Svět oslaví den polibku. Kde jsou tabu i pouhé pohledy? Velký přehled tradic

Berlín - Ke Světovému dni polibku, který se slaví 6. července, sestavila agentura DPA přehled zvyklostí souvisejících s líbáním ve vybraných zemích.

Polibek, ilustrační fotografie

SVĚT

USA: Uvítací polibek na tvář vyvolává u Američanů zděšení. Již samotná představa toho, že by měli na tváři pocítit rty přátel, známých nebo dokonce cizích lidí, vede k úhybným manévrům. Naopak polibek z lásky není jen doménou hollywoodských filmů, povolen je již na první schůzce.

Brazílie: V Riu de Janeiro se dámy při pozdravu dvakrát políbí, jednou na levou a podruhé na pravou tvář, zatímco v Sao Paulu po pozdravu následuje jen jeden polibek. Při loučení do telefonu je oblíbené použít slovo "beijo" (pusa) či "beijinho" (pusinka), na což druhá strana odpoví "dois" ve smyslu dvě zpět. Čerstvě zamilované páry se běžně vášnivě muchlují na lavičkách v parku, na plážích či před domovem jednoho z nich. Takové situace rádi využívají kolemjdoucí k laškovným komentářům, aby si "něco nechali i na zítřek".

Čína: Líbání na veřejnosti zde mohlo ještě v 70. či 80. letech přivést páry do problémů s policií. Kdo byl dopaden, mohl dostat za "nemorální chování" výchovné kurzy a dokonce i vězení. Teprve v roce 1997 Čína zmíněný zákon zrušila. S bouřlivým hospodářským rozvojem se toho v zemi nyní hodně mění. Ve velkoměstech jako Peking či Šanghaj se páry běžně líbají a ve městě Čcheng-tu v provincii S'-čchuan na jihozápadě země gayové letos v červnu dokonce uspořádali soutěž v líbání.

Indie: V zemi Kámasútry si lidé polibky veřejně nevyměňují. Dokonce i ve filmovém světě Bollywoodu nebylo před několika lety neobvyklé, když tisk několik týdnů vláčel po titulních stránkách herce za polibek na plátně. Filmoví milenci se často, než se jejich rty setkaly, zakryli deštníkem, případně se záběr kamery zaměřil na dvě k sobě naklánějící se květiny. Když se mládež chce líbat, často jim k tomu chybí místo, neboť až do svatby žijí u svých rodin a hotely běžně vyžadují oddací listy. K randění tak zůstávají jen parky.

Nový Zéland: Domorodí Maorové se k sobě při pozdravu přimáčknou čelem a nosem. Pozdrav se jmenuje Hongi a je skutečně intimním. Jeho myšlenkou totiž je vyměnit si dech, aby se mohly setkat duše.

Mexiko: Ve městě Guanajuato v centrálním Mexiku existuje ulička polibků. Podle legendy se dívka Carmen zamilovala do chlapce Luise. Otec Carmen byl však proti tomuto vztahu a pohrozil, že dceru pošle do kláštera, nebo do Španělska, aby se tam provdala za jistého zámožného muže. Luis proto koupil dům, odkud bylo možné dostat se úzkou uličkou do Carmenina domu. Na jeho balkoně se pak setkávali. Při jednom dostaveníčku vtrhl otec do pokoje dcery a vrazil jí do prsou dýku. Luis ještě políbil Carmen ruku a pevně ji sevřel, dokud naposledy nevydechla. Ulička je dnes oblíbeným cílem turistů.

Afghánistán a Pákistán: V těchto přísně islámských státech je líbání na veřejnosti zcela vyloučeno. Muži se při loučení či vítání běžně objímají, naopak při pozdravu muže a ženy často nedojde ani na podání ruky, o polibku ani nemluvě. Nejen dotýkání, ale i pohledy jsou tabu. Mnohé ženy v Afghánistánu navíc nosí burku, která je zcela zahaluje.

Írán: Líbání je podle islámských nařízení na veřejnosti zakázáno. Platí to jak pro manžele, tak nesezdané páry. Od nástupu umírněného prezidenta Hasana Rúháního loni v srpnu se dvojice na ulicích opět vodí za ruce. Intimnější záležitosti jsou ale stále zcela zapovězené.

EVROPA

Rusko: Druhů polibků zde existuje celá řada - od dlouhotrvajícího líbání milenců na ulici až po slovansky či socialisticky bratrský polibek, který ani po smrti někdejšího předáka NDR Ericha Honeckera a šéfa Kremlu Leonida Břežněva nevymřel. Mezi přáteli je oblíbená trojitá pusa na tvář. Mnoho ruských mužů věnuje ženám také letmý polibek na ruku. Po pitkách je běžná i mlaskavá pusa na rty.

Španělsko: Polibek na tvář při pozdravu je mezi přáteli či kolegy samozřejmostí. Mladé páry nemají žádné zábrany k prokázání vzájemné náklonnosti. Polibek na lavičce v parku po pádu diktatury Franciska Franka byl považován za symbol liberální a demokratické společnosti, za jeho režimu byly totiž něžnosti na veřejnosti považovány za tabu.

Francie: Proslula jako země líbání, která dokonce dala jméno "francouzskému polibku". Při setkání či loučení se zde lidé, s ohledem na region, políbí na tvář dvakrát až čtyřikrát. Například v Paříži po pozdravu následují dva polibky, ve městě Montpellier na jihu země tři a v západofrancouzském regionu Turballe čtyři.

Polsko: Zde se lidé líbají na tvář třikrát. Ačkoli mezi muži není takový pozdrav častý, ženy ho využívají hojně. Naopak políbení ruky, které ještě v době komunistické diktatury bylo běžné, zcela vymizelo.

Řecko: Pokud se zde setkají přátelé či kolegové, tak je polibek na uvítanou bez rozdílu pohlaví povolen. Ale jen na tváře, jednou na pravou, jednou na levou a bez přílišného kontaktu se rty. Naopak v rámci rodiny jsou polibky všudypřítomné.

Česko: První máj je považován za svátek zamilovaných. Páry se tradičně líbají pod rozkvetlou třešní. Zejména u pražské sochy romantického básníka Karla Hynka Máchy to má přinést zdraví a plodnost. Český skladatel Bedřich Smetana dokonce věnoval polibku hudební pomník v podobě dvouaktové opery Hubička.

Skandinávie: Seveřany uvádí polibek na tvář do rozpaků. Nevědí totiž, jak se správně nastavit. Ale přinejmenším ve Švédsku je tento typ pozdravu běžnější. Dánové se zase raději drží filozofa Sörena Kierkegaarda, podle kterého je "polibek symbolickým aktem, který nic neznamená, když cit, který má vyjadřovat, neexistuje".

Nizozemsko: Starý a dobrý stisk ruky pomalu vymírá, Nizozemci se totiž líbají. Známí, kamarádi a příbuzní se zdraví trojitým políbením na tvář. Pro mnohé je ale ohavností líbací rituál bussi na první pracovní den nového roku. V dámských časopisech a na internetu se to jen hemží radami, jak se vyhnout kancelářským chlípníkům. K mazlení na veřejnosti se staví Nizozemci s odstupem, takové počínání považují, až na výjimku obyvatel Amsterodamu, za trapné.

Rakousko: Je známé díky dokonalému políbení ruky. "Původně ho do Rakouska přinesli Habsburkové ze Španělska," řekl expert na etiketu Thomas Schäfer-Elmayer. "Tam byl součástí dvorních ceremonií". Běžné je i v dnešní době, zejména během vídeňské plesové sezony. Pro správné provedení muž lehce ruku dámy pozvedne, skloní se a jemně se rty dotkne hřbetu ruky. "Kontakt by měl být suchý a ne takový, že dáma si poté musí ruku otřít," dodal Schäfer-Elmayer. V tisících rakouských obývacích pokojích visí reprodukce secesního obrazu s názvem Polibek malíře Gustava Klimta, toto dílo je považováno za jedno z nejvýznamnějších v dějinách umění.

Německo: Důvěrnosti si v metru nebo v kině mohou mladí lidé dopřávat do sytosti, ačkoli ne každý je toho rád svědkem. Políbení na uvítanou je v Německu spíše váhavou záležitostí, ačkoli polibky na tvář jsou častější. Známá "pusa od tety" vymřela, takže příkaz "drž, teta tě políbí" už dnes nemusí pronásledovat žádné dítě.

Líbání je zdravé

Téměř všechny ženy při líbání zavírají oči, ale jen třetina mužů. Ženy zavřenýma očima hluboko prožívají kouzlo chvíle, muž vychutnává polibek pozorováním záchvěvů partnerky, a tak každý z nich jinak, ale oba prožívají vzácnou chvíli štěstí.

Když vášnivě přitisknete rty na rty svého partnera, nemusí to být jen výraz vaší touhy po něm, ale polibek může být zároveň aktem prospěšným pro zdraví vás obou. Pro větší účinek odborníci doporučují, ať vaše polibky trvají aspoň jednu minutu, nebo ještě lépe – tři. Přitom je žádoucí, abyste si se svým protějškem hleděli vzájemně do očí.

Sexuální touha je v polibcích ukryta. V období puberty přibývají v ústní dutině a v koutcích úst žlázy produkující speciální chemické látky, které mají přispívat k rozvoji sexuální touhy a které se trochu podobají známým feromonům, kterými lákají hmyzí samičky samečky.

Líbání je ideálním tréninkem pro plíce. Jejich pracovní režim se zvýší z obvyklých dvaceti vdechů za minutu na šedesát vdechů za minutu. Taková „ventilace" je nejlepší prevencí některých plicních chorob. Srdeční puls se zvýší na 110 úderů za minutu.

Polibek funguje jako vynikající prostředek proti kazivosti zubů a paradentóze. Stimuluje totiž zvýšenou tvorbu slin, které neutralizují kyselý plak na zubech. Polibek je zároveň vynikající masáží dásní. Stresu dáme sbohem, polibky spouštějí řetěz biochemických reakcí, které ničí „hormony stresu". Díky hormonu endorfinu, který je bohatě obsažený ve slinách, nás může vášnivý polibek zbavit bolesti hlavy či zubů nebo ji alespoň zmírnit.

Během jediného polibku se do našeho organismu dostává taková uklidňujících dávka hormonů, která převyšuje minimální dávku morfia. Při líbání dopřáváte obličeji omlazovací kúru. Pokožka se mnohem lépe prokrvuje, vypíná se a vrásky se vyhlazují. Při jediném polibku se spálí 12 kilokalorií, informuje cpzp.cz.

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Slovensko nakonec nebude stíhat novináře za článek z roku 2018

21.09.2021 13:46 Prokurátor dnes na Slovensku zrušil stíhání dvou novinářů slovenského listu Denník N kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama