Poláci si přistání prezidentského letounu ve Smolensku vynutili

Varšava - Ruská strana odmítala polskému prezidentskému speciálu udělit povolení k přistání na letišti ve Smolensku, jemuž chybí moderní navigační zařízení, a jako alternativu nabízela 250 kilometrů vzdálené letiště v Briansku. Poláci si však přesto přistání vynutili, píše v pondělí deník Gazeta Wyborcza.

Přidejte svůj názor

371

Polský list se odvolává na polského představitele, který připravoval návštěvu prezidenta Lecha Kaczyńského v Rusku.

Rusové už při přípravách vzpomínkového aktu v Katyni varovali, že smolenské letiště je vybaveno příliš jednoduchým navigačním systémem. Zdůraznili, že tak těžkému letadlu, jako je Tupolev Tu-154, nejsou schopni zaručit stoprocentně bezpečné přistání.

Jako alternativu ruská strana nabídla 250 kilometrů vzdálené letiště v Briansku. To je vybaveno systémem automatické navigace letadel, který hlásí jakoukoli odchylku od kurzu a pilotům umožňuje přistávat i za nulové viditelnosti.

Náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Kremer a generální tajemník Ochrany vojenských památek Andzrej Przewoźnik, kteří při nehodě oba zahynuli, ale Rusko obvinili, že se pouze snaží zkomplikovat příjezd polské delegace do Katyně. Poláci proto Rusy přinutili, aby k přistání ve Smolensku vydali souhlas, napsala Gazeta Wyborcza.

Manželka bývalého polského prezidenta Jolanta Kwaśniewská má s letištěm ve Smolensku vlastní zkušenosti. Letadlo jejího manžela Aleksandera Kwaśniewského tam v minulosti málem havarovalo, po složitém přistávacím manévru zastavilo až těsně na konci přistávací dráhy.

Gazeta Wyborcza však upozorňuje, že povolení k přistání ve Smolensku v minulosti prezidentská letadla dostávala bez problémů. Zároveň se deník ptá, proč loni na podzim, když letiště získalo civilně-vojenský status, z něj Rusové odvezli některá důležitá zařízení.

Podle bývalého energetika letiště Alexandra Kokorčina, kterého Gazeta Wyborcza oslovila, může odpovědi na tyto otázky přinést pouze vyšetřování.

Polský prezidentský speciál Tu-154M se zřítil při neúspěšném pokusu o přistání v husté mlze u vojenského letiště Severnyj u Smolenska. Na jeho palubě zahynulo 96 lidí včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho ženy Marie a desítek představitelů polského veřejného života.

Vyšetřováním příčin nehody se zabývají ruští a polští odborníci. Souběžně s tím vede polská vojenská prokuratura samostatné, nezávislé vyšetřování.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa před výbuchem? Stačí škrtnout zápalkou, varuje analytik

19.01.2019 00:01 Smrt Pawła Adamowicze, oblíbeného liberálního starosty Gdaňsku, vyslala šokovou vlnu po Polsku a…

EU se po čtyřech hodinách neshodla na podobě směrnice o digitálním…

18.01.2019 21:13 Ani čtyři hodiny jednání dnes zástupcům členských zemí Evropské unie nestačily k tomu, aby dokázali…

AfD zuří. Podle rozvědky vychvaluje Heydricha

18.01.2019 20:22 Politici protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) dnes vyjádřili pobouření z toho, že do médií…

Německo prosí Brity: Neodcházejte z EU, po druhé světové jste na nás…

18.01.2019 19:26 K setrvání v Evropské unii vyzvali dnes v otevřeném dopise Británii vrcholní němečtí politici a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama