Maďaři si zvolili nový parlament, "překvapivě" vyhrál Fidecz

Budapešť - Dnešní maďarské parlamentní volby vyhrál favorizovaný konzervativní vládnoucí Maďarský občanský svaz (Fidesz). Podle odhadů maďarské televize získal 48 procent hlasů. Na druhém místě je levice (Maďarská socialistická strana) s 27 procenty. Následují pravicově radikální Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) a 18 procent a ekologicky zaměřené hnutí Je možná jiná politika se šesti procenty.

Přidejte svůj názor

Viktor Orbán
doporučujeme

Podle agentury MTI pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu žádná další strana zřejmě nepřekročila. Projevily se tak úpravy volebního zákona, který menším stranám znesnadňuje vstup do parlamentu a zvýhodňuje naopak silnější subjekty. Fidesz přichází o svého dosavadního koaličního partnera Křesťanskodemokratickou lidovou stranu (KDNP).

Otázkou nyní je, zda si vzhledem ke komplikovanému volebnímu systému navzdory necelé polovině voličských hlasů udržel Fidesz dvoutřetinovou, tedy ústavní většinu. Zatímco podle agentury AFP dosavadní propočty tuto jistotu konzervativcům nedávají, jiné zdroje ujišťují, že Fidesz si tuto většinu udržel.

Maďarský volič má dva hlasy. Jeden z nich dává politické straně či národnostní menšině, druhý pak konkrétnímu kandidátovi ve svém volebním obvodu. V rámci poměrně složitého systému se tak může stát i to, že strana, která získala 40 procent hlasů, získá v parlamentu dvoutřetinovou většinu mandátů, vysvětluje Rozhlas.cz.

Poprvé v těchto volbách mohou volit takzvaní dvojací občané, čili příslušníci maďarských minorit z jiných zemí, kteří získali za zvýhodněných podmínek i maďarské občanství. Trvalý pobyt v Maďarsku tak už není nutností. 

Maďarští voliči podle nových pravidel vybírali 106 poslanců většinovým způsobem v jednomandátových obvodech (dosud to bylo 176) a 93 poslanců poměrným způsobem na základě celostátních stranických kandidátek. Nový maďarský parlament tak bude mít 199 poslanců místo dosavadních 386. 

Orbánova politická dráha začala 30. března 1988, kdy spolu s třiceti šesti mladými intelektuály a univerzitními studenty založil hnutí mladých demokratů – Fidesz. Ve svém projevu 16. června 1989 na smuteční slavnosti na počest rehabilitovaného předsedy vlády v období maďarského povstání proti komunismu v roce 1956, Imre Nagye, se Orbán vyslovil pro uspořádání svobodných voleb a odchod sovětských vojsk z Maďarska (v té době Maďarské lidové republiky). Za svá slova sklidil bouřlivý potlesk. Tento akt se stal symbolem rozbřesku nové maďarské éry.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama