Poláci si přistání prezidentského letounu ve Smolensku vynutili

Varšava - Ruská strana odmítala polskému prezidentskému speciálu udělit povolení k přistání na letišti ve Smolensku, jemuž chybí moderní navigační zařízení, a jako alternativu nabízela 250 kilometrů vzdálené letiště v Briansku. Poláci si však přesto přistání vynutili, píše v pondělí deník Gazeta Wyborcza.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Polský list se odvolává na polského představitele, který připravoval návštěvu prezidenta Lecha Kaczyńského v Rusku.

Rusové už při přípravách vzpomínkového aktu v Katyni varovali, že smolenské letiště je vybaveno příliš jednoduchým navigačním systémem. Zdůraznili, že tak těžkému letadlu, jako je Tupolev Tu-154, nejsou schopni zaručit stoprocentně bezpečné přistání.

Jako alternativu ruská strana nabídla 250 kilometrů vzdálené letiště v Briansku. To je vybaveno systémem automatické navigace letadel, který hlásí jakoukoli odchylku od kurzu a pilotům umožňuje přistávat i za nulové viditelnosti.

Náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Kremer a generální tajemník Ochrany vojenských památek Andzrej Przewoźnik, kteří při nehodě oba zahynuli, ale Rusko obvinili, že se pouze snaží zkomplikovat příjezd polské delegace do Katyně. Poláci proto Rusy přinutili, aby k přistání ve Smolensku vydali souhlas, napsala Gazeta Wyborcza.

Manželka bývalého polského prezidenta Jolanta Kwaśniewská má s letištěm ve Smolensku vlastní zkušenosti. Letadlo jejího manžela Aleksandera Kwaśniewského tam v minulosti málem havarovalo, po složitém přistávacím manévru zastavilo až těsně na konci přistávací dráhy.

Gazeta Wyborcza však upozorňuje, že povolení k přistání ve Smolensku v minulosti prezidentská letadla dostávala bez problémů. Zároveň se deník ptá, proč loni na podzim, když letiště získalo civilně-vojenský status, z něj Rusové odvezli některá důležitá zařízení.

Podle bývalého energetika letiště Alexandra Kokorčina, kterého Gazeta Wyborcza oslovila, může odpovědi na tyto otázky přinést pouze vyšetřování.

Polský prezidentský speciál Tu-154M se zřítil při neúspěšném pokusu o přistání v husté mlze u vojenského letiště Severnyj u Smolenska. Na jeho palubě zahynulo 96 lidí včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho ženy Marie a desítek představitelů polského veřejného života.

Vyšetřováním příčin nehody se zabývají ruští a polští odborníci. Souběžně s tím vede polská vojenská prokuratura samostatné, nezávislé vyšetřování.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polští horníci zablokovali trať, po které se přiváží ruské uhlí

18.02.2020 18:21 Polští horníci, kteří se kvůli dovozu levnějšího uhlí z Ruska obávají o práci, dnes na několik…

Uprchlíci berou ztečí Kanárské ostrovy, pátrá se po třech člunech

18.02.2020 18:00 Španělská civilní garda pátrá poblíž Kanárských ostrovů po třech člunech s uprchlíky. Byly na nich…

Mela ve slovenském parlamentu. Nezařazení poslanci okupovali řečnický pult

18.02.2020 17:43 Aktualizováno Skupina šesti nezařazených poslanců dnes obsadila řečnický pult v jednacím sálu slovenského…

Zóna bez gayů? Francouzské město je v šoku, ruší partnerství s polskou obcí

18.02.2020 16:32 Město Saint-Jean-de-Braye ve střední Francii po 25 letech končí spolupráci s partnerskou obcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama