Odškodné za zabavený koncern Baťa? Slovensko řízení zastavilo. Čtěte proč

Bratislava - Příbuzní českého podnikatele Jana Antonína Bati podle slovenského ministerstva financí neprokázali, že jsou oprávněnými žadateli o odškodné za majetek zabavený koncernu Baťa. To byl jeden z důvodů zastavení řízení o jejich žádosti ohledně vyplacení finanční kompenzace, sdělilo dnes ČTK ministerstvo.

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřad uvedl, že už loni přerušil posuzování žádosti a příbuzné Bati vybídl k doplnění podkladů. "Kromě jiného to byly listiny prokazující, že žadatelé jsou oprávněnými účastníky řízení," řekla ČTK mluvčí ministerstva financí Alexandra Gogová. Dodala, že požadované listiny nebyly ministerstvu ve stanovené lhůtě předloženy, proto úřad řízení zastavil. O tomto rozhodnutí ministerstvo bez bližších podrobností informovalo ve středu.

Proti zastavení řízení o vyplacení kompenzace se příbuzní Bati odvolali. List Pravda s odvoláním na Tomáše Pecinu, zástupce Baťových, napsal, že některé dokumenty požadované slovenským ministerstvem financí nelze doložit nebo by si je úřad měl vyžádat z Brazílie, kde Baťa naposledy žil.

Žádost o stanovení a vyplacení náhrady za majetek Baťova koncernu, který byl po druhé světové válce znárodněn na Slovensku, podali čtyři příbuzní Bati včetně jeho vnuka Johna Nashe. V žádosti také uvedli jména dalších potomků Bati, kteří by se řízení prý měli účastnit.

Nash loni odhadl, že hodnota Baťova majetku na Slovensku dosáhla několika miliard eur. Pod Baťův koncern patřila na Slovensku řada podniků. Podnikatel v zemi vybudoval průmyslová centra Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany a součástí Baťova impéria byl i Bojnický zámek.

Firma Baťa působila na Slovensku i během éry slovenského státu, který byl sice formálně nezávislý, v reálu ale zcela podřízený nacistickému Německu. Zlínský odborník na historii batismu Zdeněk Pokluda v tom ale nevidí kolaboraci. Firma se podle něj prostě přizpůsobila novým podmínkám.

„Jestliže pak přišla válka a české země se oddělily od Slovenska, nastala situace, kterou firma rychle vyřešila změnou hlavičky, změnou statutu, aby provoz podniku, zaměstnanci, obchodování, fungoval v daných poměrech," vysvětluje.

A historik Ľudovít Hallon ze Slovenské akademie věd dodává pro Rozhlas.cz, že se vedení Baťových závodů na Slovensku do protifašistického odboje aktivně zapojilo. Boty od Bati skončily totiž na nohách účastníků Slovenského národního povstání.

Témata: Baťa | Slovensko
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama