Británie odtajnila propašované spisy KGB, popisují i Pražské jaro

Londýn - Británie dnes podle agentury AP veřejnosti zpřístupnila první část rozsáhlého souboru dokumentů, které před dvěma desítkami let propašoval z Ruska někdejší agent sovětské tajné služby KGB Vasilij Mitrochin. Takzvaný Mitrochinův archiv, který je podle britských historiků vůbec nejdůležitějším vyneseným zdrojem zpravodajských informací, podrobně popisuje aktivity KGB a přináší seznam jejích agentů. Jsou v něm například i informace o akci, kterou sovětská tajná služba v Československu roku 1968 nasadila k potlačení takzvaného Pražského jara.

Vchod do KGB

Mitrochinovy spisy, které dlouholetý pracovník sovětské rozvědky vynesl z Ruska při svém útěku v roce 1992, jsou ode dneška k nahlédnutí v archivu Univerzity v Cambridge.

Soubor obsahuje například informace o akci s krycím názvem Progres, kterou tehdejší šéf KGB Jurij Andropov namířil proti hnutí směřujícímu k demokracii v Československu na jaře 1968. Podle listu The Guardian hovoří archiv o 15 "zkušených agentech rozvědky", kteří měli za úkol zaměřit se na řadu lidí v Praze, zejména na redaktory médií a studentské vůdce s cílem potlačit protisovětské hnutí.

V Británii již v roce 1999 způsobila senzaci kniha historika Christophera Andrewa vycházející z Mitrochinových dokumentů, která přinesla mimo jiné odhalení britské státní zaměstnankyni Melity Norwoodové. Ta jako agentka KGB dlouhá léta předávala Moskvě informace o britském jaderném programu a byla podle autora nejvýznamnější agentkou v cizí zemi, jakou kdy sovětská tajná služba získala ke spolupráci.

Mitrochin se materiály během rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 snažil podle agentury AP nejprve nabídnout americkému velvyslanci v jedné z pobaltských zemí, byl však odmítnut. Při pokusu na britské ambasádě mu však prý jeden z diplomatů po krátkém rozvažování řekl: "Dal byste si šálek čaje?", zatímco nechal dokumenty prozkoumat experty. Tento moment podle historiků změnil jeho život a dal světu nahlédnout do jednoho z nejcennějších zdrojů informací o praktikách KGB.

Nejzávažnější důsledky pro celkový vývoj Pražského jara 1968 mělo zrušení cenzury de facto i de iure. Lze tvrdit, že zrušení cenzury bylo v období Pražského jara asi jedinou dokonanou systémovou změnou. KSČ v oblasti médií ztratila tzv. vedoucí úlohu a média sama se z dřívějšího mocenského nástroje režimu staly kritikem režimu. Podobně radikálně působila i tolerovaná svoboda spolčování a shromažďování, pro něž demokratizující se média vytvářely živnou půdu.

České obyvatelstvo začalo usilovat o občanskou a civilizační emancipaci; Slováci se kromě toho navíc soustředili i na emancipaci národní. Za součást tohoto spontánního emancipačního procesu lze považovat obnovu české občanské společnosti. Dynamicky se obnovující česká občanská společnost brzy překonala cíle Akčního programu komunistů. Ve veřejném životě se relativně rychle etablovala opoziční politická seskupení (sociální demokracie, Klub angažovaných nestraníků a K 231 - Sdružení bývalých politických vězňů), obnovovaly se tradiční organizace jako např. Skaut - Junák nebo sokolské hnutí, rozšířený prostor pro svou činnost využily církve, odbory a ani nižší složky KSČ nezůstaly imunní.

Cílem české občanské společnosti byla demokracie, nikoli „demokratizace". Dubčekovo vedení se od května 1968 pokoušelo o revizi politické orientace s cílem utlumit a zastavit občanské aktivity a omezit tiskovou svobodu, ale k rozhodujícímu kroku v tomto směru se neodhodlalo.

Ostrost, dynamičnost i živelnost vývoje ve společnosti a ruku v ruce s ním jdoucí kritika v médiích vyprovokovala k zásahu Sovětský svaz, jehož nátlak byl nejpozději od března 1968 permanentním faktorem Pražského jara. Sovětské politbyro se stále více a více upevňovalo v názoru, že se na Dubčekovo vedení nemůže stoprocentně spolehnout, protože Praha ztrácela půdu pod nohama, dělala vlastní vnitřní politiku bez předběžného schválení Moskvou a dokonce výslovně nedbala jejích pokynů.

To nakonec lídry v Kremlu přivedlo k přesvědčení, že československé události ohrožují výsledky druhé světové války, poválečné uspořádání Evropy a v konečném důsledku i bezpečnost vnějších hranic sovětského bloku. Po vyčerpání všech politických prostředků se nakonec sovětští představitelé rozhodli pro ozbrojenou intervenci, uvedl web iforum.cuni.cz.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 11:16 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Německá média očekávají měsíce povolebních jednání o vládní koalici

27.09.2021 11:55 Nadcházející složitá koaliční jednání jsou hlavním tématem dnešních komentářů německých novin,…

Evropský tisk: Stabilní éru Merkelové nahradila nejistota

27.09.2021 11:17 Aktualizováno Jako začátek období nejistoty po stabilní éře kancléřky Angely Merkelové vidí západoevropská média…

GRAF: Německé volby vyhrála s minimálním rozdílem SPD. Kdo povede zemi…

27.09.2021 11:16 Aktualizováno Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Krétu zasáhlo silné zemětřesení, nejméně jeden mrtvý

27.09.2021 10:26 Největší řecký ostrov Krétu zasáhlo po osmé hodině SELČ zemětřesení o síle 5,8 stupně. Řecká…

Ve volbách v Německu neuspěla celá řada známých politiků

27.09.2021 09:59 O křeslo ve Spolkovém sněmu se v nedělních volbách v Německu ucházela řada známých a vlivných…

Obyvatelé Berlína se v referendu vyslovili pro vyvlastnění bytů velkých…

27.09.2021 09:47 Obyvatelé Berlína se v nedělním referendu vyslovili pro vyvlastnění bytů velkých pronajímatelů. Pro…

V Německu přibylo více než 3000 nově nakažených

27.09.2021 09:39 Nových 3022 případů nákazy koronavirem odhalilo za posledních 24 hodin Německo; za stejné období…

Tisk: Bez ohledu na to, kdo bude kancléř, zůstane Německo stabilní…

27.09.2021 09:34 Německo zůstane po nedělních volbách stabilní demokracií bez ohledu na to, zda odcházející…

GRAF: SPD vyhrála ve 12 z 16 spolkových zemí

27.09.2021 08:55 Sociální demokracie (SPD) vyhrála v nedělních parlamentních volbách ve dvanácti z celkem šestnácti…

Krajně pravicová AfD je v Durynsku a Sasku nejsilnější stranou

27.09.2021 08:38 Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD), která je označována za populistickou až krajně…

Související:

Právě se děje

reklama