Výsadkáři USA přistáli v Polsku, kvůli ukrajinské krizi

Varšava - Do Polska dnes přiletělo 150 příslušníků 173. výsadkové brigády armády Spojených států. Informovala o tom agentura AFP. O vyslání svých vojáků do Polska a pobaltských států rozhodl Washington v reakci na ruskou vojenskou aktivitu a události na Ukrajině.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

C-17 Globmaster III, ilustrační fotografie

Dva transportní letouny Hercules s příslušníky americké armády přistály dnes odpoledne na vojenské základně Świedwin na severozápadě Polska, upřesnila AFP.

Spojené státy v úterý oznámily, že pošlou na sérii vojenských cvičení v Polsku a pobaltských státech 600 vojáků. Jde o gesto určené východoevropským spojencům USA v Severoatlantické alianci zneklidněným aktivitami Ruska na Ukrajině. V příštích dnech je dalších 450 příslušníků amerických ozbrojených sil očekáváno v Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

Délka přítomnosti Američanů v těchto státech nebyla předem vymezena. Pentagon prý původně počítal s malými jednorázovými manévry, ale na naléhání evropských partnerů souhlasil s delším vysláním. Podle vyjádření mluvčího ministerstva obrany Johna Kirbyho by cvičení, jež jsou "poselstvím určeným Moskvě", měla probíhat "v příštích několika měsících a později". Mělo by přitom jít o bilaterální akce, nikoli o manévry NATO.

Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius dnes podle agentury ITAR-TASS řekl, že přítomnosti amerických vojáků v Litvě nebude časově omezena. "Jak tomu rozumíme, půjde, bude-li to možné, o stálý pobyt," uvedl.

Estonský ministr obrany Sven Mikser podle ruské agentury k tomu řekl, že americká jednotka zůstane v jeho zemi přinejmenším do konce roku. "Co bude po 31. prosinci, záleží na celkové mezinárodní bezpečnostní situaci," poznamenal.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama