Výsadkáři USA přistáli v Polsku, kvůli ukrajinské krizi

Varšava - Do Polska dnes přiletělo 150 příslušníků 173. výsadkové brigády armády Spojených států. Informovala o tom agentura AFP. O vyslání svých vojáků do Polska a pobaltských států rozhodl Washington v reakci na ruskou vojenskou aktivitu a události na Ukrajině.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

C-17 Globmaster III, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dva transportní letouny Hercules s příslušníky americké armády přistály dnes odpoledne na vojenské základně Świedwin na severozápadě Polska, upřesnila AFP.

Spojené státy v úterý oznámily, že pošlou na sérii vojenských cvičení v Polsku a pobaltských státech 600 vojáků. Jde o gesto určené východoevropským spojencům USA v Severoatlantické alianci zneklidněným aktivitami Ruska na Ukrajině. V příštích dnech je dalších 450 příslušníků amerických ozbrojených sil očekáváno v Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

Délka přítomnosti Američanů v těchto státech nebyla předem vymezena. Pentagon prý původně počítal s malými jednorázovými manévry, ale na naléhání evropských partnerů souhlasil s delším vysláním. Podle vyjádření mluvčího ministerstva obrany Johna Kirbyho by cvičení, jež jsou "poselstvím určeným Moskvě", měla probíhat "v příštích několika měsících a později". Mělo by přitom jít o bilaterální akce, nikoli o manévry NATO.

Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius dnes podle agentury ITAR-TASS řekl, že přítomnosti amerických vojáků v Litvě nebude časově omezena. "Jak tomu rozumíme, půjde, bude-li to možné, o stálý pobyt," uvedl.

Estonský ministr obrany Sven Mikser podle ruské agentury k tomu řekl, že americká jednotka zůstane v jeho zemi přinejmenším do konce roku. "Co bude po 31. prosinci, záleží na celkové mezinárodní bezpečnostní situaci," poznamenal.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama