Dusno v Kremlu? Putin začíná mít trable, upozorňují tajné služby

Berlín - Podle německé zpravodajské služby BND jsou náznaky, že v moskevském vedení mezi sebou intenzivně bojují o vliv u prezidenta Vladimira Putina stoupenci tvrdé linie a vedoucí ekonomičtí činitelé. Na svém webu to napsal týdeník Der Spiegel.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Ruský prezident Vladimír Putin na zasedání Bezpečnostní rady v Kremlu (22.7.2014).
doporučujeme

Západní tajné služby byly na začátku ukrajinské krize přesvědčeny o jednotě mocenského bloku kolem prezidenta Putina. Nyní se ale zdá, že se v něm objevují trhliny, sdělil podle informací časopisu šéf německých zpravodajců Gerhard Schindler na zasedání zahraničního výboru Spolkového sněmu.

Podle názoru BND je zcela možné, že někteří oligarchové znepokojení sankcemi Evropské unie brzy začnou stavět ekonomické zájmy nad zájmy politické a pokusí se Putina brzdit, napsal Der Spiegel.

Evropská unie v noci na sobotu zveřejnila rozšířené sankce vůči Moskvě a separatistům kvůli jejich roli v ukrajinské krizi. Na "černém seznamu" je mimo jiné řada předních ruských činitelů, včetně šéfa kontrarozvědky FSB Alexandra Bortnikova a ředitele rozvědky SVR Michaila Fradkova, ale také 18 firem a organizací.

Psali jsme:  

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel v rozhovoru rovněž pro nejnovější číslo týdeníku Der Spiegel ale podpořil další zpřísnění sankcí, které by podle něj mělo být namířené především proti oligarchům.

Jak řekl serveru CNBC Neil Shearing z poradenské společnosti Capital Economics, Rusko si nejspíš i letos udrží vyrovnaný státní rozpočet, k jehož dosažení mu pomůže oslabený rubl. Jeho znehodnocení totiž zvedlo relativní hodnotu příjmů z ropy, jejíž ceny se počítají v dolarech, píše iHned.cz.

Horším vyhlídkám podle Shearinga ale čelí ruské firmy a banky, které do konce roku musí splatit pohledávky ve výši 83 miliard dolarů. Většina firem na rozdíl od vlády nemá velké zahraniční rezervy, na které by se mohly spolehnout v horších časech. Podle ekonoma je tak možné, že vláda aspoň nejdůležitějším ze svých firem bude muset finančně vypomoci.

Jsou ovšem i jiné úhly pohledu. Ekonomický analytik Emilliano Surbelle ze švýcarské bankovní společnosti Julius Baer věří, že pokud bude Západ i nadále odkupovat energetické suroviny z Ruska, ruský stát i jeho velké firmy nepříznivou situaci zvládnou.

Loading...
Témata: Rusko | EU | Německo
Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlík vzkazuje: Deportovali mě, ale já se do Evropy vrátím. I kdybych…

19.06.2019 21:55 Aktualizováno I když byl nedávno deportovaný, je odhodlaný se to Evropy do nejdříve vrátit. To tvrdí mladý…

Macronův návrh minimální unijní mzdy by poškodil ekonomiky zemí střední a…

19.06.2019 21:31 Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden na konferenci Mezinárodní organizace práce v…

Bude z Řecka poušť? Experti pronesli hrozivou prognózu

19.06.2019 20:46 Zhruba třetině řeckého území hrozí, že se z něj v následujících desetiletích stane poušť. Tvrdí to…

V boji o post Mayové pokračují Johnson, Hunt, Gove a Javid

19.06.2019 19:38 Do dalšího kola volby lídra britské Konzervativní strany dnes postoupili exministr zahraničí Boris…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama