Princ William "svrhl" Alžbětu II. z trůnu

Londýn - Britská královna Alžběta II. navzdory sobotní veřejné oslavě svých 88. narozenin přenechala vrcholnou příčku v žebříčku popularity svému vnukovi. Průzkum společnosti ComRes, který dnes zveřejnil list Sunday Mirror, ukázal náskok pěti procentních bodů ve prospěch prince Williama. Královna je favoritkou 63 procent dotázaných, její vnuk má 68 procent příznivců.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Princ William
doporučujeme

S velkou dvacetiprocentní ztrátou je za královnou její syn a Williamův otec, princ Charles. I on se ale v žebříčku umístil před volenými britskými politiky. Starosta Londýna Boris Johnson získal podporu 41 procent dotázaných a je jediným, kdo se v popularitě královské rodině alespoň přiblížil.

Premiéru Davidu Cameronovi vyslovilo podporu jen 28 procent Britů a vůdci protievropské opozice Nigelu Farageovi 26 procent. Za nimi následují labouristický šéf Ed Miliband a ministr zahraničí William Hague. Na chvostu je s 13 procenty liberálnědemokratický vicepremiér Nick Clegg.

Co říkají odborníci na monarchii?

"Abych řekl pravdu, nejsem typický britský vlastenec. Podle mého názoru královská rodina nemá žádnou skutečnou moc a během několika posledních desetiletí udělali docela trapné věci. Zdá se mi, že jejich hlavní hodnotou je, že američtí turisté je milují," říká v anketě pro Respekt.cz programátor Anthony Lauder.

"Myslím, že monarchie Británii vyhovuje. Jako mnoho věcí v této zemi funguje lépe v praxi než v teorii. Dědičný princip vypadá směšně, ale kdyby byl monarcha špatný, tak bychom ho vyměnili," prohlásil naopak editor The Economist Edward Lucas.

"Královna dělá úžasnou práci a své roli obětovala život. Nastoupila k moci v době, kdy země byla úplně jiná než dnes. Její smysl pro odpovědnost je neuvěřitelný a velmi ji obdivuji. Současně si ale myslím, že monarchie je přežitou institucí a posiluje hierarchickou společnost. Myšlenka, že se lidé mohou narodit s bohatstvím a privilegiem, je přežitá, zvláště v tak pestré společnosti, jakou je dnešní Velká Británie. Neumím si představit, že tohle bude pokračovat po mnoho generací. Jsem si jistá, že královská rodina neví, jak žijí běžní lidé. Mají jiný pohled na svět, jsou odříznutí od řady problémů, kterým všichni musíme čelit. Musí si jich být více vědomi a integrovat se do společnosti. To by určitě zvýšilo popularitu královské rodiny. Současná oslava výročí byla skvělým PR cvičením, které pravděpodobně stálo daňové poplatníky obrovskou sumu peněz," myslí si Irene Dougherty, asistentka The School of Pharmacy, University of London.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Xenofobní útok v Hanau. Jakákoli forma nenávisti nás sjednocuje, reagují…

20.02.2020 13:42 Slovy o šoku a hrůzostrašné tragédii reagují nejvyšší představitelé Evropské unie na útok v…

Krádež největší zlaté mince na světě: Berlínský soud vynesl tresty

20.02.2020 12:52 Soud v Berlíně dnes vynesl několikaleté tresty vězení pro tři mladé muže za krádež největší zlaté…

Střelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus, mezi oběťmi jsou i…

20.02.2020 12:03 Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 12:02 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama