Dívka (10) vysoudila miliony za opaření čajem

Varšava - Vysoké odškodnění 800.000 zlotých (asi 5,3 milionu korun) musí zaplatit pořadatelé zimního tábora v jedné polské obci desetileté dívce za opaření čajem s trvalými následky. Dívka bude podle pravomocného rozsudku gdaňského soudu dostávat také pravidelnou rentu, přesahující v přepočtu 9000 Kč. O případu dnes informoval polský list Gazeta Wyborcza.

Ilustrační foto

K nehodě došlo před čtyřmi lety ve škole v obci Kobylnicy, kde místní sdružení za peníze obce pořádalo zimní tábor. Vychovatelka během snídaně nalévala dětem do hrnků čaj ze skleněného džbánku. Buď jí vyklouzl, anebo praskl, každopádně se horký čaj rozlil po stole a vzápětí na ruce, nohy a břicho tehdy šestileté dívky.

Navzdory ošetření dívka trpěla rozsáhlá opaření, jejichž následky nenapravila ani série operací s transplantací kůže. Lékaři do budoucna předvídají spíše zhoršení stavu.

Rodina dívky se odhodlala bojovat u soudu o odškodnění od organizátorů a obce za pomoci skupiny právníků specializovaných na podobné případy. Mimo jiné se advokátům podařilo dokázat, že džbán byl zakoupen den před zahájením tábora, takže organizátoři museli vidět výstrahu výrobce, že výrobek není určen pro horké nápoje.

Starosta obce Leszek Kuliński nad rozsudkem vyjádřil podivení, nicméně reportéry ujistil, že obec je připravena odškodnění vyplatit.

Popáleniny a opařeniny jsou nejbolestivějšími vnějšími zraněními vůbec. Ročně je zaznamenáno mnoho tisíc případů popálenin, většinou z neopatrnosti nebo nerozvážnosti. U dětí jsou popáleniny a opařeniny dokonce druhým nejčastějším poraněním vůbec. Rozsah poranění je závislý na typu horké látky, teplotě a délce působení. Kupříkladu vařící voda má teplotu 100°C, olej 200°C a otevřený oheň až 1200°C. K poškození pokožky dojde již působením vody 52°C teplé.

Psali jsme:  

Dříve, pokud někdo doporučoval na spáleninu studenou vodu, tak byl většinou okolím brán za šílence a možná i nějakého sadistu, který tomu vůbec nerozumí. Ale doba postoupila, medicína taktéž a chlazení je považováno za jeden z nejúspěšnějších způsobů léčby opařenin. Je jen jeden základní požadavek, reagovat musíme okamžitě. Ránu nezkoumáme, "neobdivujeme," ale prostě ihned chladíme. Voda se považuje za nejlepší, ale spousta lidí nedá dopustit též na mléko a nebo na čaj (pokud chceme tyto babská moudra vyzkoušet, nesmíme ale vidět jakoukoliv otevřenou ránu, tam bychom riskovali více škod než užitku). Je samozřejmé, že i tyto alternativní tekutiny mají být také chladné. V chlazení pokračujeme dokud postižený cítí úlevu z tohoto postupu. Dáváme si jen pozor, abychom nezpůsobili podchlazení, což hrozí v případě, kdy je horkou vodou zasažena větší část kůže – ale v takových situacích opravdu raději hledejme hlavně doktora a postupujme podle jeho rad.

Poté bychom měli opařeninu velmi jemně, ale pečlivě, osušit. Ideální je sterilní gáza, kterou poté také ránu lehce ovážeme. Pozor, pokud se objeví puchýře, nepropichujeme je. To je situace kdy, jak už bylo zmíněno na začátku, bychom raději měli vyhledat lékaře, protože opařeniny vroucí vodou zasahují kůži opravdu hluboko. Suchý a čistý obvaz vyměňujeme minimálně jednou denně. A to je ze základní léčby zhruba vše, ochladit a pak udržovat relativně dobrý přístup čerstvého vzduchu, ale zároveň sterilní zábal (čili prodyšná gáza), informuje server prostezdravi.cz.

Později při hojení, můžeme ještě vyzkoušet některé alternativní "urychlovací" bylinkové postupy. Na nepoškozenou kůži se dá vyzkoušet měsíčková mast nebo různé krémy obsahující aloe vera a někteří radí použít obyčejný včelí med (od včelaře, ne ten kde vidíme nápis, že je i ze "zemí mimo EU"). Taktéž se dá před čerstvým převázáním opařeniny opláchnout postižené místo odvarem z heřmánku, černého bezu nebo z měsíčku.

No a pokud si horkou vodou opaříme ne kůži, ale pusu (například při hltání vroucí polévky), tak nám nezbývá než chlazení, dokud nezmizí nepříjemný štípavý pocit. Občas se také doporučuje zmrzlina, ale ta musí být hladká, ideálně vanilková nebo smetanová – nesmí v ní být žádné "extra velké kousky čehokoliv." Případně je možné chladit pusu, nemile potrápenou vařící vodou, také heřmánkovým čajem a nebo odvarem z ostružinového listí.

Témata: odškodnění | Polsko

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Itálie zavede od poloviny října povinné covidové pasy pro všechny…

16.09.2021 18:58 Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se…

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

16.09.2021 18:04 Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)…

Slovensko připraví změny ve fungování policie i justice. Heger zmínil mafii

16.09.2021 17:55 Slovensko připraví změny ve fungování bezpečnostních a justičních složek v zájmu zlepšení práce…

V Německu zadrželi kvůli možnému útoku na synagogu v Hagenu čtyři lidi

16.09.2021 17:30 Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři…

Europoslanci chtějí posílení společné obrany unie a přijetí afghánských…

16.09.2021 17:22 Evropská unie musí po neúspěchu spojenecké mise v Afghánistánu vybudovat vlastní obranné síly a…

Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním, tvrdí Rada Evropy

16.09.2021 16:48 Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním mimo jiné tím, že změní definici tohoto…

Na Kanárských ostrovech hrozí výbuch sopky

16.09.2021 16:04 Na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů, hrozí erupce tamní sopky Teneguía.…

Související:

Právě se děje

reklama