EU dala na "černou listinu" předáky proruských separatistů, ti se tomu vysmívají

Brusel - Hlavní předáci proruských separatistů z Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny se dnes ocitli na sankčním seznamu Evropské unie. V čele potrestaných rebelů je ruský premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj. Mezi jedenácti nově přidanými jmény nejsou ruští představitelé.

Evropská unie, Brusel

Opatření schválili tento týden velvyslanci členských zemí "osmadvacítky" v Bruselu, platnost nabylo dnešním vydáním oficiálního unijního věstníku. Unie tak rozšířila na 72 počet osob, kterým zakázala vstup na své území a kterým zmrazila majetek.

Dosud se sankce týkaly 61 lidí, vesměs ruských představitelů, a dvou firem. V pátek ale Brusel oficiálně potvrdil, že k odvetným opatřením přidává dalších 11 lidí. EU dala rovněž na vědomí, že je připravena uvalit plošné sankce, pokud Moskva nevyužije svého vlivu na proruské separatisty.

Nově se na "černé listině" objevila jména premiérů a klíčových ministrů vlád samozvaných povstaleckých republik či předsedů jejich parlamentů, jakož i velitel kozáků Nikolaj Kozicin či šéf tajné služby doněckých povstalců Alexandr Chodakovskij, který zběhl od ukrajinské tajné služby SBU. Teď podle serveru newsru.com velí vzbouřeneckému praporu Východ, v jehož řadách působili či působí také Čečenci a další dobrovolníci z různých končin Ruska.

Podobně jako dříve potrestaní Rusové, tak i separatisté tvrdí, že jsou na své místo na "černé listině" pyšní. "Je to skvělé, je na co být hrdý, i když teď nepoletím na dovolenou na Kypr," řekl doněcký "vicepremiér" Andrej Purgin ruskému rozhlasu. Celá jedenáctka je podle něj potrestána jen za to, že se nebojí navzdory názoru "eurobyrokratů" hájit zájmy obyvatel Donbasu, a to "vypovídá o podstatě EU".

Purginovy vlajky teď vlají na mnoha místech Doněcka včetně míst, kde mají separatisté rozmístěny své ozbrojené jednotky. Ještě nedávno se Purgin živil byznysem se stavebním materiálem. Dnes má na starosti "státní" záležitosti". V mnoha věcech ale ještě vládne trochu chaos. V rozhovoru s německým listem Die Welt například přiznává, že Doněcká lidová republika ještě není formálně nezávislá, třebaže se tak veřejnosti prezentovala.

Její vrcholní zástupci prohlásili, že republika je novým státem na světě a že se chce stát jako Krym součástí Ruské federace. Purgin to ale relativizuje: "Získali jsme jen právo na to, abychom se stali nezávislými. Ale ještě jsme toto právo nevyužili." Prohlášení směrem k veřejnosti bylo však podle něj nutné, protože lidu se to musí sdělit jednoduše, uvedl tyden.cz.

Purgin se považuje za umírněného pravičáka. Ale, vysvětluje dále pro Die Welt, v lidové republice nebudou hrát politická přesvědčení žádnou velkou roli: "Mí přátelé z ruských pravicových organizací, které jsem pozval do Doněcku, byli v šoku, když museli stát společně s komunisty před Leninovým památníkem."

EU na summitu na konci června pohrozila i přitvrzením sankcí proti Rusku, pokud nepomůže k uklidnění situace na Ukrajině. S tvrdšími ekonomickými sankcemi ale váhá kvůli obavám některých zemí, že si znepřátelí největšího dodavatele energie. Eurokomisař pro obchod Karel De Gucht při pátečním jednání s ruskými a ukrajinskými představiteli v Bruselu ujišťoval Moskvu, že se unie nesnaží poškodit ruskou ekonomiku.

Již dříve Kanada ohlásila, že uvalila sankce proti dalším 14 proruským předákům na Ukrajině. Jde o hospodářské postihy i zákaz vstupu. Kanadský ministr zahraničí John Baird rovněž vyzval Rusko, aby přestalo na Ukrajinu posílat zbraně a ozbrojence, zastavilo propagandu proti Ukrajině a stáhlo vojáky z blízkosti ukrajinských hranic.

NÁZOR: Ustoupila Merkelová příliš autoritářům? Analytik předvídá vývoj v EU

22.09.2021 00:01 Během 16 let v úřadu německé kancléřky zažila Angela Merkelová všechny tři hlavní krize EU v…

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Související:

Právě se děje

reklama