Varovná data: Dýcháme jedy, sedm milionů lidí ročně zemře

Ženeva - V důsledku znečištění ovzduší zemřelo v roce 2012 kolem sedmi milionů lidí, což představuje 12,5 procenta tehdejšího celkového počtu úmrtí ve světě. Uvádí to zpráva, kterou dnes zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Jde o více než dvojnásobný počet úmrtí spojených s nemocemi způsobenými špatným vzduchem než při posledním hodnocení za rok 2008. Znečištění ovzduší se tak podle WHO stalo nejvážnějším zdravotním rizikem spojeným se životním prostředím.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Průmyslový smog

V roce 2008 mohla podle předchozí bilance WHO špatná kvalita vzduchu za smrt 3,2 milionu lidí. Organizace však nechce data z obou zkoumání zvlášť srovnávat, neboť prý v obou případech používala různou metodiku a pro předchozí zprávu hodnotila pouze městské oblasti, kdežto pro tu současnou přidala i venkov.

Data z aktuální zprávy jsou nicméně podle WHO varovná. "Rizika spojená se znečištěním ovzduší jsou větší, než se dříve uvažovalo, zvláště pokud jde o onemocnění srdce a mozkovou mrtvici," uvedla ředitelka sekce veřejného zdraví WHO Maria Neiraová.

Častými oběťmi znečištění ovzduší jsou chudé ženy, děti a staří lidé, kteří tráví hodně času doma, kde dýchají kouř a saze unikající z kamen a sporáků na uhlí a dřevo, poznamenala zástupkyně Neiraové Flavia Bustreová.

Nejpostiženějšími částmi světa jsou podle zprávy WHO jihovýchodní Asie a západní oblasti Tichomoří, kde předloni kvůli znečištěnému ovzduší zemřelo asi 5,9 milionu lidí. Většinu tamních obětí (3,3 milionu) má přitom na svědomí znečištěný vzduch v obydlích.

Velké znečištění ovzduší je často důsledkem špatných postupů a praxe v dopravě, energetice, likvidaci odpadů, průmyslu a některých dalších sektorech. "Zdravější strategie také budou z dlouhodobé perspektivy ekonomicky přínosné vzhledem k úsporám, ke kterým dojde ve zdravotnictví," uvedl podle webu organizace její koordinátor pro veřejné zdraví Carlos Dora.

V Evropské Unii je znečištění ovzduší, hlavně jemné prachové částice a přízemní ozon, zodpovědné za předčasné úmrtí 370,000 občanů ročně. Znečištění ovzduší jemnými prachovými částicemi zkracuje předpokládanou délku života každého Evropana v průměru skoro o jeden rok.

U některých skupin obyvatel, zvláště u lidí v pokročilejším věku, dětí a osob s chronickými dechovými problémy, je zvýšené riziko škodlivého působení znečištění ovzduší. Holandská studie s dlouhodobým aktivním sledováním 4,000 kojenců prokázala, že děti žijící blízko rušných komunikací jsou zvýšeně ohroženy rozvojem respiračních onemocnění jako jsou astma, pískoty a infekce uší, nosu či krku, píše knowyourairforhealth.eu.

Co může udělat jednotlivec?

- Pokuste se snížit užívání automobilů na nutné minimum, zvláště na kratší vzdálenosti. Používejte jiné způsoby dopravy, například jízdní kolo, chůzi nebo veřejnou dopravu. Pokud musíte použít auto, zkuste se domluvit a auto plně vytížit.

- Při používání auta se snažte jezdit tak, abyste co nejvíce snížili emise. Snižte rychlost a nikdy nepřekračuje maximální povolenou rychlost, pokuste se prudce nebrzdit nebo se rozjíždět. Pokud očekáváte, že budete stát delší dobu, vypněte motor. Pečujte o své vozidlo a zvláště kontrolujte správnou funkci filtrů a motoru. Také pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách pomáhá.

- Kupte si auto s nízkými emisemi.

- Zasaďte strom: stromy čistí ovzduší, na druhou stranu ale současně myslete na lidi trpící pylovou alergickou rýmou.

- Pokuste se celkově omezit spotřebu energie.

- Kupujte místní produkty (například ovoce a zeleninu), abyste omezili jejich přepravu na velké vzdálenosti.

- Při vysoké úrovni znečištění ovzduší nezapalujte na zahradě oheň. Také nikdy nepalte domácí odpad, zvláště plasty a gumu.

- Podpořte své politiky v tvorbě opatření proti znečištění ovzduší.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v Marseille pobodal dva lidi. Policie ho zneškodnila

19.02.2019 19:23 Dva lidi dnes pobodal v centru jihofrancouzského přístavu Marseille muž, kterého krátce nato…

Evropská komise kritizuje maďarskou vládní kampaň.Spojuje předsedu EK a…

19.02.2019 19:15 Nová kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu Evropské komise (EK) Jeana-Clauda Junckera a…

Čecha s falešnými doklady a drogami zadrželi na hraničním přechodu v Polsku

19.02.2019 19:04 Polští pohraničníci zadrželi na hraničním přechodu v Jakuszycích-Harrachově muže z Česka, který se…

Maďarsko a Polsko byly opět tématem diskuse států EU

19.02.2019 18:27 Především míru složitosti a politické citlivosti vleklé diskuse mezi státy EU o kvalitě právního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama