Aféra Gorila opět straší Slovensko, unikla skandální nahrávka o korupci

Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka se spolu s dalšími dvěma osobami pokusil podle listu Denník N vydírat šéfa finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovorů týkající se korupční aféry Gorila z doby před více než deseti let.

Přidejte svůj názor

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)
doporučujeme

List dnes na svém webu zveřejnil část nahrávky Trnkova rozhovoru s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, z něhož zmíněné informace vyplývají. 

Kočner je od loňska ve vazbě v souvislosti s ekonomickou kriminalitou, letos ho policie obvinila z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Haščák ale informace o údajném vydírání popřel.

Korupční aféra vypukla koncem roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila. Popisují korumpování politiků a vysokých úředníků v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy. Korupce se podle dokumentů dopouštěla Penta, která za to podle tisku získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků.

Kočner podle nahrávky vulgárně nadával Trnkovi za to, že se společníky prý žádal peníze od Haščáka za nahrávky z Gorily, a kvůli tomu jim Kočner i hrozil smrtí. Vyplývá z ní také, že nahrávku Gorila, kterou pořídila slovenská tajná služba SIS, dříve získal Kočner a sám ji prodal Haščákovi, byť kopii nahrávky nechal u Trnky.

Kauzu Gorila slovenská policie dosud nevyšetřila. Odcházející šéf vyšetřovacího týmu Gorily letos v září ale uvedl, že policii se podařilo potvrdit pravost hlasů z nahrávky o korupční aféře. Nahrávku z aféry Gorila policie loni našla na paměťovém klíči USB při domovních prohlídkách u Kočnera.

Kočner v nahrávce s Trnkou hovoří také o korupci poslanců parlamentu, aby Trnka zůstal generálním prokurátorem. Sám Kočner i Haščák prý vyplatili poslancům shodně milion eur (25,8 milionu Kč). Trnkovi jako opozičnímu kandidátovi chyběl v roce 2010 ke zvolení ve sněmovně jediný hlas, když ho v tajné volbě podpořilo i několik koaličních poslanců. Pro případ zvolení Trnky tehdejší premiérka Iveta Radičová předem pohrozila demisí. Trnka skončil v čele slovenské prokuratury v roce 2011, pak zůstal řadovým prokurátorem.

Nahrávka rozhovoru Trnky s Kočnerem dlouhá 70 minut podle listu pochází z roku 2014 a od loňska jí disponuje slovenská policie. Případ vyšetřuje, dosud ale nikoho neobvinila. Trnka podle nahrávky přímo nebral úplatky, ale jeho jménem tak činil Kočner, který se mu staral o peníze.

Generální prokuratura uvedla, že vyhověla žádosti policie o zbavení Trnky mlčenlivosti; pozastavit výkon funkce prokurátora mu lze až po jeho obvinění. K odchodu Trnky z funkce vyzvala opozice i jedna z vládních stran. Prezidentka Zuzana Čaputová podle médií uvedla, že se potvrzují ty nejhorší představy o fungování právního státu v nedávné minulosti.

Haščák v tiskovém prohlášení popřel jak údajné vydírají kvůli nahrávkám z aféry Gorila, tak skutečnost, že "by se někdy podílel i na jiných aktivitách", které vyplývají z nahrávky mezi Kočnerem a Trnkou. Kočner ani Trnka kauzu zatím nekomentovali.

Slovenská média už dříve zveřejnila přepisy jiné Kočnerovy komunikace, kterou zajistila policie v jeho mobilním telefonu při vyšetřování Kuciakovy vraždy. Informace poukazují na Kočnerovy kontakty na politiky a na jeho vliv na rozhodování soudců.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko musí ověřit nezávislost kárného orgánu, rozhodl soud EU

19.11.2019 11:59 Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o…

Vražda novinářky na Maltě: V kauze nastal zásadní zvrat

19.11.2019 10:25 Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne…

Žena tajila 40 let šílené tajemství. Nikdo to o ní nevěděl

19.11.2019 10:17 Jako ze science fiction zní příběh dvaačtyřicetileté Zeny z Walesu, o němž informují britská média.…

Kdo stane v čele německé SPD? Vybírá se ze dvou tandemů, napětí roste

19.11.2019 10:12 Německá sociální demokracie (SPD) ode dneška ve druhém kole vnitrostranického hlasování rozhoduje o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama