Německo útočí na Karlovu univerzitu: Práce bavorského politika nebyla prošetřena dostatečně

Berlín - Šetření Univerzity Karlovy, zda rigorózní práce německého politika Andrease Scheuera není plagiát, nebylo dostatečné. V rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Die Welt to řekl německý ombudsman pro vědu Wolfgang Löwer. Generální tajemník bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) čelí podezření, že do své práce bez řádného uvedení zdroje převzal dlouhé pasáže z textu, který vydala Spolková centrála pro politické vzdělávání ve spolupráci s Münsterskou univerzitou.

371
doporučujeme

Univerzita Karlova práci prověřila pomocí elektronických systémů pro odhalování plagiátů a zatím známky opisování z elektronických zdrojů, knih nebo vědeckých prací nenašla. Antiplagiátorské systémy ale prověřují jen vědecké práce, což text, z něhož měl Scheuer údajně opisovat, není. Univerzita šetření zatím neuzavřela.

Löwer považuje dosavadní šetření za nedostatečné. "Analýza německy zpracované práce musí samozřejmě vzít v úvahu také materiály zveřejněné v Německu," řekl Löwer s tím, že analýza Univerzity Karlovy pracovala jen s texty publikovanými nebo archivovanými v Česku.

Fakulta sociálních věd UK v úterý uvedla, že požádá Löwera o spolupráci při vyšetřování, zda Scheuerova práce je plagiát. Německý ombudsman pro vědu ale prozatím nabídku společného šetření odmítá. "Nabídka (Univerzity Karlovy) zjevně vychází z mylného dojmu, že mohu předložit rozsáhlé informace o možném plagiátu, což by mě opravňovalo ke spolupráci," řekl Löwer. Zatím prý ale nemá žádné konkrétní důkazy o tom, že by Scheuerova práce byla opsaná.

Na Scheuerovu obranu vystoupil v rozhovoru pro rozhlasové vysílání německé ARD vedoucí politikovy práce Rudolf Kučera. Celá aféra v něm prý vyvolává dojem, že nejde o věcnou diskusi, ale o politickou kampaň.

Listu Die Welt se mezitím ozval rostocký profesor Peter Berger s tím, že Schauer ve své práci bez řádné citace převzal i dva krátké úryvky z jeho článku v deníku Frankfurter Rundschau. "Scheuer si svou práci trochu ulehčil," řekl Berger o převzatých pasážích ze svého článku. Zároveň ale podotkl, že ve věci nic nepodnikal, protože šlo o pasáže z textu určeného pro laické publikum, a proto se z jeho strany nejednalo "v úzkém smyslu slova o vědecký výkon", o který by ho Scheuer neoznačením citace připravil.

Vysokoškoláci dnes bohužel v citaci chybují

Za plagiátorství lze považovat úmyslné kopírování cizího textu a jeho vydávání za vlastní, nedbalé nebo nepřesné citování použité literatury, opomenutí citace (byť neúmyslné) některého využitého zdroje. Při vytváření odborných textů v rámci studia je proto nezbytné seznámit se s pravidly citační a publikační etiky. Chyba není jen na straně studentů, ale také na straně středoškolských učitelů, kteří je k tomu v dřívějších letech ani nevedli. 

Sankce za plagiátorství jsou stanoveny již na úrovni autorského zákona, upozorňuje muni.cz. Z pohledu studia a vytváření závěrečných bakalářských, magisterských a disertačních prací, případně jiných prací v rámci studia, je plagiátorství jedním ze základních přestupků vůči akademickým mravům, a má tedy své místo mezi přestupky v disciplinárním řádu každé fakulty.

Za disciplinární přestupek lze uložit napomenutí, podmíněné vyloučení ze studia se stanovením lhůty a podmínek k osvědčení, nebo i vyloučení ze studia, je-li zřejmé, že byl disciplinární přestupek spáchán úmyslně.

Pokud píšete seminární nebo jinou formální práci poprvé, nebojte se ptát svých vyučujících, jak předejít nejrůznějším chybám, i když vám to přijde hloupé a trapné. To radši budete obvinění z plagiátorství, než abyste se zeptali, jak správně citovat, jak se správně chovat k informacím, které jste převzali od jiného člověka? To snad ne. Učitelé budou jistě rádi, že jste iniciativní, a že se snažíte plnit povinnosti a úkoly zodpovědně, uvádí studentpoint.cz.

Existují aplikace, webové stránky a další opatření, která zabraňují plagiátorství. Takovým webem, který srovnává práce s texty na internetu je iThenticate. Stránka, která nabízí preventivní software proti plagiátům a zároveň funguje jako systém pro hodnocení vysokoškoláků a spravování známek studentů, což je ulehčením pro univerzitní učitele, je MyDropBox. Další takové softwary můžete najít na stránkách Infogramu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku a Řecku: Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných,…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Francie hlásí 50 tisíc nakažených, Itálie 31 tisíc, Belgie a Británie 24…

30.10.2020 21:38 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Covidem-19 se nakazilo více než 45 milionů lidí

30.10.2020 21:27 Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní…

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

30.10.2020 19:33 Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama