Blíží se na Británii katastrofa? "Co s jadernými zbraněmi?" varuje admirál

Skotsko v minulosti velmi výrazně přispívalo k celkovému obrannému potenciálu Spojeného království a je "extrémně smutné", že vůbec uvažuje o nezávislosti, uvádí bývalý velitel britského námořnictva admirál Alan West ve svém obsáhlém rozhovoru pro server rt.com. Předpovídá, že hodně firem napojených na zbrojní průmysl se po případném odtržení Skotska od Velké Británie přesune na jih. Finanční prostředky na obranu poskytnuté novým státem budou podle jeho názoru velmi skromné. "Tyto firmy půjdou tam, kde jsou peníze, bude to katastrofa pro skotský zbrojní průmysl," uvádí admirál, který momentálně zasedá v britské sněmovně lordů.

Ilustrační foto

Britská schopnost obrany skotské odtržení podle jeho názoru přežije. Spojené království bude mít i tak své ozbrojené síly. "Chci však říci, že pokud jsme měli jednotnou armádu a rozdělíme ji na dvě části, nevyhnutelně ztratíme peníze na zřízení té nové, na administraci a podobné věci. Povede to k nižší efektivitě, takže bude ve výsledku méně prostředků a již nyní nevynakládáme na obranu dost," uvádí West. Poukazuje přitom na zkušenost z privátních firem, které většinou fúzí ušetří náklady na provoz.

Admirál podotýká, že severní pobřeží Skotska a tamní vzdušný prostor jsou z pohledu obrany pro Spojené království velmi důležité. Pokud se Skotsko odtrhne, případná možnost obrany Britských ostrovů se stane výrazně složitější. Připomíná přitom zkušenost z druhé světové války: "Snažili jsme se starat o Irsko, Severní Irsko nám moc nepomohlo, ačkoliv se našlo pár dobrovolníků. Ale samozřejmě jsem je bránili, vyšlo je to na malé peníze," uvádí West.

Takový model považuje admirál za nešťastný. Každý by měl platit svůj příspěvek tak, že se bude bránit sám. Z tohoto důvodu ho myšlenka nezávislého Skotska deprimuje. Podle jeho názoru taková situace poškodí všechny, je nešťastná a poškozující obranný potenciál země. Poukazuje přitom na významný příspěvek Skotska do obrany Spojeného království.

Co s jadernými zbraněmi a ponorkami?

Skotská národní strana, která referendum o nezávislosti prosadila, nepromyslela do detailů všechny konsekvence případného odtržení domnívá se West. Obranu považuje za jednu z nich. Jako příklad uvádí námořní základnu Faslane. Skotští politici se domnívají, že bude nadále fungovat jako doposud. Momentálně tam ale pracuje 8500 lidí, přičemž skotské plány počítají s tím, že chod základny zajistí pouhých 600 osob.

Admirál dále poukazuje na problém stavby lodí. Považuje na nemyslitelné, aby Velká Británie stavěla své lodě v zahraničí, tedy v nezávislém Skotsku. "To se prosté nestane." Obvinění předsedy Skotské národní strany Alex Salmond, že Británie se hrozbou odsunu loděnic snaží Skotsko vydírat, považuje za absurdní. Jde totiž o životní otázku a její vyřešení je pro Skotsko velmi důležité.

U Skotských břehů jsou také rozmístěné ponorky s jadernými nosiči Trident. West chápe pozici britské vlády, která tvrdí, že Skotsko se jednoduše neodtrhne, a proto není potřeba připravovat se na jejich přesun. Ve skutečnosti však nevěří tomu, že by se nic nedělo. Pokud by se sám stále nacházel v pozici velitele britského námořnictva, přípravy na tento scénář by již probíhaly. Náklady na přemístění balistických střel Trident by byly totiž enormní, především pokud by se tak mělo stát rychle. Existují místa, kam mohou být odeslány, avšak zůstává otázkou, zda jsou jednotlivé části Velké Británie ochotné platit ohromné finanční prostředky z toho vyplývající. Útočné ponorky podle něho mohou vcelku bezpečně operovat ze základny v Devonportu, v případě ponorek s balistickými raketami na palubě to však možné není, uvádí admirál.

Skotská národní strana není k lidem upřímná

Otázka, zda by zbrojařské firmy zůstaly v nezávislém Skotsku je podle Westa předem odpovězena. Osobně prý mluvil s šéfy některých velkých společností, které mají své pobočky ve Skotsku. Jednoznačně by se přesunuly na jih, do Anglie. Je totiž evidentní, že případné nezávislé Skotsko nebude na vojenské účely poskytovat velké finanční prostředky. "Tyto firmy jdou tam, kde jsou peníze," upozorňuje člen sněmovny lordů.

"Nebudou se stavět lodě v Clyde, na válečných lodích se nebude moc pracovat. Firmy, které vyrábí například periskopy či pomocné strojní zařízení, práce, která probíhala na stíhačkách Typhoon - to vše se přesune na jih. Bude to katastrofa pro skotský zbrojní průmysl. Skotské národní straně je to možná jedno, možná si myslí, že dokážou dělat jiné věci. Ale měli by být upřímní a vysvětlit, co se zbrojního průmyslu týká, na jaké pracovní pozice ty lidi přesunou. Myslím, že tohle ještě neudělali, nemyslím, že jsou ke skotskému národu zcela upřímní," uvádí West.

Admirál rovněž zpochybňuje celý koncept hlasování o nezávislosti: "Ve Skotsku jsem chodil do školy a žil jsem tam mnoho let, přesto jsem nedostal právo vít k referendu. Celá ta věc je nestandardní, pokud se mě na to ptáte."

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

NÁZOR: V Německu zvítězily progresivní síly. Vláda brzy nevznikne, míní…

28.09.2021 00:01 Nedělní volby v Německu rozhodly, kdo nahradí odcházející kancléřku Angelu Merkelovou, připomíná…

Macron podal trestní oznámení na fotografa za fotku na vodním skútru

27.09.2021 21:33 Francouzský prezident Emmanuel Macron podal trestní oznámení na fotografa, který jej vyfotil v…

GRAF: Německé volby vyhrála s minimálním rozdílem SPD. Kdo povede zemi…

27.09.2021 21:17 Aktualizováno Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Papež při blahopřání Mexičanům přiznal dávné chyby církve

27.09.2021 19:05 Papež František připustil, že představitelé katolické církve se v minulosti dopustili chyb při…

Útočník hodil na Macrona na veletrhu vejce

27.09.2021 17:16 Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při dnešní návštěvě gastronomického veletrhu v Lyonu…

SPD si připsala vítězství v zemských volbách v Berlíně a Meklenbursku…

27.09.2021 17:14 Německá sociální demokracie (SPD) neuspěla jen v nedělních parlamentních volbách, ale také v…

Nizozemský premiér Rutte má kvůli hrozbě speciálně vycvičenou ochranku

27.09.2021 16:03 Nizozemský premiér Mark Rutte má zesílenou ochranu. Policie totiž obdržela zprávy o možném útoku či…

GRAF: Německo čekají dlouhá povolební vyjednávání, o koalici rozhodnout…

27.09.2021 15:08 Aktualizováno Podoba příští vládní koalice v Německu, kde vyhráli volby sociální demokraté (SPD), je zatím…

Laschet: Vláda pod vedením CDU/CSU je nejlepší řešení. Söder nechce…

27.09.2021 14:39 Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet je připraven jednat o vládní…

Scholz: Němci si přejí koalici SPD, Zelených a FDP, chci ji do Vánoc

27.09.2021 13:11 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Související:

Právě se děje

reklama