Svět má strach z eboly. Roznesou letadla zabijácký virus?

Londýn - Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) dnes oznámilo, že kvůli viru ebola nevyzve k omezením v letecké dopravě či k uzavírání hranic. I případně nakažený cestující by podle sdružení byl jen malou hrozbou pro ostatní lidi v letadle. O poměrně omezeném riziku rozšíření epidemie mimo západní Afriku, kde zabila již 729 lidí, mluví i někteří odborníci. Na nigerijských letištích podle Reuters však z obavy před dalším šířením nemoci začali provádět povinné zdravotní prohlídky pasažérů.

Ilustrační foto

Organizace IATA vydala prohlášení podle agentury Reuters po několikadenních konzultacích se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO) při OSN. Konzultace začaly poté, co na vir ebola zemřel muž, který letěl z Libérie do Nigérie s mezipřistáním v Lomé. To vedlo dvě africké společnosti, Arik a ASKY, k zastavení leteckého spojení s Libérií a Sierrou Leone.

Nigerijský úřad pro civilní letectvo (NCAA) oznámil, že na tamějších mezinárodních letištích odstartovala kontrola pasažérů cestujících ze zemí s výskytem eboly.

Není důvod si myslet, že epidemie krvácivé horečky způsobené virem ebola se ve větší míře může rozšířit mimo Afriku, řekl dnes belgický vědec Peter Piot, který pomohl v roce 1976 vir ebola objevit. Podobného názoru jsou i další odborníci. Piot také sdělil, že proti viru existují vakcíny a léčby testované na zvířatech, které by se podle něj nyní měly použít pro pacienty.

Příjezd nějaké nakažené osoby do Evropy či Spojených států by neměl vyvolat velkou epidemii. "Neměl bych obavy ani v případě, že bych v metru seděl vedle osoby napadené virem ebola, pokud by na člověka nezvracela či něco podobného. Jedná se totiž o infekci, která potřebuje velmi blízký kontakt," vysvětlil agentuře AFP Piot, který je nyní ředitelem prestižní Londýnské školy pro hygienu a tropickou medicínu.

Také pro Stephana Monroea z amerického centra pro prevenci nemocí CDC je taková možnost "zatím velmi malá". Situace se ale podle něj rychle vyvíjí a CDC se připravuje na možnost, že nějaký nemocný cestující rozšíří nemoc v USA.

Zdroj blízký institucím EU v Bruselu agentuře AFP řekl, že unie má prostředky pro odhalení a léčbu osob nakažených virem ebola. Usoudil ale přitom, že pravděpodobnost rozšíření epidemie do některé členské země EU je "mizivá".

Podle dnešních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) stoupl v západní Africe počet lidí zemřelých na krvácivou horečku způsobenou virem ebola na 729. Za pouhé čtyři dny přibylo v postižených zemích 57 nově nakažených. WHO k dnešnímu dni eviduje celkem již 1323 případů nakažení virem ebola.

Ebola v Česku?

Český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ve středu řekl, že Česko zatím nechystá zvláštní opatření v souvislosti s virem ebola. V pondělí mu hlavní hygienik Vladimír Valenta předloží zprávu o možných rizicích nákazy pro Česko.

Docent Ladislav Machala z pražské nemocnice Na Bulovce odhalil tři možné scénáře, které by mohly nastat po zavlečení eboly do Česka. V podstatě jedinou možností zavlečení viru k nám je turistou letecky, proto se budeme zabývat právě tímto modelovým případem. Jednotlivé varianty seřadíme od té nejpravděpodobnější až k té katastrofické, ale nejméně pravděpodobné.

Záchyt přímo na letišti

V případě, že by riziko nákazy rostlo a mezinárodní zdravotnické organizace by vyhlásily jakýsi poplach. "Zvýšila by se epidemiologická bdělost, věnovala by se pozornost lidem, kteří se vrátili z Afriky a mají třeba horečku nebo krvácejí z nosu," říká epidemiolog Machala. Všichni lidé, kteří by vykazovali byť jen malé příznaky onemocnění ebolou, by byli umístěni do karantény.

Zachycení obvodním lékařem

Pokud by nakažený "prošel" zpřísněnou letištní kontrolou, nejde o žádný výjimečný případ. "Může to být třeba tím, že nemoc byla v době příletu v inkubační době. To jí pak většinou zjistí pacientův obvodní lékař," říká Machala. Ten musí kontaktovat krajské hygieniky, kteří rozhodnou, jak velkému riziku se vystavili ti, kteří s nakaženým přišli do kontaktu - ty pak musí kontaktovat a postarat se o ně, stejně jako o nakaženého, na uzavřených odděleních s různým stupněm karantény.

Nakaženého se nepodaří zachytit včas

V nejhorším scénáři se nakažený o své nemoci dozvídá pozdě, nebo vůbec a případně řeší až akutní příznaky. V této fázi již nastupuje ke koordinaci situace národní tým a vyhodnocuje potřebu vytvoření karantén a prostorů pro boj se zákeřnou nemocí. Samozřejmě platí, že čím dříve je nemocný pacient zachycen, tím méně lidí musí projít kontrolou.

"Tyto kontakty se pak rozdělují podle rizika nákazy - rodinní příslušníci jsou samozřejmě vystaveni vyššímu riziku, než lidé, se kterými byl nakažený člověk třeba v čekárně," říká epidemiolog. V tu chvíli se ale již schází národní hygienický tým a postupuje podle aktuálních potřeb.

Ebola se podle Machaly nešíří tak rychle, jako jiné infekční nemoci a za jejím rychlým rozšiřováním v Africe stojí hlavně tamní extrémně špatné hygienické podmínky, které rychlé šíření nebezpečného onemocnění umožňují.

Specifický protivirový preparát na ebolu není. Evropě ale má nakažený větší šanci než ve většině afrických zemí. Akutní fázi lze zvládnout na jednotce intenzivní péče. Nemocný dostává léky na bolest a proti horečce a krevní deriváty. Činnost selhávajících orgánů zastoupí přístroje. I přes veškerou péči může pacient zemřít. V Africe je u nezávažnějších případů úmrtnost až 90 procent, v průměru 60 procent. V Evropě by podle Prymuly mohla být vzhledem k větším možnostem péče o něco nižší.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 20:08 Sociální demokracie (SPD) vyhrála podle prvních odhadů dnešní německé parlamentní volby s 25,8…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

GRAF: Drama u německých voleb. Výsledky se zatím liší v desetinách procent

26.09.2021 20:11 Aktualizováno Sociální demokracie (SPD) vyhrála podle prvních odhadů dnešní německé parlamentní volby s 25,8…

Scholz chce být kancléřem, Laschet je zklamán. První reakce lídrů hlavních…

26.09.2021 20:02 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

Laschet se zatím nevzdává. CDU/CSU chce vést německou vládu

26.09.2021 19:42 Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet není s výsledky parlamentních…

GRAF: Noční můra CDU/CSU se nevyplní. Vláda SPD, Zelených a Levice nebude…

26.09.2021 19:13 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Německé volby se chýlí ke konci. O post kancléře bojují už jen dva…

26.09.2021 17:56 Aktualizováno Voliči v Německu od rána vybírají nové poslance Spolkového sněmu, a rozhodují tak i o nové spolkové…

Volební účast je v Německu zatím nižší než v roce 2017

26.09.2021 17:13 Průběžná účast v dnešních německých volbách do Spolkového sněmu ve 14:00 činila 36,5 procenta, v…

Kancléřský kandidát Laschet porušil předpisy volební komise

26.09.2021 16:21 Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet se dnes ve volební místnosti…

Na západě Německa hlasují odpůrci roušek do mobilních uren

26.09.2021 15:47 Při hlasování v dnešních parlamentních volbách v Německu je nutné mít kvůli opatřením proti šíření…

Jak bude vypadat nová německá vláda? Jistá je zatím jen jedna věc

26.09.2021 15:24 Aktualizováno O podobě budoucí německé vlády by se s nadsázkou dalo říci, že jedinou jistotou je, že v ní nebude…

Česko dostalo od Varšavy ohledně Turówa dobrý návrh, tvrdí Morawiecki

26.09.2021 14:48 Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes prohlásil, že Česko dostalo od Varšavy velmi dobrý návrh…

Související:

Právě se děje

reklama