Na eurozónu se valí pohroma: Pomsta bude drsná, varuje ekonom

Politici v eurozóně zřejmě věří, že si mohou toto léto dovolit oddech. To by však byla zásadní chyba, domnívá se Hugo Dixon, britský ekonom a renomovaný hospodářský publicista spolupracující s mnoha předními světovými deníky. Krize eurozóny podle jeho názoru neskončila, pouze spí, napsal v komentáři pro server Reuters.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Evropský region trpí stagnací, nízkou inflací, nezaměstnaností a dluhy. Krize může snadno znovu "vystrčit svou ošklivou hlavu", jelikož eurozóna není v pozici, aby ustála šok, varuje Dixon.

"Navíc, není těžké předvídat, odkud takový šok přijde. Vztahy s Ruskem se po sestřelu letu Malaysia Airlines nad Ukrajinou rapidně zhoršují. Pokud Evropa zavede sankce, které přinutí Rusko znovu přemýšlet, bude ji to také bolet," píše analytik.

Eurozóna podle Dixona potřebuje přijmout následující opatření, která jí zajistí odolnost proti pohromám: Evropská centrální banka by měla změnit svou měnovou politiku s cílem nastartovat inflaci. Nutné je i nové úsilí o strukturální reformy, obzvláště ve Francii a Itálii, ale také v Německu. Musí rovněž ze svých rozpočtů alespoň částečně shodit svěrací kazajku, tvrdí ekonom.

Současný růst je směšný

"Nejprve se podívejme na hlavní problém. Finanční trhy zůstávají poslední dva roky klidné. Od doby, kdy prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi oznámil, že udělá vše, co to bude stát, k záchraně eura. Ale eurozóna zažívá jen mizivý růst. Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden předpověděl, že letos nepřekročí růst o 1,1%. To je směšné oživení vzhledem k závažnosti předchozí recese," domnívá se Dixon.

Ekonom přiznává, že se objevují jistá světlá místa. "Španělsko zažívá pozvolné ozdravení, především v důsledku efektivní reformy svého trhu práce a bankovního systému. Také Řecko se zdá být na cestě zpět od Hádese," píše v komentáři.

Zároveň varuje: "Velké ekonomiky si však dobře nevedou. Itálie letos podle MMF poroste pouze o 0,3%, zatímco Francie se plazí na úrovni 0,7%. Německo je na tom s růstem 1,9% lépe. Ale i tento motor, zdá se, ztrácí svůj tah. Index obchodu Ifo v červenci se propadal již třetí měsíc v řadě," podotýká Dixon.

Bez inflace nelze splatit dluhy

"Zatímco inflace v eurozóně je 0,5% - což je výrazně méně než 2%, která si Evropská centrální banka stanovila. Taková 'nízkoflace' má dva špatné důsledky: Pomáhá udržet euro silné, což oslabuje možnosti exportérů a činí obtížnějším zvládat dluhové břemeno," poukazuje analytik.

Dluh Itálie dosáhne tento rok podle odhadů Evropská komise 135% HDP, to je největší nebezpečí. "Pokud ekonomika a inflace neporostou, není možné, aby si dál půjčovala. S ohledem na výši jejího dluhu v hodnotě 2,1 bilionu eur, by důsledky toho, když by se dostala do problémů, byly strašlivé. Itálie musí urychlit své privatizační plány, aby vyvrátila obavy, že se její dluh ocitne v nekontrolované spirále," varuje Dixon.

  • Komentář v originále si můžete přečíst zde.

Někteří politici z eurozóny, především z Francie, se domnívají, že řešením je povolení měnové a fiskální politiky. Podle Dixona to je částečně možné.

"Nyní, když úrokové sazby nemohou padat níže, ECB nepochybně potřebuje zahájit jasný program kvantitativního uvolňování. S ohledem na nerozhodný stav většiny kapitálových trhů v eurozóně by to urychlilo nákup vládních dluhopisů. To by mělo dvě výhody: Inflace by šla nahoru a spadl kurz eura," doporučuje ekonom.

Země potřebují čas na reformy

Je zde také velká možnost pro Evropskou komisi, aby dala zemím, které potřebují provést hluboké strukturální reformy, dodatečný čas k dosažení svých rozpočtových cílů. "Takový přístup již fungoval ve Španělsku, kterému bylo umožněno dvojnásobně prohloubit deficit v době, kdy reformy provádělo. I když je čas navíc ospravedlnitelný, toto by nemělo být zneužíváno k vyhnutí se zvyšování daní namísto škrtů ve veřejných rozpočtech," píše Dixon.

Podle ekonoma by program spoléhající především na laxnější monetární a fiskální politiku byl více škodlivý než přínosný. "Snížil by totiž nátlak na vlády, aby reformy prováděly. A návrat krize by byl zřejmě pouze odložen, nikoliv odvrácen. A ve chvíli, kdy se vrátí, pomstí se," varuje komentář.

Největší obavy má Dixon z Francie. "Francois Hollande učinil jen velmi málo k posílení veřejného utrácení či liberalizaci trhu práce. Jeho nový premiér Manuel Walls se snaží hospodářství reformovat, ale nemá dostatečnou podporu od svého prezidenta, socialistické strany ani země. Alespoň Italové ví, že musí reformovat a mají premiéra, Mattea Renziho, který je odhodlán tak činit," domnívá se analytik.

Jak se zachová Evropská komise?

"Hollande nyní chce do Evropské komise na post ekonomického komisaře dosadit svého bývalého ministra financí Pierra Moscoviciho. S ohledem na to, že je třeba udržet tlak na Paříž, by bylo chybou učinit 'pěšce' jedním ze stratégů," burcuje Dixon.

Naproti tomu myšlenku dosazení Luise De Guindose do čela Euroskupiny, která zahrnuje ministry financí eurozóny, považuje ekonom za správnou. Španělský ministr je podle něj v perfektní situaci, aby svým kolegům dokázal vysvětlit přínos strukturálních reforem, jelikož v jeho zemi zafungovaly.

"Z této lekce by se mohlo poučit i Německo. Ačkoliv Berlín svůj pracovní trh reformoval začátkem století, od té doby odpočívá na vavřínech. Prioritou by mělo být uvolnění trhu služeb. To by dalo německým spotřebitelům možnost volby a zároveň otevřelo německý trh dodavatelům z jiných evropských zemí, a podpořilo tak jejich růst," navrhuje Dixon.

"Pokud jsou vlády připravené na rychlé strukturální reformy, neměla by to být pouze Evropská komise, která jim dá dodatečný čas k omezování jejich rozpočtových deficitů. ECB by to měla podpořit zahájením kvantitativního uvolňování. Politici by měli využít letní prázdniny k uzavření dohody zahrnující tyto tři elementy," uzavírá komentář.

Témata: EU | eurozóna | krize

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

ROZHOVOR: Merkelová uměla ustát kritiku a potlačit osobní zájmy. Němci…

25.09.2021 21:42 Aktualizováno Ředitelka Česko-německého institutu kultury a setkávání Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) v bavorském…

Do voleb v Německu zbývají hodiny. O voliče se poperou i recesisté a…

25.09.2021 21:31 O přízeň německých voličů se v parlamentních volbách za týden v neděli uchází 47 stran. Nabídka…

V evropských městech protestovaly stovky či tisíce lidí proti covidpasům

25.09.2021 19:49 Nejméně ve třech evropských zemích se dnes konaly demonstrace proti opatřením spojeným s tzv.…

Předvolební kampaně končí. Německé strany dnes naposledy lákaly voliče

25.09.2021 18:40 Německé politické strany využily zbývající den do parlamentních voleb, aby se pokusily získat…

Scholz věří, že SPD v Německu vyhraje. Souhlasí jeho příznivci i průzkumy

25.09.2021 18:12 Olaf Scholz věří, že jeho sociální demokracie (SPD) v neděli v německých parlamentních volbách…

Polovině Němců nebude Merkelová chybět, tvrdí průzkum

25.09.2021 13:54 Většině Němců se po Angele Merkelové jako kancléřce nebude stýskat. Vyplývá to z průzkumu institutu…

Německo očekává rekordní podíl korespondenčních hlasů

25.09.2021 12:53 Volební místnosti v Německu se sice otevřou až v neděli, ještě předtím ale miliony lidí odevzdaly…

Německo může mít po nedělních volbách rekordních 900 poslanců

25.09.2021 11:10 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Z okolních zemí je covidem nejvíce zasaženo Rakousko

25.09.2021 10:03 Česká republika má za uplynulé dva týdny 56 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100.000…

Počet nově nakažených koronavirem v Německu klesl

25.09.2021 07:56 Německo odhalilo za posledních 24 hodin 7211 nově nakažených koronavirem. To je méně než před…

Související:

Právě se děje

reklama