Advokát soudu EU: Zóny pro běžence v Maďarsku jsou poruším práva

Zadržování uprchlíků v tranzitních zónách na maďarských hranicích porušilo právní předpisy Evropské unie. K tomuto závěru dnes dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož Maďarsko neumožnilo běžencům efektivně žádat o azyl, jak jej zavazují unijní směrnice. Názor advokáta je právně nezávazný, nejvyšší orgán unijní justice k němu však ve většině případů přihlíží.

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
doporučujeme

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargaová uvedla, že názor generálního advokáta "postrádá účel" a "neříká nic nového", protože dotyčné zóny nyní už neexistují.

Maďarsko se v květnu rozhodlo tranzitní zóny zrušit poté, co unijní soud v souvisejícím verdiktu pobyt v nich označil za zadržování bez zákonného důvodu.

Soud se případem zabývá na základě žaloby Evropské komise, která ještě před zmíněnou změnou maďarského přístupu usoudila, že Budapešť nelegálně zadržuje u svých hranic lidi usilující o přiznání ochranného statusu.

Generální advokát Priit Pikamäe dnes uvedl, že maďarská praxe bránila žadatelům efektivně požádat o azyl. Budapešť totiž nutila tyto lidi, aby pobývali v tranzitních zónách, a zároveň drasticky omezila počet osob, které tam mohou být, zdůvodnil svůj pohled advokát.

Maďarsko do května provozovalo tranzitní zóny u přechodů Röszke a Tompa na hranici se Srbskem. Fungovaly přímo u hranic jako uzavřené tábory, které šlo volně opustit dveřmi jen přímo do Srbska. Z pohledu maďarské vlády byli uprchlíci v těchto zařízeních dobrovolně.

Soud EU však v případu žaloby čtveřice běženců na maďarské orgány v květnu rozhodl, že Maďarsko nemá k zadržování lidí v těchto místech žádný důvod. Maďarská vláda následně oznámila, že zóny ruší a téměř tři stovky lidí z nich přemístí do azylových center v maďarském vnitrozemí.

Unijní justice by verdikt v žalobě Evropské komise měla vydat v několika měsících.

"Maďarská vláda bude nadále chránit hranice své země a Evropy a udělá vše pro to, aby zabránila vzniku mezinárodních koridorů pro migranty," ujistila dnes ministryně Vargaová podle agentury MTI.

Konzervativní maďarský premiér Viktor Orbán učinil z tvrdého přístupu proti migrantům jeden z pilířů své politiky. V roce 2015 během vrcholící migrační krize, kdy přes Maďarsko do západní Evropy přešly statisíce běženců, jeho vláda nechala na jižní hranici postavit s plot s žiletkovým drátem. Později zřídila zmíněné zóny, v nichž žadatelé o azyl, včetně rodin s malými dětmi, přebývali v nákladních kontejnerech. Tuto praxi často kritizovali ochránci lidských práv v Maďarsku i v zahraničí. Maďarským úřadům vytýkali například to, že migranti, jejichž žádosti o azyl byly zamítnuty, ale kteří čekali na vyřízení odvolání, nedostávali dostatek jídla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Na Slovensku po předchozím růstu ubylo nových případů

10.07.2020 10:48 Počet nových případů koronaviru na Slovensku ve čtvrtek po předchozím nárůstu na více než…

Sesuv skály v Rakousku si vyžádal tři mrtvé, dnes bylo vyproštěno tělo…

10.07.2020 09:56 Středeční sesuv skály v turisty oblíbené Medvědí soutěsce v jihorakouské spolkové zemi Štýrsko si…

Řecko schválilo zákon o demonstracích, tisíce lidí proti němu protestují

10.07.2020 07:23 Řecký parlament ve čtvrtek schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru…

Německá kontrarozvědka varuje před poskytováním dat Číňanům

09.07.2020 23:06 Německá kontrarozvědka dnes varovala zákazníky před poskytováním osobních dat čínským platebním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy