Itálie šéfuje EU: Stabilitu máme, kde je ten růst? rozčiluje se premiér Renzi

Štrasburk - Evropská unie bez Británie by byla nejen méně bohatá, ale také méně Evropou, prohlásil dnes v Evropském parlamentu italský premiér Matteo Renzi. Jako předsednická země EU, kterou se od úterý Itálie stala, udělá prý jeho země vše pro sjednocení různých názorů na evropskou budoucnost. Renzi se tak vyslovil pro setrvání Londýna v unii.

Evropská unie, Brusel

Ve svém vystoupení před novými europoslanci zdůrazňoval italský premiér potřebu znovunalezení "evropské duše", základního smyslu existence Evropské unie. Nesoustředil se na hospodářské otázky, které evropským jednáním dominovaly v ekonomické krizi minulých let. Naopak, ačkoli prý pokládá hospodářskou problematiku za významnou, zdůrazňoval Renzi například strategickou otázku lidského kapitálu, tedy boj s nezaměstnaností především mladých lidí.

Itálie se předsednictví ujala už pojedenácté. Tentokrát ovšem v době, kdy v Británii sílí už dlouhou dobu zaznívající hlasy o odchodu země z osmadvacítky poté, co premiér David Cameron na posledním summitu jasně prohrál souboj o budoucího předsedu Evropské komise. Proti nominaci Jeana-Claudea Junckera byl nakonec v bezprecedentním hlasování jen Cameron spolu s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Cameronovi vadil způsob, jakým Evropský parlament v podstatě vnutil členským zemím kandidáta vítězné frakce z eurovoleb. Podstatná pro něj ale také byla přímo osoba Junckera jako přesvědčeného eurofederalisty, protože Londýn dlouhodobě zdůrazňuje potřebu Evropu hluboce reformovat. Nyní to podle Camerona bude těžší.

Renzi dnes podotkl, že nejde o to zvítězit nad myšlenkami, které zazněly na posledním summitu. "Evropa bez Spojeného království by nebyla jen méně bohatá, ale byla by méně Evropou, byla by méně sama sebou," prohlásil italský ministerský předseda. "Evropa se naopak může stát místem pro budoucnost, pokud teď budeme připraveni pro ni všichni hrát," poznamenal.

Pokud by se ale dnes Evropa sama vyfotografovala, byl by prý na výsledné "selfie" unavený, znuděný a rezignovaný obličej, míní Renzi. Italský premiér připomněl, že jeho země patří mezi zakládající členy EU a přes své vlastní potíže každý rok do unie více přispívá, než z ní dostává.

Volby v Itálii prý vyhrál ne proto, že z hospodářských potíží vinil EU, ale protože pravdivě pojmenoval vlastní italské problémy s byrokracií, právním prostředím či zdaněním a nyní je řeší.

"Nejsem tu, aby prosil o změny, které sami neumíme prosadit. Věříme v evropské instituce, věříme ve změny, které je potřeba učinit," řekl. Itálie do EU podle něj nechodí žebrat, ale sama ostatním nabízí.

Renzi také připomněl, že politici EU podepsali Pakt stability a růstu, tedy základní pravidla o rozpočtové politice unijních zemí. V minulých týdnech v EU sílí debaty o jejich rozvolnění. Renzi dnes uznal, že je potřeba daná pravidla respektovat. "Stabilitu už máme, ale je tam také ten růst. A o co teď žádám je, abychom z něj udělali základní element evropské politiky," vysvětlil europoslancům.

Brexit by byl pohromou pro Česko

Brexit, jak bývá vystoupení Británie z Unie často nazýváno, se náhle stalo jedním z nejskloňovanějších pojmů spojovaných s dlouhodobě euroskepticky naladěným Spojeným královstvím.

„Vypsání referenda o setrvání v EU přislíbila svým voličům britská konzervativní strana v případě, že v roce 2015 zvítězí v parlamentních volbách. Jedná se tedy o stranickou agendu a ne o politiku současné vlády. Politikou současné britské vlády je setrvání v Evropské unii," upřesnila pro EurActiv.cz Vendula Krumpholcová z velvyslanectví Velké Británie v Praze.

Nicméně i tak vyvolává možnost odchodu z Unie a tedy i z jednotného vnitřního trhu řadu emocí, a to především mezi britským finančním a podnikatelským sektorem. Setrvat v Unii si totiž přeje například 85 % britských firem a stejný poměr představitelů bank.

Situaci v Británii obezřetně sleduje i český byznys. Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) přesáhla v loňském roce vzájemná obchodní výměna 190 miliard korun. Oproti roku 2012 se tak navýšila o necelých pět miliard. Od roku 2000 se obchodní obrat více než zdvojnásobil.

Spojené království je pro Českou republiku pátým největším vývozním trhem. Putuje do něj 4,9 % českého exportu, což vloni znamenalo přes 142 miliard korun. Po německém a slovenském je britský obchodní vztah pro Česko nejefektivnější, to znamená, že máme s touto zemí třetí největší přebytek obchodní bilance.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Na Kanárských ostrovech začala sopečná erupce, probíhá evakuace

19.09.2021 18:56 Aktualizováno Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově…

Macron si má telefonovat s Bidenem, vztahy obou zemí jsou v krizi

19.09.2021 14:28 Francouzský prezident Emmanuel Macron bude v příštích dnech telefonicky hovořit s americkým…

Německo hlásí 7337 případů koronaviru, méně než před týdnem

19.09.2021 08:20 V Německu přibylo za poslední den 7337 nových případů koronaviru, což představuje mírný pokles…

Tusk se vyslovil pro ústavní změnu, která ztíží vystoupení Polska z EU

18.09.2021 17:37 Bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk obvinil lídra vládnoucí strany…

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

18.09.2021 15:47 Aktualizováno V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu…

Německo hlásí 8901 případů koronaviru, méně než před týdnem

18.09.2021 08:15 V Německu přibylo za poslední den 8.901 nových případů koronaviru, což je zhruba o 2300 méně než…

Alespoň jednu dávku vakcíny už má ve Francii 50 milionů lidí

17.09.2021 20:47 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 má ve Francii 50 milionů lidí. Pokoření hranice dnes…

Vysocí činitelé středomořských států EU řešili klimatické změny i migraci

17.09.2021 19:46 Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v…

Končící kancléřka Merkelová bude letos volit korespondenčně

17.09.2021 14:00 Fotoreportéři snímky Angely Merkelové při jejích posledních volbách v úřadu německé kancléřky…

Na Slovensku strmě stoupá počet nakažených i hospitalizovaných. Očkovaných…

17.09.2021 11:57 Slovensko má za čtvrtek nejvíce laboratorně potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních…

Související:

Právě se děje

reklama