Snadno se rozzuříte? Hrozí vám smrtelné nebezpečí, čtěte

Harvard - Vznětlivá povaha prokazatelně zvyšuje riziko infarktu či srdečních příhod, tvrdí vědci. Rozzuřenost často předchází infarktu a zřejmě je jeho spouštěcím mechanismem, a to i u relativně zdravých lidí. Informuje server BBC.

371
doporučujeme

Vědci odhalili dvouhodinové nebezpečné období po výbuchu vzteku, kdy je riziko infarktu největší. Podle nich je nezbytné provést další výzkum, který by přišel se strategií, jak se daným komplikacím vyhnout.

Ohroženi jsou především lidé, kteří mají k srdečním onemocnění předpoklady, například rodinnou anamnézu. Potíže však hrozí i lidem s relativně zdravým srdcem, kteří se často "rozohní".

V dvouhodinovém období po návalu vzteku je riziko infarktu či srdeční příhody zvyšuje až pětinásobně, resp. trojnásobně. Studie zveřejněná v časopise European Heart Journal byla založena na pozorování tisícovek pacientů.

Riziko je relativně malé u osob, které se rozzuří jednou za čas, třeba jedenkrát do měsíce. Nejvíce ohrožení jsou lidé, u nichž dochází k výbuchům hněvu až pětkrát denně. Vědci však zatím nedokážou přesně určit, z jakým způsobem hněv srdeční komplikace spouští.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

ONLINE: Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku…

16.01.2021 21:56 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Německý tisk kritizuje Čechy: V ohnisku koronaviru není zájem o očkování

16.01.2021 21:07 Česká republika v počtu lidí, kteří umírají na komplikace související s nemocí covid-19, předčí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama