Nizozemí hledá viníky "hrozné vraždy". Bude mít Putin problémy? + přehled národností obětí

Haag - Nizozemský tisk se dnes snažil najít viníky čtvrtečního leteckého neštěstí, které se událo na východě Ukrajiny a které stálo život 298 lidí, z nichž nejméně 154 byli Nizozemci. Jeho komentáře přitom hovoří o "šoku" a "hrozné vraždě". Textům a snímkům trosek letounu, nizozemských pasů nalezeným na místě katastrofy, obětí a jejich plačících blízkých věnovaly každé noviny hned několik stran.

Vladimír Putin

"V šoku", byl titulek oblíbeného listu Algemeen Dagblad, zatímco další raník De Telegraaf odsuzuje "hroznou vraždu" a pád malajsijského letadla s téměř třemi stovkami lidí na palubě označuje za "teroristický útok". "Vlna smutku a vnitřního zmatku," popsal pocity Nizozemců další deník De Volkskrant.

Komentáře spekulují o příčinách pádu stroje, které jsou zatím nejasné, zatímco američtí představitelé podle agentury AFP tvrdí, že letoun sestřelila raketa země-vzduch.

"Kdo nad Ukrajinou sestřelil letadlo na lince MH17?" ptá se Algemeen Dagblad. "Vše naznačuje, že jde o proruské rebely," domnívá se deník De Volkskrant. Letecká katastrofa podle něj znamená problémy pro ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Proruští rebelové utrpěli ve čtvrtek porážku, která by mohla znamenat smrt jejich čtyřměsíčního odporu proti ukrajinské vládě," tvrdí De Volkskrant. Poznamenává, že rebelové v posledních dnech dosahovali v terénu úspěchů za podpory Moskvy.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že zatím nechce spekulovat, ale je evidentní, že proruští separatisté zhoršují bezpečnostní situaci v celém regionu. Analytik citovaný deníkem Financial Times upozornil na to, že Evropská unie i NATO tvrdí, že mají velmi jasné důkazy o tom, že Rusko podporuje separatisty na východě Ukrajiny. Podle BBC ukrajinská tajná služba zveřejnila přepis odposlechů, které to potvrzují.

"Zatím nemáme konečné informace o tom, jak k neštěstí došlo a nechci v této fázi o příčinách spekulovat. Myslíme si, že by vyšetřování měla vést Mezinárodní organizace pro civilní letectví, která spadá pod OSN," řekl Phillip Hammond, nový šéf diplomacie Spojeného království.

Letecký publicista Martin Velek dnes v ČT řekl: "Pokud bylo malajsijské dopravní letadlo zničeno raketou BUK, neměli o tom piloti stroje ani tušení." I v případě, že by piloti zaměření věděli, šanci na reakci neměli - raketa se pohybuje rychlostí kolem 4 000 kilometrů za hodinu. "Samotná hlavice BUKu má hmotnost asi 70 kilogramů a funguje jako brokový náboj. Má v sobě částečky vyrobené z těžkého a tvrdého materiálu, které devastují cíl. V okamžiku nárazu do letadla zničí elektrické a hydraulické systémy, motory a zdevastuje trup. V případě přímého zásahu to může letadlo úplně rozlámat," dodal publicista.

Přehled národností obětí letadla MH17:

Národnost / množství

Nizozemí / 154
Malajsie / 43 (včetně 15 členů posádky + 2 dětí)
Austrálie / 27
Indonésie / 12 (včetně 1 dítěte)
Velká Británie / 9
Německo / 4
Belgie / 4
Filipíny / 3
Canada / 1
Neidentifikováno / 41

Celkem 298 obětí

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama