EU vyhrožovala Rusku přísnými sankcemi, teď couvá

Berlín - Vlády zemí Evropské unie ještě nejsou připraveny okamžitě zavést nové sankce proti Rusku za krizi na Ukrajině, kde po pondělním vypršení příměří vypukly nové boje mezi vládními silami a proruskými povstalci. Vyplynulo to podle agentury Reuters ze schůzky velvyslanců v Bruselu. Agentura AFP z jednání zástupců 28 členských států zdůraznila, že unijní přípravy na zavedení nových sankcí proti Rusku se mají zintenzivnit.

Vlajka EU

"Rozhodli se (velvyslanci), že budou sledovat situaci. Její obrázek je smíšený. Mezitím se zintenzivní přípravy na zavedení sankcí," řekl Reuters nejmenovaný diplomat. Jeho slova potvrdili i dva další diplomaté. Podle informací ČTK by se velvyslanci unijních zemí měli znovu sejít zřejmě až příští pondělí.

Unie opakovaně naléhá na Rusko, aby na východě Ukrajiny, v značné míře ovládnutém proruskými povstalci, využilo svůj vliv a přispělo k uklidnění krize. Páteční summit EU varoval Moskvu před novými sankcemi, pokud mírové plány nepovedou k výsledkům. V závěrech summitu jsou čtyři konkrétní body, například propuštění všech rukojmí či kontroly rusko-ukrajinských hranice, včetně předání trojice hraničních přechodů ukrajinským úřadům. Splněny měly být do pondělí.

Pro přijetí nových sankcí proti Rusku se dnes v médiích vyslovili dva němečtí představitelé. Ministr financí Wolfgang Schäuble prohlásil, že Berlín nebude váhat se zavedením ekonomických sankcí proti Rusku, pokud bude na Ukrajině pokračovat v porušování mezinárodního práva.

Na přijetí sankcí naléhal i šéf zahraničního výboru německého Spolkového sněmu. "Unie bude a musí (...) trvat na svém, jinak ztratí věrohodnost a nebude moci nic více udělat pro snížení napětí a nastolení stability," řekl německému rozhlasu Norbert Röttgen, vlivný poslanec ze strany kancléřky Angely Merkelové. Unie podle Röttgena stanovila Moskvě konkrétní a splnitelné požadavky, které však přes přísliby zůstaly podle poslance převážně nesplněny, a tak se přijetí dalších sankcí jeví jako nevyhnutelné.

Češi se ohledně sankcí neshodnou

Třetina Čechů zastává názor, že EU neměla zavádět žádné sankce vůči Rusku kvůli jeho postupu na Ukrajině. Vyplynulo to z průzkumu společnosti TNS Aisa pro Českou televizi. Zhruba čtvrtina lidí se pak domnívá, že stávající sankce jsou příliš mírné; stejný počet lidí ale zastává i názor, že jsou adekvátní.

Mladší lidé se kloní spíše k zavádění sankcí, zatímco starší jsou zdrženlivější. Muži mají oproti ženám vyhraněnější názory a tedy se častěji kloní buď k názoru, že jsou sankce příliš mírné, nebo naopak k názoru, že by EU neměla žádné sankce zavádět.

Z hlediska politického spektra se výrazně odlišují příznivci TOP 09, pro které jsou sankce oprávněné u 80 procent z nich, přičemž 40 procent je považuje za příliš mírné. Opačný názor mají příznivci KSČM, mezi kterými by 60 procent vůbec žádné sankce nezavádělo, uvedl web CT24.

Negativní postoj vůči sankcním zastává i nový šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý: "Česko si za posledních deset patnáct let vydobylo v Rusku horko těžko nové pozice. Je tam spousta podnikatelů, kteří se té situace obávají... my na tom můžeme utrpět mnohem více než podnikatelé z jiných evropských zemí."

Jan Bureš, ekonom Ery, naopak serveru Penize.cz řekl: "Přímé ohrožení skrze ztrátu exportních trhů je pro Česko i Evropu omezené. České vývozy na Ukrajinu i do Ruska nemají pro hospodářství kritický význam – vývozy do Ruska tvoří necelá čtyři procenta a na Ukrajinu přibližně procento všech exportů Česka. Rusko navíc častokrát funguje jako přestupní stanice pro české vývozy do celého regionu. Kritická není ani finanční expozice Evropy vůči Rusku. Zahraniční dluh nemá Rusko dramaticky vyšší než Řecko. Na rozdíl od Řecka je navíc jeho investiční pozice kladná – jinak řečeno ruské investice v zahraničí převyšují jeho zahraniční dluh. Nejnebezpečnější z pohledu Česka a Evropy je tak omezení dodávek plynu a ropy. Evropa pokrývá dodávkami z Ruska 34 procent své spotřeby. V některých zemích (Pobaltí, Skandinávie, Bulharsko) expozice dokonce dosahuje sta procent. V Česku pak 75 procent. V případě výpadku dodávek pouze skrze Ukrajinu, by na rozdíl od krize v roce 2009 mohly být výpadky z části nahrazeny severní cestou."

Témata: EU | Rusko | Německo

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Tusk se vyslovil pro ústavní změnu, která ztíží vystoupení Polska z EU

18.09.2021 17:37 Bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk obvinil lídra vládnoucí strany…

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

18.09.2021 15:47 Aktualizováno V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu…

Německo hlásí 8901 případů koronaviru, méně než před týdnem

18.09.2021 08:15 V Německu přibylo za poslední den 8.901 nových případů koronaviru, což je zhruba o 2300 méně než…

Alespoň jednu dávku vakcíny už má ve Francii 50 milionů lidí

17.09.2021 20:47 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 má ve Francii 50 milionů lidí. Pokoření hranice dnes…

Vysocí činitelé středomořských států EU řešili klimatické změny i migraci

17.09.2021 19:46 Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v…

Končící kancléřka Merkelová bude letos volit korespondenčně

17.09.2021 14:00 Fotoreportéři snímky Angely Merkelové při jejích posledních volbách v úřadu německé kancléřky…

Na Slovensku strmě stoupá počet nakažených i hospitalizovaných. Očkovaných…

17.09.2021 11:57 Slovensko má za čtvrtek nejvíce laboratorně potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních…

Německo hlásí za čtvrtek 11.022 případů koronaviru

17.09.2021 08:00 V Německu přibylo za poslední den 11.022 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1950 méně než…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Související:

Právě se děje

reklama