Generál Mladič zahájil v Haagu svou obhajobu, je obviněn z genocidy

Haag - Proces s bývalým velitelem bosenskosrbské armády Radko Mladičem vstupuje do nové fáze. Generál odviněný ze zločinů proti lidskosti a genocidy před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii zahájil svou obhajobu. Za vinu je mu mimo jiné kladen podíl na nechvalně proslaveném masakru ve Srebrenici. Informuje server BBC.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Dvaasedmdesátiletý Mladič je jedním z nejvýše postavených srbských činitelů, kteří stanuli před haagským tribunálem. Je obviněn z celkem 11 zločinů. Měl je spáchat v době bosenské války v letech 1992-1995. Bývalý velitel bosenskosrbské armády vinu odmítá. Haagský tribunál již dříve označil za "satanský".

První svědek dnes vypovídal v Mladičův prospěch. Mile Sladoje, někdejší velitel srbských jednotek v Sarajevu, před soudem uvedl, že generál nikdy nevydal rozkaz, aby jeho ostřelovači zabíjeli civilní obyvatele města. Při jeho tříletém obléhání zahynulo na 10 tisíc obyvatel, většinu z nich tvořili příslušníci muslimského etnika.

Žaloba naopak tvrdí, že právě Mladič svým jednotkám nařídil, aby cílily na civilní obyvatelstvo, a v Sarajevu šířily tak atmosféru strachu a teroru.

Generál, který se nachází ve špatném zdravotním stavu a trpí výpadky paměti, se v nadcházejících dnech mimo jiné pokusí vyvrátit, že se aktivně podílel na masakru ve Srebrenici. Při něm jeho jednotky pozabíjely v uprchlické enklávě na 7 tisíc Muslimů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Razie na pašeráky lidí, ve Francii a Nizozemsku zadrželi 23 osob

22.01.2020 20:58 Celkem 23 lidí podezřelých z pašování migrantů do Británie dnes zadrželi policisté ve Francii a…

Brexit se měnit nebude, britské sněmovny odmítly změny zákona

22.01.2020 20:27 Aktualizováno Prováděcí zákon k brexitové dohodě již schválily obě komory britského parlamentu. Horní komora se…

Itálie na prahu další politické krize? S vládou to vypadá zle, krajní…

22.01.2020 19:19 Aktualizováno Italský ministr zahraničí Luigi di Maio dnes oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí…

Bouře ve Španělsku má již sedm obětí

22.01.2020 19:01 Aktualizováno Bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko, má další tři oběti. Jejich celkový počet tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama