Merkelová lobbuje v EU za Junckera a "vyvolává evropského ducha"

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová chce v Evropské unii získat co nejširší podporu pro nominaci Jeana-Clauda Junckera do čela Evropské komise. V Berlíně dnes uvedla, že stojí i o kladný přístup ze strany Británie, jednání ale podle ní budou vyžadovat čas. Britský premiér David Cameron přitom v sobotu podle německého týdeníku Der Spiegel pohrozil možným odchodem Británie z Evropské unie v případě, že se bývalý dlouholetý lucemburský premiér stane příštím šéfem Evropské komise.

Přidejte svůj názor

Jean-Claude Juncker. Budoucí předseda Evropské komise?
doporučujeme

Cameron měl prý kolegům sdělit, že pokud vyberou Junckera, politika, který prosazuje další prohloubení evropské integrace, jeho vláda bude nucena vypsat referendum o setrvání Velké Británie v EU mnohem dříve, než bylo v původně v úmyslu. Cameron již v minulosti slíbil, že pokud bude on sám znovu zvolen v blížících se parlamentních volbách, Britové půjdou o nových podmínkách jejich členství v unijních institucích rozhodovat v roce 2017.

Jméno Jean-Claudea Junckera ale v mnohých sympatie nevzbuzuje. Jako šéfa Evropské komise ho odmítá například maďarský premiér Viktor Orbán či švédský ministerský předseda Fredrik Reinfeldt, uvedl EurActiv.cz.

"Ve všech rozhovorech, které vedu, pracuji na tom, aby Jean-Claude Juncker získal nutnou většinu v radě a mohl se stát příštím předsedou komise," řekla Merkelová na tiskové konferenci po jednání s gruzínským premiérem Iraklim Garibašvilim. Podle ní sice k takovému rozhodnutí postačí kvalifikovaná většina na summitu EU, kancléřka by ale byla raději, kdyby se volba uskutečnila "v evropském duchu".

"A evropský duch znamená, že se stále pracuje na tom, abychom získali co největší míru shody. Takže mi například není jedno, jestli Británie bude nebo nebude členem Evropské unie," prohlásila Merkelová. "Bude třeba vynaložit všechny síly, aby i tady byl zachován evropský duch, jakkoli to rozhodnutí bude kontroverzní. A to si vyžádá čas," doplnila.

„Pozice většiny vlád neznáme, je na to příliš brzy," uvedl úředník EU. Vyjednáváním se členskými státy a také s jednotlivými politickými frakcemi, které nyní vznikají v europarlamentu, byl pověřen předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Jméno šéfa EK by mělo být známo do letních prázdnin. Odklad rozhodnutí na podzim by dle slov evropského komisaře Günthera Oettingera, kterého citoval německý deník Bild, ochromilo chod EU.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarsko vyhlíží krizi? Orbán varoval před hrozbami v ekonomice

16.02.2020 18:43 Maďarský premiér Viktor Orbán v dnešním poselství o stavu země varoval před ekonomickými problémy,…

Kiska a Pellegrini se před volbami dohadují o sociální balíček

16.02.2020 16:58 Za "nezákonné kupčení" označil v dnešní předvolební televizní debatě s premiérem Peterem…

EU se musí ukázat jako mocná a začít skutečně jednat, tvrdí šéf diplomacie

16.02.2020 14:10 Evropa musí dostat chuť na moc a naučit se skutečně jednat, řekl dnes na mnichovské bezpečností…

Čaputová promluvila k celé Evropě: Západ čelí populismu a extremismu

16.02.2020 12:15 Aktualizováno Největší výzva, které čelí Západ, je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové vzestup populismu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama