Aféra Gorila opět straší Slovensko, unikla skandální nahrávka o korupci

Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka se spolu s dalšími dvěma osobami pokusil podle listu Denník N vydírat šéfa finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovorů týkající se korupční aféry Gorila z doby před více než deseti let.

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)
doporučujeme

List dnes na svém webu zveřejnil část nahrávky Trnkova rozhovoru s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, z něhož zmíněné informace vyplývají. 

Kočner je od loňska ve vazbě v souvislosti s ekonomickou kriminalitou, letos ho policie obvinila z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Haščák ale informace o údajném vydírání popřel.

Korupční aféra vypukla koncem roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila. Popisují korumpování politiků a vysokých úředníků v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy. Korupce se podle dokumentů dopouštěla Penta, která za to podle tisku získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků.

Kočner podle nahrávky vulgárně nadával Trnkovi za to, že se společníky prý žádal peníze od Haščáka za nahrávky z Gorily, a kvůli tomu jim Kočner i hrozil smrtí. Vyplývá z ní také, že nahrávku Gorila, kterou pořídila slovenská tajná služba SIS, dříve získal Kočner a sám ji prodal Haščákovi, byť kopii nahrávky nechal u Trnky.

Kauzu Gorila slovenská policie dosud nevyšetřila. Odcházející šéf vyšetřovacího týmu Gorily letos v září ale uvedl, že policii se podařilo potvrdit pravost hlasů z nahrávky o korupční aféře. Nahrávku z aféry Gorila policie loni našla na paměťovém klíči USB při domovních prohlídkách u Kočnera.

Kočner v nahrávce s Trnkou hovoří také o korupci poslanců parlamentu, aby Trnka zůstal generálním prokurátorem. Sám Kočner i Haščák prý vyplatili poslancům shodně milion eur (25,8 milionu Kč). Trnkovi jako opozičnímu kandidátovi chyběl v roce 2010 ke zvolení ve sněmovně jediný hlas, když ho v tajné volbě podpořilo i několik koaličních poslanců. Pro případ zvolení Trnky tehdejší premiérka Iveta Radičová předem pohrozila demisí. Trnka skončil v čele slovenské prokuratury v roce 2011, pak zůstal řadovým prokurátorem.

Nahrávka rozhovoru Trnky s Kočnerem dlouhá 70 minut podle listu pochází z roku 2014 a od loňska jí disponuje slovenská policie. Případ vyšetřuje, dosud ale nikoho neobvinila. Trnka podle nahrávky přímo nebral úplatky, ale jeho jménem tak činil Kočner, který se mu staral o peníze.

Generální prokuratura uvedla, že vyhověla žádosti policie o zbavení Trnky mlčenlivosti; pozastavit výkon funkce prokurátora mu lze až po jeho obvinění. K odchodu Trnky z funkce vyzvala opozice i jedna z vládních stran. Prezidentka Zuzana Čaputová podle médií uvedla, že se potvrzují ty nejhorší představy o fungování právního státu v nedávné minulosti.

Haščák v tiskovém prohlášení popřel jak údajné vydírají kvůli nahrávkám z aféry Gorila, tak skutečnost, že "by se někdy podílel i na jiných aktivitách", které vyplývají z nahrávky mezi Kočnerem a Trnkou. Kočner ani Trnka kauzu zatím nekomentovali.

Slovenská média už dříve zveřejnila přepisy jiné Kočnerovy komunikace, kterou zajistila policie v jeho mobilním telefonu při vyšetřování Kuciakovy vraždy. Informace poukazují na Kočnerovy kontakty na politiky a na jeho vliv na rozhodování soudců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy