohoto významného orgánu a také vážných nemocí, jež ho zasahují, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Výzkum dnes naráží na zásadní překážku: nedostatek mozků ke zkoumání, který způsobil vymizení vědeckých pitev ve Francii," oznámila v pondělí podle agentury AFP francouzská lékařská akademie. Podle ní následovala pitva v zemi v roce 2011 jen v 0,11 procenta případech úmrtí.

Situaci zhoršily také etické zákony, které nyní vyžadují souhlas dárce nebo jeho rodiny před posmrtným odebráním orgánů.

Řešit situaci měl vznik národní mozkové banky, kam směřují darované orgány lidí postižených těmito vážnými chorobami.

Pro každého lékaře jsou nezbytné anatomické znalosti stavby lidského těla. Studenti medicíny nejvíce těchto potřebných znalostí nabývají při praktické výuce anatomie na balzamovaných lidských preparátech.

Například Anatomický ústav lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně může zabezpečit praktickou výuku budoucích lékařů zejména na základě ušlechtilého rozhodnutí dobrovolných dárců, kteří věnují své tělo pro vědecké a výukové účely formou dárcovské smlouvy. Podle této smlouvy Anatomický ústav bezplatně zajistí veškerý transport ostatků zemřelého dárce a jejich kremaci.

Zájemci o poskytnutí těla k vědeckým a výukovým účelům mohou kontaktovat sekretariát Anatomického ústavu pro zodpovězení případných dotazů (549 49 1332) nebo zaslat vyplněný a ověřený souhlas a podepsanou smlouvu na adresu:Anatomický ústav LF MU, Kamenice 3, Brno, 625 00. Z technických důvodů od 1. 6. 2012 uzavíráme smlouvy pouze s dárci s místem trvalého bydliště ve vzdálenosti do 150 km od Brna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu a Rakousku přibývá nakažených, Dolní Rakousy zpřísňují restrikce

25.09.2020 13:42 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se…

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva lidé těžce zraněni, podezřelý…

25.09.2020 13:34 Při útoku nedaleko bývalé redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži byli zraněni dva lidé…

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Nakažených na Slovensku strmě přibývá, premiér Matovič chce opatření proti…

25.09.2020 11:19 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo nový rekord potvrzených nových případů nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama