Aféra Gorila opět straší Slovensko, unikla skandální nahrávka o korupci

Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka se spolu s dalšími dvěma osobami pokusil podle listu Denník N vydírat šéfa finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovorů týkající se korupční aféry Gorila z doby před více než deseti let.

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

List dnes na svém webu zveřejnil část nahrávky Trnkova rozhovoru s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, z něhož zmíněné informace vyplývají. 

Kočner je od loňska ve vazbě v souvislosti s ekonomickou kriminalitou, letos ho policie obvinila z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Haščák ale informace o údajném vydírání popřel.

Korupční aféra vypukla koncem roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila. Popisují korumpování politiků a vysokých úředníků v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy. Korupce se podle dokumentů dopouštěla Penta, která za to podle tisku získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků.

Kočner podle nahrávky vulgárně nadával Trnkovi za to, že se společníky prý žádal peníze od Haščáka za nahrávky z Gorily, a kvůli tomu jim Kočner i hrozil smrtí. Vyplývá z ní také, že nahrávku Gorila, kterou pořídila slovenská tajná služba SIS, dříve získal Kočner a sám ji prodal Haščákovi, byť kopii nahrávky nechal u Trnky.

Kauzu Gorila slovenská policie dosud nevyšetřila. Odcházející šéf vyšetřovacího týmu Gorily letos v září ale uvedl, že policii se podařilo potvrdit pravost hlasů z nahrávky o korupční aféře. Nahrávku z aféry Gorila policie loni našla na paměťovém klíči USB při domovních prohlídkách u Kočnera.

Kočner v nahrávce s Trnkou hovoří také o korupci poslanců parlamentu, aby Trnka zůstal generálním prokurátorem. Sám Kočner i Haščák prý vyplatili poslancům shodně milion eur (25,8 milionu Kč). Trnkovi jako opozičnímu kandidátovi chyběl v roce 2010 ke zvolení ve sněmovně jediný hlas, když ho v tajné volbě podpořilo i několik koaličních poslanců. Pro případ zvolení Trnky tehdejší premiérka Iveta Radičová předem pohrozila demisí. Trnka skončil v čele slovenské prokuratury v roce 2011, pak zůstal řadovým prokurátorem.

Nahrávka rozhovoru Trnky s Kočnerem dlouhá 70 minut podle listu pochází z roku 2014 a od loňska jí disponuje slovenská policie. Případ vyšetřuje, dosud ale nikoho neobvinila. Trnka podle nahrávky přímo nebral úplatky, ale jeho jménem tak činil Kočner, který se mu staral o peníze.

Generální prokuratura uvedla, že vyhověla žádosti policie o zbavení Trnky mlčenlivosti; pozastavit výkon funkce prokurátora mu lze až po jeho obvinění. K odchodu Trnky z funkce vyzvala opozice i jedna z vládních stran. Prezidentka Zuzana Čaputová podle médií uvedla, že se potvrzují ty nejhorší představy o fungování právního státu v nedávné minulosti.

Haščák v tiskovém prohlášení popřel jak údajné vydírají kvůli nahrávkám z aféry Gorila, tak skutečnost, že "by se někdy podílel i na jiných aktivitách", které vyplývají z nahrávky mezi Kočnerem a Trnkou. Kočner ani Trnka kauzu zatím nekomentovali.

Slovenská média už dříve zveřejnila přepisy jiné Kočnerovy komunikace, kterou zajistila policie v jeho mobilním telefonu při vyšetřování Kuciakovy vraždy. Informace poukazují na Kočnerovy kontakty na politiky a na jeho vliv na rozhodování soudců.

200 lidí demonstrovalo v Bratislavě proti očkování. Zasahovala policie i…

05.08.2021 19:34 lovenská policie dnes zasáhla proti snaze odpůrců očkování ochromit dopravu v centru Bratislavy. …

Cimanouská z Varšavy promluvila k Bělorusům. Vysvětlila, proč utekla do…

05.08.2021 15:59 Aktualizováno Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská doufá, že bude moci v Polsku pokračovat ve sportovní kariéře,…

Bavorský záchranář popsal, co se odehrálo po srážce vlaků na Domažlicku

05.08.2021 09:47 S vyprošťováním zraněných po středeční tragické srážce expresu z Mnichova s protijedoucím osobním…

Cimanouská už je po vídeňském mezipřistání ve Varšavě

04.08.2021 21:42 Aktualizováno Letadlo s běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země…

Srážka vlaků podle německých médií a expertů ukazuje problémy železnice v…

04.08.2021 21:18 Dnešní tragická srážka expresu z Mnichova s protijedoucím regionálním osobním vlakem u obce Milavče…

Červený kříž kritizuje rozhodnutí Litvy odmítat migranty na hranici s…

04.08.2021 17:10 Rozhodnutí Litvy odmítat migranty, kteří se snaží přecházet do země ze sousedního Běloruska, není v…

Itálie chce, aby migranty zachráněné na moři přijaly i další země EU

04.08.2021 16:17 Aktualizováno Itálie žádá, aby migranty, které v moři zachránily lodě nevládních organizací, přijaly i další…

Německo jde ve stopách Česka. Chce od října zpoplatnit koronatesty

04.08.2021 11:58 Německo chce od poloviny října přestat nabízet bezplatné testy na koronavirus. V návrhu, který má k…

Ve Francii zastavili jedenáctiletého řidiče, vezl domů opilého otce

04.08.2021 08:19 Policisté ve městě Abbeville na severu Francie v noci z neděle na pondělí při silniční kontrole…

Německo hlásí za poslední den dalších 3571 případů nákazy koronavirem

04.08.2021 08:18 Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 3571 nových případů nákazy koronavirem a 25 úmrtí.…

Související:

Právě se děje