Norsko ve stavu vysoké pohotovosti: Valí se džihádisti ze Sýrie, tvrdí rozvědka

Oslo - Norsko je ve stavu vysoké pohotovosti kvůli možnému teroristickému útoku. Země přijala zpřísněná bezpečnostní opatření a posílila policejní hlídky. Nebezpečí atentátu se podle dnešního sdělení úřadů poněkud snížilo. Situace ale prý zůstává vážná a není ještě vyjasněna, citovala policejní bezpečnostní službu agentura AFP.

Terorismus

"Na základě práce z posledních dní můžeme sdělit, že hrozba teroristického útoku proti Norsku se o trochu snížila," uvedla dnes podle agentury AFP šéfka policejní bezpečnostní služby (PST) Benedicte Bjoernlandová. Důvody, které službu vedly k tomuto závěru, PST odmítla sdělit.

Bezpečnostní opatření a stav pohotovosti jsou reakcí na čtvrteční informace norské rozvědky o bezprostřední hrozbě teroristického útoku, který by mohla spáchat skupina islamistů. Ta je údajně na cestě ze Sýrie a možná míří i do Norska, informovaly podle zpráv médií rozvědky. Povaha případného útoku, cíl ani totožnost jeho strůjců nebyly přesně známy.

V sobotu byl kvůli této hrozbě zčásti uzavřen vzdušný prostor nad druhým největším norským městem Bergenem, oznámila norská policie. "Policie vyzvala (norskou státní leteckou společnost) Avinor, aby zakázala přelety nad centrem Bergenu," citovala agentura AFP regionálního policejního šéfa Gustava Landra. Letiště v Bergenu ale uzavřeno nebylo a fungovalo normálně.

Na hranicích byly také zavedeny kontroly totožnosti všech osob přijíždějících do země, včetně občanů evropských států. Norsko není členem Evropské unie, je ale součástí schengenského prostoru zahrnujícího 26 evropských států, které zrušily kontrolu pasů a veškeré další kontroly na hranicích s jinými členskými státy Schengenu.

"Kvůli částečným kontrolám na vnitřních hranicích schengenského prostoru, musejí mít cestující ze skandinávských zemí u sebe pas nebo řidičský průkaz, evropští občané pak pas nebo platný průkaz totožnosti," upřesnila norská policie na svém webu.

MZV ČR upozorňuje občany: "Je třeba počítat se vznikem kolon především na hlavním příjezdovém tahu E6 ze Švédska a s prodlevami na letišti Oslo – Gardermoen. Některé turistické atrakce byly z bezpečnostních důvodů uzavřeny a v centru velkých měst je třeba respektovat zákazy vstupu k vybraným objektům a dbát pokynů policie. Život v hlavním městě i v celé zemi pokračuje nenarušeně dál, přesto doporučujeme se vyhnout veřejným shromážděním, vládním a administrativním budovám a velkým dopravním uzlům."

Jak se "rodí" evropský džihádista

Profil pravděpodobného pachatele květnové vraždy tři návštěvníků židovského muzea v Bruselu, Francouze Mehdiho Nemmouche (29), vykazuje všechny rysy skupiny mladých Evropanů žijících na okraji společnosti a ohrožených džihádistickou radikalizací. Rodák ze zchudlé komunity v Roubaix  (nejchudšího města ve Francii) byl v mládí několikrát odsouzen za kriminální delikty. Ozbrojené přepadení malé samoobsluhy na severu Francie mu nakonec vyneslo pět let vězení, z něhož byl propuštěn roku 2012.

Poté odcestoval do Sýrie hledat v řadách formace Islámský stát v Iráku a Levantě nový smysl života, se kterým se seznámil během pobytu ve francouzském vězení – džihádismus.

"Syrská válka představuje pro proponenty džihádismu doslova dar z nebes. Jednak jako silná mobilizační kauza rezonující částí muslimské veřejnosti, jednak jako blízké a dostupné bojiště pro výcvik nových rekrutů. Příliv mladých Evropanů na fronty syrského konfliktu usnadňují i zcela banální faktory. Letenky do Istanbulu jsou laciné a z největšího tureckého města to je autobusem na syrskou hranici nějakých 15 hodin," říká Michael Brtnický, externí spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů.

Tam už se potencionálního džihádisty z Lyonu, Birminghamu či Kodaně chopí dobře organizovaná logistická síť přepravující zahraniční bojovníky přímo k povstaleckým formacím v Sýrii, kde dobrodružství začíná. Evropský turistický průmysl se obohatil o novou položku – výpravy za džihádem. Turecká strana vzhledem ke svému postoji ke konfliktu neklade překážky.

"Mladí lidé z EU se stávají součástí nové generace mezinárodního džihádismu, pro kterou je syrská válka příslovečný křest ohněm. Sýrie nebude jedinou zemí, kterou tento oheň popálí, jak rádi upozorňují představitelé Asadova režimu. Útok v Bruselu je varovným znamením, že přinejmenším část navrátilců ze syrských bojišť bude chtít nabyté zkušenosti zužitkovat i na domácí půdě," uzavřel Brtnický.

Témata: norsko | Terorismus

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Tusk se vyslovil pro ústavní změnu, která ztíží vystoupení Polska z EU

18.09.2021 17:37 Bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk obvinil lídra vládnoucí strany…

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

18.09.2021 15:47 Aktualizováno V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu…

Německo hlásí 8901 případů koronaviru, méně než před týdnem

18.09.2021 08:15 V Německu přibylo za poslední den 8.901 nových případů koronaviru, což je zhruba o 2300 méně než…

Alespoň jednu dávku vakcíny už má ve Francii 50 milionů lidí

17.09.2021 20:47 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 má ve Francii 50 milionů lidí. Pokoření hranice dnes…

Vysocí činitelé středomořských států EU řešili klimatické změny i migraci

17.09.2021 19:46 Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v…

Končící kancléřka Merkelová bude letos volit korespondenčně

17.09.2021 14:00 Fotoreportéři snímky Angely Merkelové při jejích posledních volbách v úřadu německé kancléřky…

Na Slovensku strmě stoupá počet nakažených i hospitalizovaných. Očkovaných…

17.09.2021 11:57 Slovensko má za čtvrtek nejvíce laboratorně potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních…

Německo hlásí za čtvrtek 11.022 případů koronaviru

17.09.2021 08:00 V Německu přibylo za poslední den 11.022 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1950 méně než…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Související:

Právě se děje

reklama