Merkelová ostře: Rusko riskuje, katastrofa hrozí nejen Ukrajině

Berlín/Kyjev - Rusko využilo slabosti sousední země místo toho, aby přispělo ke stabilitě na Ukrajině. Během svého projevu v německém parlamentu to dnes uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. Územní celistvost Ukrajiny podle ní nelze zpochybnit. Jestliže bude Moskva nadále destabilizovat situaci na Ukrajině, unijní představitelé na to budou reagovat a Rusko riskuje vážné následky, dodala kancléřka podle agentury Reuters. Mluví se o zavedení několika druhů sankcí včetně zmrazení účtů či zákazu cestování do EU pro některé ruské politiky.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

"Dámy a pánové, jestliže půjde Rusko i nadále stejnou cestou jako v uplynulých týdnech, nebude to znamenat katastrofu jen pro Ukrajinu," uvedla Merkelová. "Změní se i vztah Evropské unie s Ruskem a Rusko mohou čekat obrovské politické a ekonomické škody," dodala.

Podle agentury Reuters kancléřka použila dosud vůbec nejsilnější rétoriku od začátku ukrajinské krize. "Unijní partnerství s Ukrajinou není namířeno proti Rusku," vzkázala Merkelová Moskvě. Krizi na Ukrajině podle německé političky není možné vyřešit vojenskou silou, ale diplomacií.

"Ve vyostřeném konfliktu mezi Ruskem a západem si lze teoreticky představit úplné zastavení přísunu ruského plynu do Evropy. Tlak na vysoké ceny plynu a výpadky by se na české ekonomice podepsaly skrze propad investic a domácí spotřeby. Vzhledem k tomu, že by podobnému šoku čelila většina našich hlavních obchodních partnerů, padaly by výrazně i naše vývozy. Tento scénář by ale v prvé řadě výrazně poškodil také ruskou ekonomiku. I když je tento postup pro Rusko ekonomicky značně nevýhodný, ve vyostřené geopolitické situaci ho ale nelze jednoduše vyloučit," řekl Jan Bureš, hlavní ekonom Ery, pro server Peníze.cz.

"Zatím není jasné, jaké sankce vůči Rusku by mohly být uplatněny, nedojde-li ke smírnému řešení situace. Nejspíš by se jednalo o kombinaci následujících možností: omezení ve vybraných oblastech vývozu z Ruska a dovozu do Ruska, zmrazení ruských aktiv v zahraničí, sankce vůči ruským bankám v zahraničí, zastavení poskytování víz ruským státním příslušníkům. Tato opatření by asi nezůstala bez odezvy na druhé straně. Obchodní a ekonomická „válka" by přinesla celou řadu negativních konsekvencí," míní David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hledala, nebo našla uprchlíky? Lodi Open Arms hrozí žaloba i vysoká pokuta

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Posádce lodě španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která díky nařízení italské…

Brexit bez dohody je nesmysl? Francie se obává nejhoršího

21.08.2019 20:58 Francie považuje brexit bez dohody na konci října za velmi pravděpodobný scénář. Evropská unie je…

Johnson chce brexit s dohodou a také zrušení irské pojistky

21.08.2019 20:52 Británie chce brexit s dohodou, nemůže ale přijmout tu současnou, zdůraznil dnes v Berlíně před…

Výročí srpna 1968 budí na Slovensku vášně. Danko si rýpl i do Američanů

21.08.2019 20:50 Aktualizováno Život ve svobodném a demokratickém státě není samozřejmostí, ale vzácnou hodnotou, která byla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama