Moderátor BBC Jeremy Clarkson dostal poslední varování za "negra"

Londýn - Jeden ze tří moderátorů populární britské motoristické show Top Gear, Jeremy Clarkson, dostal od BBC poslední varování kvůli tomu, že při natáčení jedné z epizod pořadu údajně použil urážlivý výraz pro člověka tmavé pleti. Výraz "nigger" (negr) údajně padl během natáčení v roce 2013 a záznam, který nyní vytáhl na svět britský bulvár, nebyl nikdy použit.

Jeremy Clarkson
doporučujeme

Ze záznamu navíc ani není zřetelně jasné, zda sporné slovo vůbec padlo, napsal britský tisk.

Clarksona (54) si předvolali šéfové BBC poté, co list Daily Mirror informoval, že Clarkson údajně použil slovo "nigger" ve staré verzi dětského rozpočítadla "Eeny, Meeny, Miny, Moe" (v češtině enyky, benyky...), když se rozhodoval mezi dvěma vozy.

V současnosti se v druhém verši tohoto rozpočítadla obvykle "nigger" nahrazuje slovem "tiger" - tygr a Clarkson trvá na tom, že sporný výraz nezřetelně zamumlal. Sám se pak rozhodl natočit scénu znovu a použil slovo "teacher" - učitel.

Daily Mirror neupřesnil, kde záznam získal, ani proč s ním vyrukoval právě teď. Jeho odhalení ale vedlo k výzvám, aby Clarkson z pořadu odešel nebo dostal výpověď od BBC. 

Moderátor, jemuž sporné či otevřeně urážlivé výroky nejsou cizí, se minulý týden omluvil ve videonahrávce zveřejněné na Twitteru. Přesto, jak řekl, dostal poslední varování. "BBC mně sdělila, že pokud ještě udělám nějakou urážlivou poznámku, kdekoli a kdykoli, vyhodí mě," napsal Clarkson.

Clarkson trvá na tom, že ono "slovo na 'n'" nepoužívá, protože mu připadá "krajně ohavné". "Je to legrační. Vždycky jsem si myslel, že mě vyhodí za něco, co jsem řekl. Ne za to, co jsem vlastně neřekl," dodal.

Lidé afrického původu, neboli černoši, jak se jim často říká, se během dlouhých let rozšířili po celém světě, kde žijí v různě velkých skupinách. Žijí převážně tam, odkud pocházejí - v Africe. Dále pak v důsledku obchodu s otroky v Karibiku a Spojených státech. Evropa v posledních desetiletích zažila příliv černochů, jež přicházejí z různých důvodů. Historicky byli černoši do Evropy přiveženi během obchodu s otroky, další následovali během koloniální éry. Tato skupina přicházela především do západní Evropy. Během studené války bylo mnoho černoškých obyvatel pozváno na studia ve východním komunistickém bloku. V nedávné minulosti pak přicházeli do Evropy převážně za studiem nebo prací.

Afričané v Evropě tvoří sice malou skupinu z hlediska reflexe, je však dostatečně velká na to, aby reprezentovala různé trendy a zkušenosti, měnící se role a vnímání. Časopis The African Courier se zaměřil na Evropany černošského původu a představuje je jako samostatný celek, a ne jako jakýsi doplněk koloniální a postkoloniální dynamiky. Podle konzervativních odhadů žije více než 70% Evropanů černoškého původu v sedmi státech Evropy – Velké Británii, Francii, Nizozemí, Německu, Itálii, Španělsku a Portugalsku.

Časopis The African Courier zveřejnil výběr zkušeností Afričanů, kteří se usadili v Evropě. Zkušenosti jsou tak různorodé jako samotní lidé, kterých se to týká. Popisují znechucení nad otevřenou dvouznačností v politice a praxi evropských zemí. Například Francouzi mluví o rovnosti, volnosti a bratrství, avšak "francouzský občan jiné barvy pleti nikdy neví, na koho narazí – sladkého pudla francouzské nóbl společnosti nebo zlého psa koloniální a domácí brutality."

Nizozemí si neví rady s tím, jak se k vlastní smíšené společnosti chovat, takže se ujaly výrazy jako rodilý Holanďan a nový Holanďan, neboli Autochtoon and Allochtoon. Tyto výrazy neříkají nic o rase, jsou ale každopádně nálepkou, která vede k odlišení na základě příslušnosti k určitému etniku, uvedl server centrum.humanitasafrika.cz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, Česko chybí

08.07.2020 21:17 Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké…

Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

08.07.2020 21:11 Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy